Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Populismus ohrožuje volný pohyb osob v EU

Přesně se začátkem prázdnin začalo Dánsko s celními kontrolami na hranicích s Německem a Švédskem. Záminkou dánského rozhodnutí je ochrana občanů před přeshraniční kriminalitou. Dánsko má menšinovou vládu a znovuzavedení hraničních kontrol je cenou za její podporu ze strany pravicově populistických lidovců v parlamentu. Dosud se jedná pouze o namátkové kontroly, ale opatření jasně směřuje k demontáži Schengenské smlouvy o volném pohybu osob uvnitř států, které na dohodu přistoupily. (Dosud se v rámci Schengenu jezdilo bez jakýchkoli kontrol na hranicích a kromě Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska do tohoto volného prostoru patří všichni členové EU včetně nečlenského Norska, Švýcarska a Islandu.) Podle aktuálního rozhodnutí dánské vlády se dokonce mají do roku 2014 dostavět dodatečné kontrolní budovy na hranicích se sousedy. V moderní Evropě při současném režimu pohybu lidí přes hranice je tento krok zpět něčím jen těžko přijatelným.

Volný pohyb osob je jednou z nejdůležitějších vymožeností integrované Evropy. Právě Česká republika, jakožto země se zkušeností s komunistickým policejním státem obehnaným ostnatými dráty a šikanou hraničních kontrol, musí vnímat tuto svobodu jako nezpochybnitelnou hodnotu a jeden z hlavních pilířů celé konstrukce Evropské unie. Nerušený a naprosto svobodný pohyb přes vnitřní hranice je elementární esencí toho, pro co se velkou většinou rozhodli čeští občané v referendu o vstupu do EU!

Premiér Nečas sice prohlásil, že volný pohyb osob čeští občané vnímají jako jasný přínos členství v EU, avšak zároveň zdůraznil, že ochrana hranic je věcí členských zemí. To je sice pravda, ale vzhledem k důležitosti této základní svobody EU pro naše občany by to od premiéra i ministra zahraničí chtělo trochu zásadnější reakci a aktivnější přístup. Na jakákoli opatření, která potenciálně omezují svobodu našich občanů a navíc jsou důsledkem ustupování nacionálnímu populismu, by měla naše vláda důrazně reagovat. Při rozředění současných pravidel svobody pohybu hrozí postupné přelévání těchto tendencí i za naše humna. Dosud, když se vyskytly nešťastné případy policejní šikany vůči českým řidičům směřujícím do sousedního Bavorska nebo Saska, mohla naše vláda úspěšně apelovat na zásadu volného pohybu. Jak by tomu asi bylo po demontáži Schengenu?

V první řadě musí jednat sama Evropská komise. Ta je bohužel s Barrosem v čele slabá. Barroso je od začátku zavázán svým pravicovým volitelům a zbytečně ustupuje tam, kde by měl být striktně na straně platného práva EU. Komise má povinnost vymáhat dodržování smluv. Namísto toho oznámila, že předloží ještě tento měsíc legislativní návrh změny Schengenu, kde by bylo povoleno znovuzavedení hraničních kontrol uvnitř EU za určitých volnějších podmínek. To je zbytečné a dokonce nebezpečné, jelikož Schengenská smlouva už nyní dává členským státům možnost ve výjimečných případech zavést dočasné hraniční kontroly. Současnou smlouvu není třeba měnit, stačí ji správně aplikovat. O novém schengenském režimu naštěstí nebudou rozhodovat pouze členské státy, ale také lidmi přímo volený Evropský parlament. Právě europarlament pokusy zavádět znovu hraniční kontroly v rámci Schengenu velkou většinou důrazně odmítl. Jeho rezoluce byla schválena napříč politickými uskupeními a vyzývá Komisi, aby ty členské státy, které se proti předpisům Schengenského prostoru prohřešují, bez odkladu podrobila sankcím.

Jinými slovy: Schengen se nesmí stát obětí populismu a je normou, která by se neměla oslabovat. Je naprosto klíčové podniknout kroky, které by znemožnily jednotlivým státům nabourávat něco, čeho jsme dosáhli společně a ve prospěch všech občanů v jejich různých životních situacích a rolích – ať už jako zaměstnanců, podnikatelů, turistů nebo příslušníků smíšených rodin. Znovuzavedení bariér uvnitř Schengenu je jednoduše hloupost a pokud hrozí některému ze členů bezpečnostní rizika, je třeba na ně odpovědět posílením vnějších hranic EU.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | sobota 9.7.2011 12:38 | karma článku: 8,23 | přečteno: 1530x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Student vyhrožoval své škole ve Strakonicích, pak se sám přihlásil policii

22. května 2024  13:08

Policisté dnes zasahovali u jedné ze strakonických středních škol, kde podle jejich sdělení místní...

Poslanci schválili zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno 

Přímý přenos Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky, nejen pro...

Češi začali stavět mikrobyty. Paradoxně mohou prohloubit krizi bydlení

22. května 2024

Premium Češi stále častěji řeší, kde bydlet, když je to tak nedostupné. Velký byt je luxus, zájemci proto...

Soud odmítl propustit silničního piráta. Ve vězení se opil „šťávou z ovoce“

22. května 2024  12:51

Karlovarský soud zamítl žádost silničního piráta Miroslava Štíbra, který žádal o podmíněné...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik