Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žijeme v čínském století!

Zatímco se my Evropané zaobíráme hlavně sami sebou, ukazuje se na pompézní návštěvě čínského prezidenta ve Washingtonu, jaké jsou starosti dvou největších ekonomik světa. Na jedné straně stolu sedí krizí sužované Spojené státy a proti nim sedí Čína vyzařující nové a nevídané sebevědomí. Čína se kdysi označovala za „říši středu“. Z jejího pohledu se tedy návrat do první ligy světa jeví jako pouhý návrat k normalitě.

Je nesporné, že Peking dokázal spojit zdánlivě neslučitelné: turbokapitalismus se státním plánováním pod kontrolou všemocné komunistické strany. Peking nahradil Německo na prvním místě světových exportérů a také se mu podařilo přeskočit Japonsko na žebříčku největších ekonomik světa. Čína se snaží celosvětově si pojistit své zájmy a budoucí potřeby. Snaží se ovládnout přístup k zásobám nerostného bohatství. Pro mnoho pozorovatelů je věc jasná: žijeme v čínském století, po dobře pěti stoletích skončila dominance Západu, jüan nahradí dolar a je jen otázkou času, kdy mandarínská čínština vytlačí angličtinu jako první mezinárodní jazyk světa.

Pro nás je důležité si uvědomit, že bez podílu Číny žádný pokrok v řešení globálních problémů nebude. Avšak jakou roli hodlá Čína coby světová velmoc zaujmout a co z toho bude vyplývat pro svobodu, demokracii a mír ve 21. století? Je objektivně málo možností donutit Čínu k tomu, aby dělala to, co Západ potřebuje. Jediný způsob, jak mít na její rozhodování vliv, je neustálý dialog s ní a uznání významu, který Číně reálně náleží v mezinárodních vztazích. Je to jediná možnost, jak vtáhnout Peking do spoluodpovědnosti za globální vývoj. Zejména USA, EU a Japonsko musí daleko víc spolupracovat, aby se Čína cítila zavázána ke krokům, jež by posílily mezinárodní bezpečnost. Naléhavou otázkou je Írán a jeho jaderné ambice. Dalším příkladem je korejský poloostrov. Jedině Čína má možnost účinně působit na severokorejský režim, který svou nepředvídatelnou agresivní politikou ohrožuje celý region.

Obrovský rozmach Číny a její rostoucí sebevědomí na světovém parketu jsou nesporné, avšak Peking se potýká s nesmírnými vnitřními problémy. Napětí a odstředivé síly uvnitř obrovské Číny v historii země vždy znamenaly chaos. Komunistické vedení si je těchto nebezpečí vědomo a není náhoda, že Číňané velmi pozorně studují rozpad východního socialistického bloku a jeho transformační procesy. Čína je možná zranitelnější, než si mnozí z nás myslí. Jen v roce 2009, kdy se projevila světová hospodářská krize, ztratily milióny čínských zaměstnanců možnost obživy pro sebe a své mnohdy tisíce kilometrů vzdálené rodiny. Samy čínské úřady připustily desetitisíce sociálních nepokojů. Čína trpí znečištěným životním prostředím, korupcí a stárnutím populace.

Analytici jsou rozděleni na dva tábory: jedni tvrdí, že prosperita a bohatství v čínských podmínkách automaticky nepovedou k politické pluralitě a dodržování lidských a občanských práv a svobod. Jdou dokonce tak daleko, že se ptají, co se může Západ od Číny naučit.

Druhý tábor se domnívá, že ani kontrolou posedlý Peking nebude do budoucna schopen zabránit svobodné debatě uvnitř společnosti. Nejnovější udělení Nobelovy ceny za mír iniciátorovi Charty 08 to dokládá. Tento tábor razí teorii o univerzálních touhách člověka, který se nespokojí jen s plným žaludkem. Potřeby Číňanů prý budou také postupně větší. I oni budou chtít dýchat čistý vzduch, svobodně se vyjadřovat, sdružovat se a nakonec i svobodně volit. Doufejme, že budoucnost dá nakonec za pravdu těmto hlasům!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | čtvrtek 20.1.2011 15:32 | karma článku: 12,61 | přečteno: 1229x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik