Husův sbor hostil Smetanův sbor

Zní to možná zamotaně, ale je to vlastně moc jednoduché-kladenský pěvecky sbor Smetana vystoupila zazpíval vbývalé kladenské synagoze, kterou nyní vlastní Husitský sbor. Koncert se konal k oslavě sta let založení naší republiky.

Ženský pěvecky sbor Smetana vznikl v roce 1912,  původně jako smíšený, ale v roce 1956 bylo rozhodnuto, že mužský a ženský sbor budou fungovat odděleně. Dnes má aktivních 23 členek a vystupuje při různých příležitostech nejen v Kladně, ale spolupracuje s mnoha obcemi kladenska  například při pravidelných adventních koncertech, rozsvěcení vánočního stromu a charitativních akcích. Vystupuje ale  také v domovech seniorů a akcích jako Noc kostelů, Klub přítel hornických tradic a každoročně pořádá společné koncerty České vánoční mše J.J.Ryby se sborem Chorus Carolinus a Smíšeným pěveckým sborem  sousedního města Bustěhradu. 

.

Že se jedná o bývalou synagogu je vidět podle desek desatera, která jsou úplně nahoře.

 A pokud vás zaujal ten kříž, a připadá vám zvláštní a zároveň povědomý, tak ano, nemýlíte se, je to dílo Františka Bílka, jehož originál  se nachází v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Tady jsem vám ho zvětšila, i když při tak velkém zvětšení již tak dost nekvalitní fotky z mobilu je to bída. Jedná se  vlastně o model, podle něhož František Bílek v roce 1899 vyřezal krucifix o trochu větší, ale protože představitelům církve připadal příliš originální až nevhodný, nebyl ve zmíněné katedrále svatého Víta umístěn hned, ale až po dlouhých diskuzích trvajících do roku 1927. A co se na něm církevním autoritám nelíbilo?: Výraz Ježíšovy tváře není dostatečně trpitelský, a jeho rovně napjaté  paže nesvědčí o tom, že na kříži visí, ale vypadá spíš jako levitující, smířeně se tvářící budhista. Po straně bylo vyřezáno Masarykovo jméno, což se zas později nelíbilo  komunistům, kteří ho nechali odstranit
Dnes ale patří mezi velmi obdivovanou součást katedrální výzdoby. Mimochodem František Bílek, ačkoliv byl původně katolík, přešel v roce 1920 do Československé církve husitské  a stal se jejím oficiálním umělcem. Byl známý též jako náboženský myslitel a mystik, ve svém díle často spojoval křesťanské a orientální náboženství v mystické jednotě světa. více o něm na
https://cs.wikipedia.org/wiki/František_Bílek_(sochař_1872–1941)

A protože bez chlapů to nejde, tak alespoň sbormistr je muž-Ondřej Novák- a jak vidno z fotky, je to fešák. Některé skladby doprovázel na klavír ještě další muž-Martin Fila- tady je zezadu,  takže není vidět, ale byl to taky fešák.

 

Autor: Libuše Palková | úterý 23.10.2018 17:23 | karma článku: 14,94 | přečteno: 1033x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53