Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko je ráj „nezávislých“ ekonomů

Národní ekonomická rada vlády (NERV) se stává stále zřetelněji nástrojem k prosazování zájmů Nečasovy vlády. Tento poradní orgán vznikl v roce 2009 za vlády Mirka Topolánka neblahé paměti. Měl být „nezávislým poradním orgánem, který má pomáhat vládě nalézt nejvhodnější podobu reforem a ekonomických opatření“. Již ve čl. 2 statutu NERVu nicméně mimo jiné stojí, že „plní úkoly uložené mu vládou“. Stále víc to vypadá, že vláda úkoluje NERV i co do výstupů jeho práce a neomezuje se jen na zadávání otázek k prozkoumání.  

Skutečného vrcholu servility vůči vládě se dopustil na tiskové konferenci NERVu jeho člen, docent ekonomie Jiří Schwarz (VŠE), když se snažil svou krkolomnou prezentací výhod církevních restitucí podpořit Kalouska a Nečase. To je zvláště nyní ze strany obou politiků velmi vítáno, protože jejich záměr vydat církvi majetek a peníze co nejrychleji a bez velkých diskusí narazil na odpor Václava Klause.

Je otázkou, zda Schwarz jednal na přímou objednávku, nebo jen oportunisticky vycházel vstříc přáním současné vlády. Je neuvěřitelné, že tento docent ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE je schopen tvrdit, že navrácení majetku církvím „bude velmi významný prorůstový faktor pro ekonomiku“. Korunu všemu nasadil výrokem, že „při podrobných propočtech se ukazuje, že církevní vyrovnání bude velmi pozitivní pro veřejné rozpočty a především pro státní rozpočet v dlouhodobém měřítku“. O jakých podrobných propočtech to Schwarz mluví? Jak mohl spočítat dlouhodobé ekonomické dopady vrácených aktiv, která dosud nebyla ani konkrétně pojmenována? Proč se snaží namluvit veřejnosti, že církev bude s navráceným majetkem hospodařit, když je všem jasné, že církve nemají kapacity ani personál na správu tak velkého majetku různorodého charakteru? Je pravděpodobné, že vzápětí po navrácení majetku dojde k transakcím, které do lůna církve nakonec zasejí rozkol a které je dnes těžko dohlédnout.

Kdysi kariérní komunista Schwarz (členem KSČ od 1984 do 1989), nyní o sobě troubí na internetu, že byl od malička vychováván ke katolické víře a k svobodnému myšlení.  Svobodné myšlení se však navenek u pana Schwarze projevilo až po revoluci, kdy se z něj (stejně jako z jeho kolegy Ševčíka) stal horlivý libertarián, vyznavač Margaret Thacherové a neviditelné ruky trhu. Podle údajů Wikipedie se stal záhy po revoluci členem představenstva privatizačního fondu Šrejber Tennis Investing (jehož zakladatel nechvalně proslul černým financováním ODS). Politický aktivismus ekonoma Schwarze je zřejmý již dlouho.   

Trapnost jeho oportunistického vystoupení na tiskovce NERVu ještě podtrhlo kvapné ujištění mluvčího vlády, že Schwarzovy násilné vývody nejsou závěry a doporučení NERVu. Asi i mluvčí cítil, že tahle agitka byla příliš silná káva.

Na webu NERVu se sice zdůrazňuje, že jeho členové nejsou placeni státem a radí vládě zcela zdarma. Ale jak například můžeme brát vážně doporučení k penzijní reformě od tzv. nezávislých ekonomů, kteří přímo pracují pro Asociaci penzijních fondů či pro investiční banky a finanční společnosti jako jsou Goldman Sachs, CYRRUS nebo Partners? Nebo jak vnímat dosazování členů NERVu do dozorčích rad významných podniků? Prof. Michal Mejstřík je například předsedou dozorčí rady Českého aeroholdingu, dále členem dozorčí rady Budvaru a nejnověji dle médií míří také do vedení Českých drah. Není to snad více než velkorysá odměna vlády za zdání nezávislého posvěcení vládních reforem?  

Že to jde i jinak, můžeme vidět například v sousedním Německu, kde funguje zákonem zřízená (pouze!) pětičlenná Rada expertů (Sachverstaendigenrat). Je složena výhradně z mezinárodně uznávaných profesorů (a jedné profesorky) z prostředí univerzit či jiných akademických pracovišť, nikoli z lobbistů, jako je tomu z velké míry v českém NERVu.

 

Autor: Libor Rouček | pátek 31.8.2012 19:07 | karma článku: 42,42 | přečteno: 6259x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Jednejme s Ruskem, zaznělo na summitu o Ukrajině. USA hlásí další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  21:07

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  20:17

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Televize zdraží, shodla se vládní koalice. Naopak opozice chce poplatky zrušit

15. června 2024

Premium Vláda chce od ledna zdražit koncesionářské poplatky. Za Českou televizi by lidé nově platili 150...

Zabalila příruční zavazadlo a odjela do Dubaje. Dnes tam prodává reality

15. června 2024

Premium Pořídit si byt v Dubaji? Tak to je lehčí, než si možná myslíte. Veronika Plichtová studovala v...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik