Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost eurozóny: pro jeden strom nevidíme celý les!

Světová média poslední dny přinášela zprávy o sporu mezi Paříží a Berlínem ohledně posílení tzv. eurovalu. Uplynulou neděli měla EU najít shodu o úpravě Evropského fondu finanční stability (EFSF). Nestalo se tak a jednání byla odložena na středu. U řady českých komentátorů to vyvolalo divoké spekulace o budoucnosti eura. Ano, v sázce je hodně a trhy je třeba uklidnit co nejdříve. Zdá se však, že většina našich alarmistů pro jeden strom nevidí celý les.

Sarkozy a Merkelová jsou představitelé zemí, které se podílejí na záchraně eura z 52 procent. Taková je ekonomická váha obou zemí ve společném měnovém prostoru. Je proto nasnadě, že pokud se nedohodnou tyto země, nepodaří se docílit konsensu v celé eurozóně. Podstata současného sporu mezi Sarkozym a Merkelovou je velmi zjednodušeně řečeno následující: peníze z EFSF mají být k dispozici pro nejvíce zadlužené státy, ale Francie chce mít možnost financovat z této sumy vlastní banky. Není divu, že se tato možnost německé kancléřce nelíbí. Oba politici jsou přitom v obtížné vnitropolitické situaci. Sarkozy se bude snažit o znovuzvolení již za šest měsíců a potřebuje posílit kapitalizaci francouzských bank, které drží velkou část řeckých dluhopisů. Merkelová zase prohrává jedny zemské volby za druhými a ani vztahy ve spolkové koaliční vládě nejsou zrovna nejlepší.

Pro nás jako zemi stojící mimo měnovou unii, ale přitom však na euru zásadně závislou (skrze napojení na německou ekonomiku) je přitom důležitý zcela jiný fakt než momentální spor o modality stabilizačního fondu. Měli bychom si uvědomit, že přes dílčí technické neshody dochází k zásadnímu vývoji v názoru na řešení současné krize. Základní shoda mezi hlavními tahouny eurozóny zní „více Evropy!“. Všichni klíčoví aktéři naznali, že bez minima společné hospodářské a daňové harmonizace bude euro ohroženo i v budoucnu. Euroval (EFSF) je v tomto smyslu pouze hasicím přístrojem, skutečnou protipožární ochranou však je naproti tomu pouze hlubší integrace eurozóny. To si vyžádá změnu smluv.

Intenzita jednání mezi Německem a Francií svědčí o tom, že si tyto země označované za motor EU snad nikdy nebyly tak blízko co do postojů k finalitě evropské integrace. Má to ovšem jeden háček: jejich hlavní pozornost směřuje k takové eurozóně, která pravděpodobně dozná v nejbližší době zásadních změn. Aby nebyla ohrožena soudržnost měnové unie, bude se muset zvětšit rozdíl v kvalitě integrace eurozóny a zbytku EU. Pro obě entity zůstává hospodářským základem společný trh. Jednotný vnitřní trh Unie je přitom pro naši exportně zaměřenou ekonomiku životně důležitý! Měli bychom tedy vynaložit veškeré úsilí na to, aby se naše země od integračního jádra nevzdálila.

Bohužel, naše hlavní média (až na čestné výjimky), ale co je daleko horší, naše vláda, si tohoto zásadního posunu nevšimly. Místo toho, abychom projevili minimum diplomatické obratnosti a vynaložili všechno úsilí k tomu, aby se naše země od integračního jádra příliš nevzdálila, požaduje Petr Nečas referendum o našem budoucím přijetí či nepřijetí eura, ke kterému jsme se smluvně zavázali okamžikem vstupu do EU. To je faux pas, nad kterým politici v západní Evropě jen nechápavě kroutí hlavou. Český premiér tak dobrovolně leze do pasti, kterou si sám připravil. Na to snad lze říci jen staré české: „mlčeti zlato“.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pondělí 24.10.2011 15:46 | karma článku: 12,74 | přečteno: 1229x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Palestinští vězni leží spoutaní nazí a v plenách, prozradily zdroje z nemocnice

21. května 2024  14:01

Palestinští vězni jsou při pobytech v nemocnici v Izraeli drženi připoutaní na lůžku s páskou přes...

Prosazovat důchodovou reformu chce koalice na mimořádné schůzi Sněmovny

21. května 2024  5:45,  aktualizováno 

Přímý přenos Nejtřaskavější bod z programu květnové schůze budou poslanci projednávat až příští týden, po...

Děti bez omluvenek či způsobilosti. Úbytek praktiků dopadá i na školy

21. května 2024

Premium Česko dlouhodobě trpí nedostatkem dětských lékařů, pediatři stárnou a ubývají. Situace se v...

Skončí Veselý v Radě ČT za urážky Vášáryové? Ani nevím, kdo to je, říká herečka

21. května 2024  13:39

Slovy člena Rady České televize Lubomíra Xavera Veselého vůči bývalé velvyslankyni v Rakousku,...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik