Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi a Němci po dvaceti letech svobody

9. listopad 1989 – den, kdy padla berlínská zeď, bude navždy skvělým historickým datem v historii Německa a Evropy. Odstranění zdi a ostnatých drátů je třeba oslavit jako grandiózní vítězství demokracie nad totalitou.

Zkusme si na chvíli jen představit, jak by dnes Evropa, Německo i naše země vypadaly, kdyby tehdejší protikomunistické demonstrace byly rozprášeny a sovětské tanky potlačily vzmach masového odporu. Tehdy bylo zapotřebí velké odvahy, prozíravosti, ale i štěstí a hlavně politické šikovnosti, aby bylo dosaženo zdánlivě nemyslitelného. 

Němečtí politici zprava i zleva nezapomínají vyjádřit při každé příležitosti vděčnost novým demokratickým elitám Československa za jejich postoj ke sjednocení Německa. Pražská výzva československých chartistů z roku 1985 spočívala v hlubokém přesvědčení, že má-li jednou padnout železná opona, musí tento proces začít pádem berlínské zdi. Odvážná, ale logická myšlenka. Řada lidí se však tehdy velkého sjednoceného Německa s více než 80 milióny obyvatel obávala. Obavy byly ještě větší, když se začalo u nás schylovat k rozdělení Československa. Najednou nás bylo místo 15 miliónů obyvatel České a slovenské federativní republiky jen 10 miliónů Čechů, Moravanů a Slezanů. Asymetrie mezi Německem a naším státem nemohla být větší – viděno geograficky, ekonomicky i co do politické váhy na mezinárodním poli. Zatímco se východní Němci stali doslova přes noc členy Evropských společenství, my jsme teprve pomýšleli na podání přihlášky do tohoto klubu.  

Je skvělé, že se podařilo revoluční poměry roku 1989 zvládnout ku prospěchu jak obou našich zemí, tak celé Evropy. Německo je naším nejvýznamnějším obchodním partnerem a historicky poprvé také vojenským spojencem v rámci NATO. Nutno dodat, že jakkoli se pádem berlínské zdi proměnil celý svět, jeden z jeho dvou pólů – USA – z této proměny vytěžily ve srovnání s námi a Evropou nesrovnatelně méně. EU se rozšířila o státy střední a východní Evropy a byl z toho triumfální úspěch. Unie od svého velkého rozšíření z roku 2004 možná působí jako v permanentní krizi a její vývoj je provázen spory o další směřování. No a co? K demokratickému společenství krize a neshody přece patří. Dvacet let po revoluci je naše planeta bohatší, svobodnější a … multipolární! My jako obyvatelé poněkud zaostalé středně velké země v srdci Evropy jsme se stali po dvaceti letech svobody díky členství v EU jedním z klíčových hospodářských a politických pólů světa. Na to bychom neměli zapomínat ani při sebevětších každodenních strastech s nabytou spoluodpovědností a svobodou volby! 

Autor: Libor Rouček | pondělí 9.11.2009 11:17 | karma článku: 7,36 | přečteno: 642x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Řidička najela do pořadatelů půlmaratonu v Budějovicích, jednu ženu zranila

3. června 2024  16:45

Řidička terénního vozu najela v sobotu v Českých Budějovicích do skupinky lidí, kteří se jako...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik