Pařížský klub

Co vás napadne, když slyšíte Paris Club? Vybaví se vám sportovní klub, nebo sdružení vinařů a kuchařů s úkolem propagovat francouzskou gastronomii, popřípadě spolek módních návrhářů a stylistů prosazující francouzský vkus a styl?

Ani jedna z uvedených možností. Paris Club, anebo Pařížský klub, je něco jako banka, nebo ještě spíše finanční ústav,  který rozhoduje o obrovských finančních částkách. A to přesto, že v názvu nic o penězích nezní. Sdružuje zástupce devatenácti nejbohatších států světa, které jsou zároveň věřiteli zadlužených států. Vznikl v roce 1956, kdy Argentina souhlasila, že se setká se svými největšími věřiteli v Paříži (setkání zorganizoval tehdejší francouzský ministr financí) a pokusí se s nimi dohodnout na podmínkách splácení svého dluhu. Od té doby se setkávají bohaté věřitelské země a hledají společný postup pro řešení těžké splátkové situace chudých a rozvojových zemí. Od doby svého založení dosáhl klub téměř čtyř set dohod s jednaosmdesáti státy. Od roku 1983 se celková hodnota dluhů, o kterých klub jednal, vyšplhala na 504 miliard dolarů. Přesto zůstává Pařížský klub pouze neformální skupinou států, která sleduje společné zájmy.Pařížský klub si vytvořil malou organizaci se sídlem v úřadě francouzské pokladnice při ministerstvu financí. Podle tradice se stává ředitel ústavu prezidentem klubu, v současnosti je jím Xavier Musca. Navíc využívá Pařížský klub také stálý sekretariát, na který mohou být kladeny dotazy. Zástupci jednotlivých věřitelských států se setkávají desetkrát až jedenáctkrát do roka, aby společně jednali o stavu zadlužení různých zemí a vedli s nimi také odpovídající rozhovory. Výsledky těchto rozhovorů jsou shrnuty do protokolu, který má však pouze doporučující charakter, na jehož základě jsou pak uzavřeny smlouvy s jednotlivými zeměmi. Většinou současně také Mezinárodí měnový fond uspořádá program hospodářské obnovy. Pařížský klub je jen jedním z prvků složité struktury institucí, které řídí finanční vztahy mezi bohatými a rozvojovými zeměmi. Významnou roli v ní mají také další organizace, především Světová banka a skupina G8.
Kvůli oddlužení nejchudších zemí světa byla v roce 1996 vytvořena Iniciativa snížení dluhů pro vysoce zadlužené země (Heavily Indebted Poor Countries). Válka v Iráku a jeho neřešitelná ekonomická situace přinesly překvapivé rozuzlení. V roce 2004 se Pařížský klub věřitelů dohodl na tom, že vymaže Iráku dluh ve výši čtyřiceti miliard dolarů do roku 2008, tedy asi osmdesát procent dluhu, který u klubu Irák měl. V únoru 2006 ohlásily USA, že ruší dluh Afganistánu v celkové výši 108 milionů dolarů. V červenci a srpnu 2005 začalo Rusko díky výhodným obchodům s ropou splácet ve splátkách předčasně svoje dluhy. Dne 21. srpna 2006 byl zbytkový dluh Ruska u Pařížského klubu vyrovnán.

Volně zpracováno podle wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pařížský_klub 

A tak si říkám když se teď Francie odvolává na naši solidárnost ohledně přijímání uprchlíků, jak ona sama byla solidární  s námi  v roce 1938 když v Mnichově spolurozhodovala o našem osudu,  jak mlčky pozorovala okupaci naší země Sovětskou armádou. A jak se v současnosti u nás chová třeba francouzská firma Veolia? V roce 2001 vyhrála Veolia veřejnou obchodní soutěž na koupi vodohospodářské společnosti v Praze. V dubnu 2001 se stala majoritním akcionářem provozní společnosti Pražské vodovody a kanalizace, a. s., koupí 66 % akcií za 6,1 miliardy Kč. Koncem roku 2002 se odkupem minoritní části akcií stala stoprocentním akcionářem. Za celou dobu svého působení v ČR Veolia nevlastnila vodárenský majetek měst a obcí, což ji také odlišuje od jejích konkurentů.

Dne 1. ledna 2015 vznikla jednotná struktura řízení aktivit vodárenství, teplárenství a odpadového hospodářství pod společnou značkou Veolia. Generálním ředitelem skupiny je Philippe Guitard

V únoru 2017 skupina Veolia získala významné společnosti zajišťující komplexní odpadové hospodářství pro průmyslové zákazníky v České republice, a to včetně nakládání s nebezpečnými odpady. Akvizice zahrnuje společnosti TEGAMO Waste, s. r. o., EKOSEV, s. r. o., a Envir s. r. o. Od 1. června 2017 se společnost TEGAMO Waste, s. r. o., přejmenovala na Veolia Využití odpadů ČR, s. r. o. Výše řečené tedy naznačuje, že "sladká Francie" k nám nepřistupuje jako k plnohodnotnému členu EU ale uplatňuje u nás to, co bývá označováno jako neokolonialismusči neoimperialismus (ekoimperialismus) a co se běžně děje v rozvojových zemích: Napřed proběhneliberalizace místního trhu, která umožňuje vstup do země západním zahraničním investorům, kteří často smetou slabou místní konkurenci, a jejich prostřednictvím plyne většina zisků bohatým zemím. Klimatické změy a opatření proti nim jsou některými považovány za Environmentalismus, který slouží k řízení rozvojového světa. Vyvážení odpadu do těchto zemí je také nazýváno toxickým kolonialismem („toxic waste colonialism“

To že se  k nám Západ skutečně stále chová jako k nějaké banánové republice naznačují následující zprávy z denního tisku:

5. května 2017 1:00

Zhruba dvě stě milionů korun ročně z vybraného vodného a stočného na většině území Ústeckého a Libereckého kraje nekončí v investicích do lepší kanalizace či vodovodů, ale ve Francii. Od roku 2020 by to mělo být minulostí. Starostové obcí a měst v obou krajích míří k dohodě, která povede k odchodu francouzské společnosti Veolia z vodárenského byznysu na severu Čech.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/veolia-vodne-stocne-francie-ustecky-liberecky-kraj-f86-/ekonomika.aspx?c=A170504_213244_ekonomika

„Názory soudců: Vodárny jsou vytunelovány.“

„Politici: Dochází k privatizaci zisků a zestátnění nákladů. Česká republika se stává kolonií.“

Zdroj: https://zlin.idnes.cz/veolia-a-moravska-vodarenska-zaluji-radka-novotneho-f9p-/zlin-zpravy.aspx?c=A171009_356720_zlin-zpravy_ras

„Dojení spotřebitelů a tunel“, napsal kritik o Veolii. Koncern ho žaluje

10. října 2017 12:05

Koncern Veolia a jeho dceřiná společnost Moravská vodárenská podaly žaloby na jednoho z kritiků, kterému se nelíbí, jak provozují Vodovody a kanalizace Zlín. Případem se bude zabývat ostravský krajský soud.

Zdroj: https://zlin.idnes.cz/veolia-a-moravska-vodarenska-zaluji-radka-novotneho-f9p-/zlin-zpravy.aspx?c=A171009_356720_zlin-zpravy_ras

Autor: Libuše Palková | středa 4.7.2018 19:07 | karma článku: 14,52 | přečteno: 749x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53