Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Má Západ vstoupit do války proti Kaddáfímu?

Momentálně se stále více klíčových zemí NATO zaobírá myšlenkou na zřízení bezletové zóny nad Libyí, protože by to byl způsob, jak zamezit bombardování povstalců Kaddáfího letectvem. Jasné je, že jakákoli vojenská akce proti libyjské vládě musí být schválena Spojenými národy. Existuje však řada argumentů, které hovoří proti vojenskému zásahu Západu. Zde jsou ty nejdůležitější z nich:

1/ Zřízení bezletové zóny možná zní jako nějaký administrativní akt, ale de facto se jedná o válečný krok. Kaddáfího piloti by v případě vzletu riskovali sestřelení západními stíhačkami. Podle velení amerických ozbrojených sil by to nutně znamenalo vyřadit také libyjskou protiletadlovou obranu. Američtí stratégové však přesně nevědí, kde jsou lokalizovány Kaddáfího protiletadlové síly. Jinými slovy, zpočátku operace by jistě při americkém bombardování přišla o život spousta civilistů.

2/ Před takovou akcí jako je vynucení bezletové zóny je třeba mít jasno o tom, komu má sloužit. Váleční stratégové minimálně od války v Afghánistánu varují před tím, používat sílu bez jasného politického zadání. Vnitřní poměry a revoluční kvas se musí napřed vytříbit zevnitř společnosti. Dosud není zcela jasné, kdo vlastně bude novou vládnoucí elitou a jaký druh společnosti bude chtít budovat. Zatím nelze tvrdit, že má Západ v Libyi partnera v podobě skupiny schopné vládnout.

3/ Pokud se u nás mluví o intervenci Západu, mlčky se předpokládá, že ji povedou Spojené státy. Povstalecká národní rada po USA požaduje, aby zajistily bezletovou zónu, ale zároveň je proti vstupu amerických vojsk na území Libye. Přítomnost amerického vojáka na islámské půdě má zpravidla za následek propagandistické zneužití islamisty. Z Afghánistánu i Iráku máme zkušenost, že se v očích domorodců z bohulibých západních snah budovat demokracii lehce stane cizácká invaze.

4/ Kaddáfímu jde nyní doslova o krk a podle všeho není schopen reagovat racionálně. Jeho agrese vůči vlastnímu obyvatelstvu silně připomíná brutální akce Saddáma Husajna proti Iráčanům z roku 1991. Kaddáfí nepochybně ví, že OSN tehdy schválila ozbrojenou akci proti Husajnovi. Ani to mu však nebrání v masakrování opozice. Jak by ho asi mohla odradit bezletová zóna nad Libyí? Nelze vyloučit, že by mohl použít dokonce chemické zbraně. Následně by západní jednotky byly nuceny vstoupit do pozemních operací. A nová vleklá válka v obrovské zemi s kmenovým uspořádáním by byla na světě.

5/ Konečně poslední argument proti vstupu do války ze strany USA a evropských spojenců zní povědomě: Washington si další angažmá s nejasným koncem prostě nemůže finančně dovolit. Byla by to třetí válečná fronta (po Iráku a Afghánistánu). Rovněž v Británii už delší dobu probíhá veřejná debata o tom, zda si Londýn ještě může dovolit své afghánské angažmá v dosavadním rozsahu. Je proto spíše nepravděpodobné, že si USA a Británie otevřou další válečnou frontu na Blízkém východě. Americká administrativa vsází na diplomacii a hospodářské sankce. USA sice shromažďují vojenské lodě na libyjském pobřeží, ale do války s Kaddáfím se nehrnou.

Co z toho všeho vyplývá pro nás Evropany? Jak může EU nejlépe čelit arabskému exodu biblických rozměrů? Logickým a přirozeným partnerem EU by měla být Liga arabských států. Tato regionální organizace však zcela selhala. Tím, že nereagovala na politické zvraty ve svém regionu, zpečetila svou bezvýznamnost. Z toho vyplývá, že nejrozumnějším jednáním EU je humanitární pomoc utečencům na místě. To znamená vysílat na hranice sousedních zemí Libye humanitární pracovníky, posilovat tam záchytné tábory a poskytovat pomoc uprchlíkům tak, aby aspoň jejich hlavní proud nesměřoval do Evropy.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Rouček | pondělí 7.3.2011 8:19 | karma článku: 9,53 | přečteno: 975x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:39

Přímý přenos Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl ve čtvrtek terčem atentátu, je...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

ANALÝZA: Rusko natahuje frontu do šířky. Putinova letní ofenziva začíná

15. května 2024

Premium Vytváření nárazníkové zóny u hranic, nebo pokus o útok na druhé největší ukrajinské město? Nenadálý...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik