Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

ODS posouvá Českou republiku na periferii EU

Ten, kdo zpočátku vkládal do nového předsedy ODS určité naděje na poevropštění ODS nebo alespoň její pragmatičtější přístup k našim zájmům v Evropské unii, musí být trpce zklamán. Petr Nečas zřejmě nedokáže odolávat eurofobnímu folklóru ODS a kdykoliv nemá na konkrétní iniciativy od evropských partnerů žádný názor, předvádí rituální tanec kolem totemu národní suverenity. Už tak slabý a nerozhodný premiér je s novými korupčními kauzami svých ministrů vystaven těžkým ztrátám na důvěryhodnosti vlastní protikorupční rétoriky. Proto premiér Nečas hledá oporu v prezidentovi, který jakoby zapomněl, že ještě před nedávnem z ODS ostentativně vystoupil.

Německá kancléřka udělala na poslední Radě EU velký politický manévr a přišla spolu s francouzským prezidentem s revolučním návrhem pro EU, o kterém se lze domnívat, že bude nejdůležitějším politickým projektem jejího kancléřství. Merkelová představila Pakt pro konkurenceschopnost EU, jinými slovy plán na vytvoření hospodářské vlády Unie. Jednoduše řečeno se jedná o nejvýznamnější politické nakročení k tomu, co mělo logicky následovat po zavedení společné evropské měny, a sice postupné vytvoření koordinované hospodářské politiky EU. Plán se nemá týkat jen členů eurozóny, jak si možná leckdo u nás mylně myslí. Účast na rozvinutí užší spolupráce v hospodářské politice je nabízena i těm, kteří zatím eurem neplatí.

I tentokrát si premiér došel předem pro schválení své evropské politiky na Hrad, jehož nepřátelský postoj k EU je notoricky známý. Smutné je, že ministr zahraničí Schwarzenberg sice používá proevropskou mluvu, ale nezdá se, že by bezradnost premiéra nějak viditelně kompenzoval. Reaktivnost a negativnost naší politiky je o to závažnější, že Merkelová ani Sarkozy nejsou žádní levičáci.

Výsledek je ten, že Praha dala (spolu s Londýnem) hned od počátku najevo, že její přístup k návrhům Berlína a Paříže bude velmi zdrženlivý. Nyní nastává období, kdy budou veškeré sporné detaily plánu teprve v diskusi upřesněny. Tím spíš je na škodu, pokud se česká vláda projevuje předem jako škarohlíd a ostentativní sólista, který dává hloupě najevo, že o spolupráci nestojí. Je namístě se ptát, co z takového postoje naši občané budou mít? Lze s jistotou říci, že pouze nevýhody. Naše země bude postupně odcházet do izolace a ani státy teprve aspirující na vstup do eurozóny nebudou mít zapotřebí se s Čechy o něčem bavit. Je něco jiného, pokud si zdrženlivou politiku vůči prohlubování integrace pěstuje ostrovní Velká Británie, která má velký vyjednávací potenciál. My nejsme ostrovní země, nemáme londýnskou City ani vojenskou a politickou sílu Velké Británie. Jsme středoevropský stát, který má nejužší hospodářské vazby přímo za humny, v klíčové zemi eurozóny.

Premiér Nečas označil plán Berlína a Paříže za politického yettiho: všichni prý o něm mluví, ale nikdo ho ještě neviděl. Místo vtipného glosování snahy ostatních členů EU o zlepšení pozice Evropy ve světě, bychom se měli zapojit do debaty o konkrétní podobě plánu. Například tím, že se jako středně velká země vyslovíme pro větší roli Evropské komise jakožto nezávislé instituce. Zatím si iniciativu drží pouze velcí členové EU a posiluje se tím mezivládní charakter celé akce. To není v zájmu malých a středních zemí. A už vůbec ne České republiky, která je hospodářsky závislá na eurozóně a jejím tahounovi Německu.

Lidé u nás přesvědčivou většinou hlasovali pro vstup do EU. Bylo vynaloženo hodně úsilí na mnoha diplomatických frontách, aby nováčci v EU nebyli členy druhé kategorie. Vzpomeňme si na tvrdá vyjednávání o různých přechodných obdobích po našem vstupu do EU. Ze strany ODS by bylo férové, zeptat se obyvatel ČR, jestli skutečně chtějí být občany druhé kategorie v EU rozdělené na jádro a periferii.

Česko vedené ODS nikdy nevynikalo aktivní evropskou politikou, protože ODS radši kritizuje to, co vymyslí ostatní. Nemá žádnou dlouhodobější vizi toho, kam by naše země měla v rámci Evropy směřovat. Věčné remcání a neochota spolupracovat s ostatními na něčem společném se zde vydávají za „vlastní názor“. Česko pod taktovkou ODS je v Evropě známo jako ten, o němž všichni ví, co nechce, ale o němž nikdo neví, co vlastně chce. Použijeme-li Nečasovu glosu, je konstruktivní evropská politika ODS něco jako yetti. Víme jen, že ODS to chtěla Evropě osladit. Hlavně aby to nakonec neosladila všem českým občanům!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pondělí 7.2.2011 8:02 | karma článku: 41,73 | přečteno: 7940x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06,  aktualizováno  18:36

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se...

V pankrácké věznici je kritický nedostatek dozorců. Chybí i jídlo pro vězně

22. května 2024  18:28

Ministerstvo spravedlnosti žádá vládu zhruba o 1,2 miliardy korun navíc pro Vězeňskou službu. V...

V kancelářích farmaceutické firmy Novo Nordisk u Kodaně vypukl rozsáhlý požár

22. května 2024  13:52,  aktualizováno  18:06

Rozsáhlý požár zachvátil kanceláře dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk nedaleko Kodaně....

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik