Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neviditelná ruka trhu podává jedovatý alkohol

  Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Juračka správně upozornil na zpackaný záměr vlády zabránit podobným katastrofám, jako byla metanolová aféra. Skutečnost, že vláda dlouhodobě tolerovala černý trh s lihovinami, vyplavala dramaticky na povrch už v okamžiku, kdy se objevily první oběti pančovaného alkoholu. Vláda navrhla, aby si každý, kdo chce prodávat tvrdý alkohol, musel pořídit koncesi. Fajn. Ale tu zřejmě dostane každý, kdo bude plnoletý a bezúhonný.

Hlavní problém metanolové aféry se přitom jmenuje šedá ekonomika: odborníci odhadují, že 20 až 30 % alkoholu na prodejních pultech je vyráběno a distribuováno nelegálně. Když si odmyslíme zdraví a životy konzumentů, které jsou nevyčíslitelné, je zřejmé, že stát přichází o ohromné částky na daních kvůli této ilegální aktivitě. Až sem nás zavedla úplatnost či laxnost zodpovědných orgánů a neviditelná ruka trhu.

Jenom za loňský rok v Česku zemřelo 42 lidí na otravu metanolem a další oběti bohužel dál přibývají. Teprve tato tragická bilance přiměla některé zavilé odpůrce jakékoli tržní regulace uvažovat o tom, do jaké míry je ničím neomezené podnikání prospěšné pro stát a společnost. Jakmile koncesi opravdu dostane každý, kdo si o ni řekne, jaký bude mít regulace význam? Je nám skutečně svoboda podnikání dražší, než životy a zdraví konzumentů? Metanolová aféra drasticky znázornila tradiční dilema politiky: svoboda versus bezpečnost.

Bylo jen otázkou času, kdy začnou sami poctiví obchodníci volat po účinné regulaci a státním dohledu nad tím, co a jakou cestou se dostane do nákupního koše našich spotřebitelů. Vysledovat, odkud pochází jedovatý alkohol, půjde pouze tehdy, pokud daný prodejce bude povinně registrovat tržby – je už jedno, zda registrační pokladnou s fiskální pamětí, nebo prostřednictvím elektronického účetnictví. Stát tak zabije dvě mouchy jednou ranou: ochrání spotřebitele před pančovaným alkoholem a vybere daně, o které v současnosti přichází.

Připomeňme, že nejpozději od roku 2002 existuje nařízení Evropské unie (č. 178/2002) o dohledatelnosti původu a pohybu zboží. Od propuknutí metanolové kauzy v České republice uplynul už půlrok, avšak česká vláda toto nařízení nadále ignoruje. Jak si to vysvětlit? Asi se jí nechce omezit nelegální produkci, import a prodej zboží (kromě lihovin se totéž týká také tabákových výrobků, u nichž je rovněž vysoká spotřební daň). Místo snahy kontrolovat tržby obchodníků začala naše vláda regulaci tím, že bude vydávat koncesi na prodej alkoholu každému, kdo si o ni požádá. Hlavně neomezit svobodu podnikání!

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | středa 20.3.2013 21:15 | karma článku: 19,36 | přečteno: 1047x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Senát schválil novelu, která usnadní podmínky uplatnění zubařů ze zemí mimo EU

29. května 2024  12:34

Senát podle očekávání potvrdil souhlas se svou novelou, která má usnadnit zapojení zubních lékařů...

Těsně před volbami se Sněmovna na žádost ANO vrátí k migračnímu paktu

29. května 2024  12:32

Vrcholem kampaně opozice před volbami do Evropského parlamentu bude mimořádná schůze Sněmovny,...

Kvůli ministrům NATO budou v akci stovky policistů, na dva dny zkomplikují dopravu

29. května 2024  12:30

Ve čtvrtek do Prahy dorazí ministři zahraničí členských států NATO na neformální setkání. Účast...

Lídři budou v superdebatě iDNES.cz mluvit o migraci, Green Dealu či euru

29. května 2024  12:24

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílá v pondělí 3. června živě od 11 hodin velkou předvolební...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik