Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ratingové agentury: propast mezi mocí a odpovědností

Mají ohromný vliv na finanční trhy a tím i na celé národní ekonomiky. Stačí jediné slovo od jedné ze tří klíčových ratingových agentur a celá hospodářství se mohou otřást v základech. Ratingové agentury jsou v globalizované ekonomice nesmírně mocné a není vždy jasné, jaká kritéria ovlivňují jejich výsledné hodnocení. Proto si vysloužily hněv evropských politiků zprava i zleva.

Ratingové agentury hodnotí úvěrovou bonitu firem, finančních institucí a také celých států. Mezi nejvyšším hodnocením důvěryhodnosti dlužníka „AAA“ a nejnižším „D“ zeje obrovská propast: zatím co například země s „AAA“ získá bez problémů půjčku od jakékoli banky za běžný úrok, země označená jako „BB +“ sotva dostane úvěr za únosných podmínek. V druhém případě nezřídka hrozí, že investoři začnou stahovat svůj kapitál ze země.

Evropa nyní v souvislosti s řeckým dluhem procitla a ptá se, zda ratingové agentury používají při hodnocení zemí pouze matematiku a statistiku nebo taky pouhé dojmy. Největší vliv na finanční trhy mají následující tři privátní agentury: Standard&Poor´s, Moody´s a Fitch (všechny s hlavním sídlem v USA). Evropští ekonomové a makléři si nyní kladou otázku, proč na starém kontinentě není ani jedna taková instituce.

Ve středu došlo k dalšímu snížení hodnocení Řecka ze strany Standard&Poor´s. Evropská komise byla z nového zhoršení ratingu Řecka viditelně rozladěna, ale protože jí nepřísluší hodnotit výroky ratingových agentur o členech EU, nezbylo jí, než vyjádřit naději, že agentury odpovědně posuzují fakta. Je samozřejmé, že nedůvěru věřitelů si zavinila řecká ekonomika v první řadě sama. K dalšímu vystupňování krize však kromě průtahů ze strany německé kancléřky přispěly i ratingové agentury. Je záhadou, proč hodnotitelé nevzali v úvahu dohodu o pomoci Řecku mezi státy eurozóny, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou.

Také politici se ozvali proti bezhlavému následování leckdy pochybných výroků agentur: německý ministr financí Wolfgang Schäuble (křesťanský demokrat) vyzval finanční trhy, aby nebraly agenturní rating států-dlužníků smrtelně vážně. Otevřeně se také vyslovil pro větší konkurenci na agenturním trhu. Němečtí liberálové, kteří jsou součástí vládní koalice a propagují neoliberální pojetí tržní ekonomiky, dokonce otevřeně hovoří o nutnosti omezit vliv hrstky těch nějvýznamnějších agentur, které přispěly k destabilizaci eurozóny. Podle předsedy liberálů Guido Westerwelleho by EU měla usilovat o vlastní na politice nezávislou ratingovou agenturu.

Během finanční krize ratingové agentury naprosto selhaly: nedokázaly odhalit riziko nekvalitních, toxických cenných papírů. Bezcenné papíry zkrátka hodnotily jako jistou investici. Agentury tím nesporně nesou spoluvinu na roztočení spirály finanční krize, která plynule přešla v krizi hospodářskou. Je podivuhodné, že ani poté, co vyšlo selhání ratingových agentur najevo, se nikdo (banky) nepoučil a nadále se slepě řídí hodnocením těchto institucí.

Moc a odpovědnost by měly v ideálním případě kráčet ruku v ruce. Ratingové agentury mají enormní moc, ale odpovědnost za osudy tržních aktérů je trápit nemusí. Politikům mnoho možností nezbývá – musí se omezit na výzvy k odpovědnému hodnocení států, protože od něj odvisí životy běžných domácností.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | sobota 1.5.2010 22:39 | karma článku: 14,81 | přečteno: 1522x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53

Aktualizujeme Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev

21. května 2024  18:21

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli dva lidé. Na místě...

Poslanci kývli na možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  17:55

Přímý přenos Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Pomoci to má těm,...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik