Poučil se Západ z globální války proti terorismu?

Dnes, 11. září 2011, uplynulo deset let od barbarských teroristických útoků na newyorské Světové obchodní centrum. Deset let po atentátech je Bin Ládin mrtev a Al-Káida je podle bezpečnostních expertů velmi oslabena. Na druhou stranu je však výsledek válečné výpravy do Iráku zcela tristní a v Afgánistánu vítězství v boji s Tálibánem také nekyne. Bilance uplynulých deseti let Bushem vyhlášené „globální války s terorismem“ je tedy nejednoznačná. Poučili se západní politici a stratégové z války proti islámskému terorismu? Zdá se, že ano. Nedávné revoluce v arabském světě poskytly ke změně strategického myšlení cenné podněty.

Lekcí z uplynulé dekády války s terorismem je hned několikero:

1/ V dnešním světě neexistuje žádná jakkoli silná velmoc, která by dokázala čelit globálním výzvám sama

Doba, kdy se Bílý dům v čele s Bushem juniorem oddával iluzi jediné supervelmoci, která změní svět k obrazu svému, je dávno pryč. Po deseti letech války s terorem jsou USA vyčerpány dvěma vleklými a drahými válkami. Současný Bílý dům odmítá bushovské sólo-akce a naopak hledí obnovit spojenectví v rámci mezinárodních institucí a sází na kooperaci. To je velká šance i pro Evropskou unii, která musí zaujmout odpovídající postavení na světové politické scéně.

2/ Západ přestal věřit v politiku násilné změny režimu zvenčí

Americká invaze do Iráku z roku 2003 brzy ukázala, kde jsou limity vojenské síly. Taktéž vleklý konflikt v Afgánistánu donutil postupně NATO přehodnotit své ambice na kompletní transformaci tamější společnosti a politiky. Dnes to vypadá tak, že západní spojenci postupně předají správu země do afgánských rukou a na vládě země se bude podílet také Tálibán.

3/ Západ si často pletl stabilitu s bezpečností

Nejen USA a Izrael, ale i Evropané si z obav před islámským fundamentalismem zadali s autoritativními režimy arabského světa. Dalším poučením z uplynulé dekády je fakt, že Západ může přitahovat pozitivním příkladem svých hodnot pouze tehdy, pokud je sám bude ctít. Týrání vězňů na Guantánamu či vydávání podezřelých osob do zemí, kde jim hrozí mučení vyvolaly v islámském světě zbytečnou nenávist vůči USA a v samotné Evropě prohloubily nedůvěru ke spojencům.

4/ Kazatelé nevyhnutelného střetu civilizací se mýlili

Takzvané „arabské jaro“ nám ukazuje zcela jinou tvář islámského světa, než byla ta, kterou nám násilím vnutil Usáma Bin Ládin. Islámský fundamentalismus sice zůstal nebezpečný, ale jak je vidět, zápas za svobodu a lidskou důstojnost jde napříč kulturami a náboženstvími. Během revolucí v severní Africe a na Blízkém východě zatím nehrála nenávistná ideologie Al-Káidy žádnou roli. Ani památky po protizápadních heslech nebo pálení amerických vlajek. Nejásejme předčasně, ale faktem je, že mládež v ulicích Káhiry, Tunisu, Benghází a Damašku volá po demokracii a svobodě.

Dnes, deset let po útocích na newyorská dvojčata, už neslyšíme o „globální válce proti terorismu“ a to je dobře. Nebezpečí teroristických útoků sice zcela nepominulo, ale Západ pochopil, že proti džihádistům se nedá bojovat vojensky a vrátil boj proti teroristům tam, kam patří: do rukou tajných služeb, jejich specializovaných jednotek a policie.

Autor: Libor Rouček | neděle 11.9.2011 7:58 | karma článku: 9,14 | přečteno: 629x

Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 997x | Diskuse | Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1394x | Diskuse | Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse | Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Vláda u Ústavního soudu uhájila zpřísnění podmínek pro předčasné důchody

18. června 2025  9:05,  aktualizováno  10:31

Ústavní soud zamítl návrh ANO na zrušení novely, jež zpřísnila podmínky předčasných důchodů. Vláda...

Finále volby ředitele ČT: Radní grilují kandidáty, Karas mluvil o klientelismu

18. června 2025,  aktualizováno  10:26

Sledujeme online Radní ve středu volí nového generálního ředitele České televize. Nástupce Jana Součka vybírají z...

VIDEO: Izrael zapečetil tunel, kde zabil Sinvára. Nalil do něj tuny betonu

18. června 2025  10:12

Izraelská armáda zlikvidovala tunel v Pásmu Gazy, ve kterém v květnu při vzdušném úderu zabila...

Vláda má jednat o chronologii bitcoinové kauzy, kterou měla dodat Decroix

18. června 2025,  aktualizováno  10:10

Časovou osu kauzy miliardového daru v bitcoinech, která stála místo ministra spravedlnosti za ODS...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1833x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.