Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Spojenectví Ruska a Číny: nová osa, nebo papírový tygr?

Ve srovnání s pár hodinami, které ruský prezident strávil v Berlíně a v Paříži, probíhá Putinova návštěva Číny ve velkém stylu. Dvě velmoci se snaží Západu demonstrovat jednotnou frontu. Chtějí předvést zlepšení vzájemných sousedských vztahů a kvetoucí spolupráci. Vzniká nová osa Moskva – Peking, které je třeba se obávat?

Je pravdou, že vztahy Moskvy a Pekingu se v posledních letech výrazně zlepšily. Nedá se však říci, že spočívají na oboustranné důvěře. Desetiletí rivality v podmínkách studené války udělaly své. Ač obě velmoci tehdy svorně hlásaly komunistické světlé zítřky, ve skutečnosti měly řadu hraničních konfliktů, které se snažily před světovou veřejností tajit. Vztahy obou velmocí jsou tudíž spíše křehké.

Regionální aspekt spojenectví mezi Moskvou a Pekingem také nabádá ke střízlivosti: Čína má velký zájem na upevnění svých hospodářských vazeb ve střední Asii, což ovšem Rusové vidí neradi, protože tamější bývalé sovětské republiky vnímají jako svou zónu vlivu. V centrální Asii jsou tudíž obě země daleko spíše konkurenty, než partnery.

Jelikož je Evropa závislá na ruských dodávkách plynu, šéf Kremlu rád nahání Evropanům strach odklonem ruských plynovodů směrem na Východ. Ani v energetice to se strategickým partnerstvím není tak horké: Rusko a Čína sice mají zájem na rozjetí velkého obchodu s plynem, ale jednání se vlečou už léta, protože se obě strany nedokáží dohodnout na cenách.

Společnou řeč našli Rusové a Číňani v otázce Sýrie, kde se schyluje k občanské válce a Západ marně tlačí na Peking a Moskvu, aby přestaly chránit Bašára Asada.  Čína a Rusko jsou proti jakémukoli vměšování a snahám o svržení syrského režimu. Shodný princip zastávají tyto velmoci v Radě bezpečnosti OSN i ve věci Íránu. Ještě jedno mají obě autoritářské velmoci společné: nerady slyší západní kritiku porušování lidských a občanských práv.

Potenciál pro vznik nové velmocenské osy Peking – Moskva nelze přeceňovat. Obě země mají velký zájem na spolupráci se Západem. Putinovo Rusko vnímá historicky a kulturně sebe sama jako evropskou velmoc a Číňané zase pošilhávají po západních technologiích a inovačním know-how. Jakkoli rusko-čínský obchod nabírá na síle, stále jsou obě země zaměřeny na transatlantický svět.

Obavy ze vzniku nového spojenectví na Dálném Východě nejsou na místě. Zatím nehrozí, že by Čína a Rusko sledovaly shodné zájmy a vyvíjely společné zahraničně-politické strategie. Daleko spíš se tu před zraky světa tvoří křehké účelové spojenectví. Má vyvolat na Západě respekt a posloužit ke zlepšení vyjednávací pozice Moskvy i Pekingu ve vztahu k USA i Evropě. Strategické partnerství Ruska a Číny nespočívá na pevných základech a má demonstrativní charakter. Řečeno čínským příměrem: „je to papírový tygr“.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Rouček | středa 6.6.2012 8:49 | karma článku: 9,94 | přečteno: 756x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  21:31

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Všechny nás to zasáhlo. Situace je napjatá nejen na Slovensku, reagoval Fiala

15. května 2024  21:29,  aktualizováno  22:05

Premiér Petr Fiala ve středu večer na CNN Prima News ohledně atentátu na slovenského premiéra...

VIDEO: V Istanbulu vzplála Atatürkova oblíbená restaurace, oheň zasáhl i bazar

15. května 2024  21:43

Znamý Egyptský bazar v Istanbulu ve středu zasáhl požár. Plameny se začaly šířit z komína více než...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  21:31

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stála

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  20:44

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik