Hexakosioihexekontahexafobie

Dnes je můj blog s číslem 666 a tak mi nedá, abych se nepozastavila nad číslem zvaným také jako číslo šelmy, či antikrista. Načasovala jsem ho na 13 hodinu, neboť i třináctka je považována za  neblahé číslo, takže fobie  na druhou.

Vzhledem k tomu, že si občas ráda rýpnu do chlapů, někteří muži bez nadhledu a smysl pro humor mě tak trochu za antikrista mají. Znovu jsem se o tom přesvědčila u svého nedávného blogu Gender naruby, kdy jsem uvedla reakce některých mužů pod vtípkem o mužovi ležícím na gauči s pivem  a televizním ovladačem v ruce.
https://libusepalkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=686067

Přitom právě tohle klišé je často i v televizních reklamách, kdy muž, či více mužů, sedí u televize a čučí na fotbal, zatímco pilná hospodyňka jim z kuchyně přináší mísu chipsů a chlazené pivo. Nikdy jsem neslyšela, že by proti těmto reklamám muži nějak masově protestovali. Neumím si představit, jak by ti, kteří se proti vtípku ohradili, reagovali třeba na mužskou variantu rčení tchýně a uzený, nejlepší jsou studený. To by asi považovali za vyhlášení další dívčí války.

Jak je to s výkladem čísla 666 je všeobecně známé, a tak to shrnu jen velmi stručně pro ty, kterým se to nechce vyhledávat na googlu či wikipedii. Během dějin se vykládalo různě – například Martin Luther v protipapežské polemice toto číslo vztahoval na papeže, jehož označovai za antikrista.  Poprvé se ale objevuje v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona, podle něhož je určité konkrétní číslo charakteristickým označením Antikrista. cituji:

A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.— Zj 13,16–18
Tvrdí se že zmínka o šelmě odkazuje na legendu o navracejícím se Neronovi , který roku 68 spáchal sebevraždu. Podle legendy však skutečně nezemřel, ale uprchl, aby se zakrátko vrátil v čele vojska a zaujal své dřívější mocenské postavení. Vzhledem k tomu, že Jan chce povzbudit křesťany své doby, je nejspíše tímto navrátivším se Neronem Domitianus, vládnoucí v době sepsání spisu. Cílem této mocnosti je podle v. 7 pronásledování křesťanů; věřící však může obstát pouze, je-li „zapsán do Beránkovy knihy života“. Výklad o šelmě je tedy nejspíše napomenutím pro křesťany , že jejich bezvýchodná situace leží v Božích rukou – a na nich záleží, zda budou stát při Bohu a Kristu, nebo uznají nárok římské říše, představovaném uctíváním císaře jako boha.

Situace, kterou kniha Zjevení popisuje, je podobná situaci židovského národa ve Ě.století př.n.l.. za Antiocha Iv. Epifana a užívá se zde symboliky, kterou tehdejší situaci vyobrazovala kniha Daniel a další apokalyptická literatura. Lze tedy nalézt paralelu mezi absolutním požadavkem kultu ze strany Antiochovy a císařským kultem, který si vyžaduje celého člověka, proto lidé uctívající císaře musí na pravé ruce nebo na čele nosit cejch (míněno zde zřejmě symbolicky); toto znamení spočívá ve jménu šelmy a v čísle jejího jména. Poslední verš této kapitoly ukazuje hodnotu tohoto čísla.:

To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest (Zj 13,18).

V dnešní době některé spiklenecké teorie či skupiny a sekty zneužívají čísla 666 a jeho symboliky pro svou argumentaci, případně jako znamení konce světa, ačkoli tato argumentace bývá sama o sobě velmi pochybná a vědecky neudržitelná. Takto mohou např. horovat proti produktům, na jejichž čárovém kódu lze najít tři šestky, mohou se též pokoušet spojovat číslo se jménem konkrétních současných osob a tvrdit, že se jedná o antikristy.
Některé interpretace se dále šíří, přestože je lze pokládat spíše za náhodu. Několik příkladů:

  • Jméno Hitler dá dohromady 666, pokud „a“ počítáte jako 100, „b“ jako 101 atd. Problém s tímto výpočtem je naprostá náhodnost počátečního čísla 100. Pokud „a“ počítáte jako 158 (telefonní číslo policie), získáte součet 666 pro jméno Pepa. Pepa, tedy Josef patří mezi nejčastější jména v České republice, a je obtížné připustit, že jsou všichni antikristy.
  • Jméno Bill Gates v ASCII dá 663. Jeho celé jméno je William Henry Gates III., 663+3=666. Problém je, že aby výpočet vyšel, musíte ho psát BILLGATES (všechna písmena velká bez mezery). Pokud u ASCII povolíte přičtení čísla ke každému písmenu, dostanete s přičtením 8 jméno Hitler jako 616, ale také jméno Kristus (z definice nejméně pravděpodobný kandidát na antikrista) jako 666 odečtením 13.

Podobně některé teorie spiknutí nacházejí číselný význam i u reálií, které nás obklopují. Podle některých těchto teorií je ďábelský i internet, protože hebrejské písmeno ?, wáw, má číselnou hodnotu 6 a nejužívanější internetovou zkratkou je WWW (krom jiných absurdit tato teorie pokulhává v tom, že spojení tří ? nedává dohromady 666, ale 18). Podobně má číselná hodnota anglického slova computer (počítač) násobená šesti dávat dohromady 666.

Některé skupiny dnes také chápou cejch či znamení šelmy jako implantovaný čip. Čip ovšem může být (z hlediska narušení soukromí) stejně nebezpečný bez ohledu na to, zda je uložený na pravé ruce nebo na čele nebo kdekoliv jinde.

ěda podobné konstrukce označuje za pouhou algebraickou a numerickou gymnastiku. Výrazy se zdají působivé, neboť není vidět, kolik práce a hledání dalo sestavit výraz, jehož hodnota je blízká požadovanému číslu. S trochou píle lze najít libovolné vztahy. Např. výraz

666 + 6 + 6 + 6 = ( 6 - 6 / 6 ) ( 6 + 6 + 6 ) / 6 + 6 ( 6 + 6 + 6 ) / 6 + ( 6 + 6 / 6 ) ( 6 + 6 + 6 ) / 6 {\displaystyle 666+6+6+6=(6-6/6)^{(6+6+6)/6}+6^{(6+6+6)/6}+(6+6/6)^{(6+6+6)/6}} vypadá velmi zajímavě a určitě nemá žádný apokalyptický význam.

V roce 1994 byl v Journal of Recreational Mathematics zveřejněn vztah mezi číslem šelmy a zlatým řezem.sin ? ( 666 ° ) + cos ? ( 6 * 6 * 6 ° ) ? - ? {\displaystyle \sin(666^{\circ })+\cos(6*6*6^{\circ })\approx -\varphi }

  • Podobně jako v případě čísla 13 mají někteří lidé strach z čísla 666. Tato fobie se odborně nazývá hexakosioihexekontahexafobie. Z tohoto důvodu byl procesor Pentium III, taktovaný na 666,666 MHz, marketingově označen jako 667MHz. Intel tvrdil, že se jedná o zaokrouhlení, ale to nevysvětluje proč byl procesor 80486 s frekvencí 66,666 MHz označen jako 66 MHz, 466,666 MHz Celeron jako 466 a 866,666 MHz Pentium III jako 866.  Někdy se také říká, že číslo 666 je zaměnitelné s číslem 616, vzhledem k tomu, že můj blog s tímto číslem proplul tímto prostorem celkem bez problémů dá se shrnout, že tyto fobie a strachy jsou tak trochu jako povídačky pro staré babky. Takže žádné fobie, vážení, ani z vtípků, ani z žen, které je vyprávějí Protože jak vyplývá z výše
  • citované legendy, pravý ďábel se často skrývá pod rounem beránka. Někdy jsou mnohem záludnější ty ženy, které se tváří jako andělé ale právě ve chvíli kdy to nečekáte, vás zákeřně sejmou. Ty druhé naopak alespoň nic nepředstírají a tudíž alespoň víte na čem jste. A trochu legrace snad nikoho nezabije...konec konců co by měly říkat chudinky tchýně s tím studeným uzeným? zpracováno volně podle
  • https//cs.wikipedia.org/wiki/Číslo_šelmy 
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_fobií
  •  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libuše Palková | sobota 17.11.2018 13:00 | karma článku: 18,85 | přečteno: 1539x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53