Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Maďarsku hrozí přeměna v Orbánistán. Je třeba jednat

Vzhledem k alarmujícímu antidemokratickému vývoji v orbánovském Maďarsku je dosavadní přístup Evropské komise a Orbánových politických přátel v Evropě nepřijatelný. Je zapotřebí, aby Komise přijala vůči Budapešti konkrétní opatření, jež vyjádří protest proti autoritativním krokům Orbánovy vlády. Toto stanovisko jsme v rámci politické frakce sociálních demokratů v Evropském parlamentu jasně formulovali již v době maďarského předsednictví v EU, kdy začal v Maďarsku platit nepřijatelný mediální zákon. Komise se však tehdy omezila na opatrné varování bez důsledků. Nyní je však situace o poznání vážnější.

Nová maďarská ústava (platí od začátku roku) je poznamenána chápáním Maďarska a Maďarů v nacionalistických kategoriích. Tomu odpovídá také omezování občanských práv a svobod, které nemá v současné Evropě místo. Odpovědí Orbánovy vlády na katastrofální hospodářskou situaci v zemi (každý pátý občan Maďarska dnes žije pod hranicí chudoby) je posilování nacionalismu a vyvolávání chimér o velkém Maďarsku, které zaniklo již s koncem první světové války. Není divu, že Orbánova prohlášení o jednotě všech Maďarů, která se odráží v symbolu tisíc let staré svatoštěpánské koruny, vyvolávají nedůvěru sousedních zemí. Orbánova vláda dluží světu odpověď na otázku, jaké místo chce Maďarsko zaujímat v současné postmoderní Evropě.

Fidesz pohodlnou většinou odhlasoval možnost vlády vměšovat se do justičních záležitostí. Vláda může například rozhodovat o tom, který případ bude projednávat který soud a zřídila i speciální orgán dohlížející na soudy. Silně to připomíná poměry čtyřiceti let vlády jedné (komunistické) strany. Orbán systematicky omezuje svobodu tisku, hlavnímu opozičnímu rádiu byla například odňata vysílací frekvence, což vedlo americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou k okamžité písemné intervenci. Podle amerických médií Rádio Svobodná Evropa dokonce zvažuje, zda nemá obnovit vysílání v Maďarštině jako za časů studené války!

Dalším skandálním krokem Budapešti byl zásah do samostatnosti centrální banky. Ten vyvolal vlnu kritiky Mezinárodního měnového fondu i Evropské centrální banky. Maďarsko muselo před pár týdny znovu požádat Mezinárodní měnový fond a EU o nouzovou půjčku, bez které mu hrozí vzhledem k rekordnímu zadlužení velmi dramatický vývoj. Právě zde se skýtá manévrovací prostor pro mezinárodní a nadnárodní instituce. Dokud Orbánova vláda nezastaví svůj autoritativní legislativní marš a nezreviduje novou ústavu, neměla by dostat žádnou finanční pomoc.

Je alarmující, že Fidesz má dosud své pevné místo v nejpočetnější frakci Evropského parlamentu, v Evropské straně lidové. A co víc, Viktor Orbán osobně je jejím místopředsedou. To je zcela nepřijatelné. Je zapotřebí, aby bylo členství Fideszu v této evropské rodině demokratických pravicových stran pozastaveno a Orbánovi suspendována jeho funkce. Alespoň do doby, než začne jeho vláda opět respektovat zásady demokracie a právního státu, které jsou podmínkou členství v EU.

Desetitisíce demonstrantů v budapešťských ulicích si uvědomují, že Maďarsku hrozí izolace a potřebují politickou podporu zvenčí. Je za pět minut dvanáct a hrozí, že Fidesz přemění Maďarsko v Orbánistán. Je zapotřebí, aby nejen Evropská komise, ale také frakce Evropské strany lidové v Evropském parlamentu začaly jednat dříve, než se maďarská společnost a politika definitivně dostanou do slepé uličky.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pátek 6.1.2012 8:54 | karma článku: 14,17 | přečteno: 1157x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Autoritářské manýry, skandální, říká o chování Ficovy vlády po atentátu expert

21. května 2024  12:30

Podcast Po atentátu na premiéra Roberta Fica členové slovenské vládní koalice v bezprostřední reakci...

Střední školu v druhém kole hledá 29 tisíc dětí. Jenže termíny přijímaček se kryjí

21. května 2024  12:29

Až do pátku 24. května mohou neúspěšní deváťáci podávat přihlášku do druhého kola přijímacích...

Poslanci mají znovu jednat o odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  12:22

Přímý přenos Na poslední řádné schůzi před evropskými volbami se scházejí poslanci. Nejtřaskavějším bodem z...

Čerstvá řidička se srazila s malým cyklistou bez přilby. Transportoval ho vrtulník

21. května 2024  11:56

V nemocnici skončil se středně těžkým zraněním malý cyklista, s nímž se na Tachovsku srazilo osobní...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik