Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Quo vadis, Rusko?

Pouhé dva měsíce poté, co se stal Vladimir Putin znovu prezidentem, zapomněl na všechny volební sliby o modernizaci země. Jeho předchůdce Medveděv se sice opatrně, ale přece, snažil o postupné otevírání země světu, o modernizaci Ruska ve spolupráci s EU a o konstruktivnější roli Moskvy na mezinárodní scéně. Vzhledem k Putinově biografii vysokého představitele KGB bylo asi naivní očekávat, že se najednou coby opětovný šéf Kremlu přemění v demokratického reformátora, ale nyní se zdá, že nový prezident se o svou šanci modernizovat Rusko ani nepokusí.

Staronový ruský prezident Putin v sobotu podepsal za hranicemi ostře kritizovaný zákon o neziskových organizacích. Pozorovatelé se obávají, že má tento krok sloužit ke kriminalizaci zahraničních subjektů se sídlem v Rusku. Jakákoli organizace působící v Rusku a financující svou činnost ze zahraničních zdrojů je považována za zahraničního agenta a dostává se potenciálně na hranu zákona. Zákon je tak automaticky namířen proti všem nezávislým zahraničním institucím, které se snaží podpořit občanskou společnost v Rusku.

 

Tváří v tvář desetitisícovým demonstracím na náměstích schválil ruský parlament ovládaný poslušnými přitakavači Putina zákony, které potlačují svobodu projevu. A jelikož mohou občané Ruska na internetu pochytit lecjaký „škodlivý“ názor, byla dokonce sestavena černá listina nežádoucích webovských stránek, které pro jistotu podléhají cenzuře. Hanobení prezidenta a vlády jsou opět trestné činy.

 

Kriminalizace členek punkové skupiny Pussy Riot (hrozí jim sedm let za mřížemi), které vystoupily s happeningem v centrálním moskevském svatostánku, je nejčerstvějším dokladem toho, jak cynicky dokáží státní moc a pravoslavná církev reagovat na projevy odporu. Prodloužení vazby o půl roku pro tři mladé ženy, z nichž dvě jsou matky malých dětí, naznačují, že ruská justice naslouchá více mocným než liteře zákona.

Souběžně s tím, jak se zhoršuje stav demokracie v zemi a selhávají základní funkce státu, kompenzuje Kreml svou frustraci na globální scéně pomocí velmocenských gest. Moskva blokuje v Radě bezpečnosti OSN nezbytná opatření k řešení syrského dramatu. Rusku jde přitom o čistě národní sebezájem, protože Sýrie je od konce studené války nejdůležitějším a také posledním ruským spojencem na Blízkém východě. Ochrana Asadově režimu a dodávky zbraní proti rebelům plynoucí z Moskvy však způsobují stále větší averzi Syřanů vůči Rusku. Je jen otázkou času, kdy Asadův režim padne. Čím později se tak stane, tím větší bude počet obětí občanské války, ve které je možno počítat dokonce i s použitím chemických zbraní. S pádem Asadova režimu nevyhnutelně přijde i konec ruského vlivu v tomto regionu, což vyvolá další růst frustrace Kremlu.

Co dělat? Evropská unie je bohužel vlivem krize eurozóny zaměstnána příliš sama sebou. Situace v Rusku jasně ukazuje, jak důležitý je vznik skutečné společné zahraniční politiky EU, protože pouze jednotný hlas Evropy bude ruský medvěd brát vážně. Je namístě uvažovat o tom, jak vyvinout tlak na mocenské ruské elity tam, kde jsou nezranitelnější. Velká část ruské “věrchušky” má svá konta a nemovitosti na Západě, studují a žijí tam jejich rodinní příslušníci.

Co v dané situaci může dělat Evropský parlament? Někteří si myslí, že vůbec nic, jiní zase vliv europoslanců přeceňují. Prostřednictvím rezolucí dáváme najevo, že nejsme slepí k tomu, jak Putin utahuje šrouby na úkor svobody a spravedlnosti. Ještě daleko důležitější než rezoluce jsou však kontakty s těmi, kteří ať už v ruské Dumě či mimo ni usilují o změnu k lepšímu, o demokratizaci a modernizaci země. Nadějným partnerem je strana Spravedlivé Rusko, kde se poprvé po více než sto letech otevírá reálná šance na vytvoření silného sociálně demokratického hnutí. Tito lidé se nenechají jen tak umlčet ani v “řízené demokracii”, kterýmžto pojmem Vladimir Putin obohatil světový slovník politologie.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Rouček | úterý 24.7.2012 21:41 | karma článku: 13,34 | přečteno: 1269x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:54

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl ve čtvrtek terčem atentátu, je...

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stála

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  20:44

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik