Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Polsko volí mezi evropskou perspektivou a světem včerejška

Zítřejší polské parlamentní volby jsou příkladem toho, že v dnešním propojeném světě není vnitřní politika jiného státu dávno jen jeho záležitostí. To, zda úřadující proevropský premiér Donald Tusk obhájí své křeslo, nebo ho nahradí Jaroslaw Kaczynski, šéf nacionálně pravicové strany Právo a spravedlnost, bude mít podstatný vliv na budoucnost Evropské unie.

Podle průzkumů mohou být volby ještě napínavé. Tuskova Občanská platforma má sice náskok, ale pokud budou obyvatelé měst, mladí a vzdělanější Poláci apatičtí a nepůjdou k volbám, má šanci zvítězit Kaczynski, jehož zázemí je hlavně na zemědělském a konzervativním venkově. Jeho vítězství by nejen zkomplikovalo polské předsednictví v EU, ale i vzájemné vztahy v Evropě.

Kaczynski se v kampani neštítil použít zcela absurdních útoků na Německo. Podle jeho spikleneckých teorií prý Němci svými investicemi usilují o odtržení Slezska a Pomořanska a Angela Merkelová prý dokonce vděčí za svůj post východoněmecké tajné službě. Většina mladších Poláků však je naštěstí vůči těmto nesmyslům imunní a chápe, že budoucnost Polska neleží v konfrontaci se sousedy, ale naopak ve spolupráci s nimi. Polská veřejnost, hlavně mladší lidé, jsou výrazně proevropští. Zbývá doufat, že Poláci nezapomněli na politickou izolaci a posměšky, kterým byli vystaveni během krátké vlády Jaroslawa Kaczynskeho v letech 2005 až 2007. Tehdejší polská neochota pracovat na kompromisech a iracionální blokování reforem EU nadlouho negativně poznamenalo dojem z integrační politiky mladých členů EU.

Současná politika polské vlády je daleko otevřenější, sází na spolupráci, snaží se o rozvíjení vlastních iniciativ a pěstuje dobré vztahy se sousedy. Premiér Tusk spolu s prezidentem Komorowskim velmi šikovně vyvedli Polsko z nacionalisticky zatuchlé éry dvojčat Kaczynskych. Polsko dnes předsedá Evropské unii a počíná si velmi profesionálně – to není zas tak málo, vzpomeneme-li si na předsedání Maďarů nebo některé trapné okamžiky českého předsednictví.

Polsko chytře podporuje silnější spolupráci mezi zeměmi EU a dokonce tlačí na státy eurozóny, aby nezapomínaly na země stojíci momentálně mimo měnovou integraci. Je třeba si uvědomit, že Varšava tím hájí i naše zájmy! Poláci totiž rozpoznali vážnost krize, která ohrožuje euro, a vytušili nebezpečí rozdělení Evropy na jádro a periferii. Dali najevo, že si přejí být zahrnuti do diskuse o zřízení hospodářské vlády, o kterou bude dříve nebo později euro doplněno. Je to úspěšná taktika: i když Poláci zatím do eurozóny nesměřují, stali se znovu respektovaným hráčem v EU, protože jsou schopni konstruktivně přispět do debaty. Na rozdíl od naší vlády, jejíž poměr k EU lze charakterizovat jako dílem euroskeptický, dílem pasívní a velkou měrou diletantský, což vede k tomu, že nás partneři vnímají jako potížistu, jako někoho, kdo si stále stěžuje a odmítá návrhy ostatních. Praha se tváří, že se jí problémy eurozóny netýkají, další integrační kroky ideologicky odmítá a hřeší na svou výhodnou geopolitickou pozici v srdci Evropy.

Proevropské a kooperativní Polsko může být inspirací i pro evropsky smýšlející občany České republiky. Není naším zájmem zůstat za dveřmi sálu, kde se bude rozhodovat o budoucnosti evropské integrace. Právě Češi, kteří mají traumatický zážitek mnichovského „o nás bez nás“ by toto měli rychle pochopit. Po pádu železné opony jsme se spolu s Poláky a dalšími zeměmi východního bloku za značného úsilí dokázali začlenit do hlavního proudu svobodné a tolerantní evropské politiky založené na nadnárodní spolupráci. Pokud v polských volbách vyhraje nacionalismus, bude to voda na mlýn těch, kteří si myslí, že země střední a východní Evropy nejsou schopné proměnit šanci, které se jim vstupem do EU dostalo. Šance nebýt Evropany druhé kategorie a možnost rozhodovat sami o sobě.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | sobota 8.10.2011 20:46 | karma článku: 12,36 | přečteno: 1010x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Senát schválil novelu, která usnadní podmínky uplatnění zubařů ze zemí mimo EU

29. května 2024  12:34

Senát podle očekávání potvrdil souhlas se svou novelou, která má usnadnit zapojení zubních lékařů...

Těsně před volbami se Sněmovna na žádost ANO vrátí k migračnímu paktu

29. května 2024  12:32

Vrcholem kampaně opozice před volbami do Evropského parlamentu bude mimořádná schůze Sněmovny,...

Kvůli ministrům NATO budou v akci stovky policistů, na dva dny zkomplikují dopravu

29. května 2024  12:30

Ve čtvrtek do Prahy dorazí ministři zahraničí členských států NATO na neformální setkání. Účast...

Lídři budou v superdebatě iDNES.cz mluvit o migraci, Green Dealu či euru

29. května 2024  12:24

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílá v pondělí 3. června živě od 11 hodin velkou předvolební...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik