Biafra a my

Nevím kolik z vás tuší kde je Biafra a co to vlastně je. Stručně řečeno, Republika Biafra byl státní útvar existující v letech 1967 -1970 na jihovýchodě Nigérie potlačený federálními jednotkami.  A jaké to má spojení s námi Čechy?

V roce  1968, kdy byl hladomor v Biafře živým tématem, použil francouzský spisovatel Louis Aragon výraz či slovní spojení Biafra ducha pro naší zemi po srpnu 1968. Tento termín byl některými intelektuály používán do konce 20. století. a byl pro ně tedy metaforou pro Československo a to, čím jsme tehdy procházeli a co jsme prožívali.

Ale co o Biafře říká wikipedie? Cituji:

Biafra je součást Nigérie. Ta jako bývalá britská kolonie získala v roce 1960 nezávislost  a zbavila se nadvlády Velké Británie, tak se ale nehodlala očividně vzdát své moci v této oblasti.
Poté, co se důstojníci jednoho z hlavních nigerijských kmenů Ogbo podíleli na vojenském převratu v lednu1966, stávali se příslušníci kmene terčem pogromů a vyhlazování na základě náboženského vyznání. To byl jeden z důvodů ,  vedle ekonomických, protože jsou zde  obrovská ložiska ropy, aneb možná zástěrka  proto to, aby podplukovník Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu30. května1967 vyhlásil samostatnost jihovýchodních oblastí Nigérie, obývaných převážně Igby, pod názvem Republika Biafra (podle přilehlého zálivu) s hlavním městem v Enugu. Nezávislost Biafry uznalo pouze několik vesměs afrických států, nicméně řada dalších poskytla Biafře materiální i vojenskou podporu (Francie,Portugalsko,Jižní Afrika). Naopak Spojené královstvíSovětský svaz (se satelity čímž se rozumí  i tehdejší Česloslovensko) se angažovaly ve prospěch nigerijské vlády.Následující válka byla vedena neobvykle velmi brutálním způsobem, počet obětí je odhadován až na několik milionů. Velký podíl na tom měl hladomor mezi Igby, vyvolaný odříznutím Biafry od zásobování, který byl světově medializován. Ze strany nigerjské armády bylo naprosto běžné ostřelování a bombardování nemocnic a zvláště křesťanských kostelů. Vojska separatistů kapitulovala 12. ledna 1970, prezident Ojukwu uprchl do Pobřeží slonoviny (vrátil se po amnestii roku 1980). Konec citace. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Biafra
V mnohém to připomíná scénář Jižního  Sudánu, o kterém jsem zde nedávno také psala v souvislosti se zatčením českého  misionáře.https://libusepalkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=697563 Jen zde chybí USA (tedy v rámci církevní pomoci tu je také, jen ne přímo) zato se tu hodně angažuje Velká Británie. Mimochodem, jak jsem nedávno zmínila v jiné souvislosti,  John Lennon proti britské podpoře  tohoto konfliktu veřejně protestoval  a  vrátil dokonce  řád Britského impéria. Co je v obou případech  společné, jako jakýsi styčný bod, to je ropa. Jak v Biafře tak v Jižním Sudánu. A také spousta humanitárních organizací které zde operují pod zástěrkou ochrany náboženských skupin.. Zajímavé je, že v české verzi  wikipedie o Biafře chybí poznámka o vlivu Vatikánu a Izraele, což je v anglické verzi naopak zdůrazněno.:included Israel,and Vatican City.Biafra also received aid from non-state actors, including Joint Church Aid,Holy Ghost Fathers of Ireland and under their direction Caritas International,]MarkPress and U.S.Catholic Relief Serviceshttps://en.wikipedia.org/wiki/Biafra A jeětě něco o té Nigérii: Nigérie patří mezi státy s největší mírou korupce. Podle zprávy Evropského parlamentu z roku 2016 „přišla Nigérie od roku 1960 v důsledku korupce o přibližně 400 miliard USD z příjmů z ropy a dalších 20 miliard USD pocházejících z ropy zmizelo z nigerijské státní pokladny v posledních dvou letech“.Nigérie viní z korupčního jednání také nadnárodní ropné společnosti a podala mezinárodní žaloby na americký Chevron, britsko-nizozemský Royal Dutch Shella italskou Eni.V Praze se praly peníze z obří korupční kauzy spojené s nákupem zbraní pro nigerijskou armádu.https://cs.wikipedia.org/wiki/Nigérie

A vraťme se ještě k  Biafře.Ač  Republika Biafra jako taková zanikla, Biafra jako součást Nigerie je stále v centru zájmu některých zemí, Izrael nevyjímaje: Jako by židé neměl dost problémů s Palestinci a Iránem, kteří je neustále ohrožují. V současné době na území bývalé Republiky Biafra operuje nejednotné povstalecké Hnutí za obnovu svrchovaného státu Biafra (Movement for the Actualization of the Sovereign State of Biafra – MASSOB), jehož nejčastějšími aktivitami jsou demonstrace. Hnutí si stěžuje na agresi bezpečnostních složek. V květnu 2008 zveřejnilo seznam 2020 členů, kteří byli údajně zavražděni vládními silami v průběhu devíti let.

V roce 2006 se zformovalo také Biafarské sionistické hnutí (Biafra Zionist Movement – BZM), které se pokouší získat podporu Izraele. V roce 2012 oznámilo, že jeho cílem je v co nejkratší době vytvořit nezávislou Biafru. Stalo se tak nečekaně 5. listopadu během oslav 45. výročí vyhlášení Biafry. Den poté bylo shromáždění napadeno policií a přes 500 členů, včetně předsednictva, zadrženo a obviněno z vlastizrady. Opět konec citace...mimochodem je to jak přes kopírák, jak zmíněný Jižní Sudán, tak  blog o  bývalých francouzských koloniích,https://libusepalkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=668053

Vypadá to, že evropské země se stále vtírají do záležitostí zemí afrických. Ale o invazi bělochů do Afriky se ani zdaleka nepíše tak často jako o invazi  afrických imigrantů do Evropy. Jen jestli  to nebude mít  všechno nějakou souvislost podle zákonů akce a reakce aneb vše souvisí  se vším. Jen o tom trochu něco vědět a nebát se přemýšlet. Tak aby se vám hezky přemýšlelo trochu příjemné hudby na závěr. A kdo umí anglicky může si přečíst velmi zajímavou reportáž zde  

Biafra: A People Betrayed - Kurt Vonnegut-www.journeytoforever.org/rrlib/biafra.html 

http://www.journeytoforever.org/rrlib/biafra.html

 

Autor: Libuše Palková | pátek 22.2.2019 11:02 | karma článku: 20,72 | přečteno: 1913x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53