Budeme mít zónu volného obchodu s Ruskem?
Putin nenavrhuje volný obchod s EU z čisté lásky k bližnímu. Sleduje své cíle. Rusové chápou, že potřebují technologickou modernizaci, aby zastavili své faktické zaostávání (v nukleární, farmaceutické, automobilové nebo třeba letecké branži). Tu mohou získat jen strategickými aliancemi s vyspělými průmyslovými zeměmi.
Není náhoda, že Putin vylovil z klobouku králíka volného obchodu před návštěvou Německa. To je totiž v ruských úvahách o technologické modernizaci klíčovým partnerem na kontinentě. Mezi evropskými exportéry je veřejným tajemstvím, že v současném režimu obchodních vztahů EU s Ruskem lze zvýhodnit toho či onoho (například německého dovozce), který usiluje o vstup na lákavý ruský trh. A taky naopak. Pro ruskou byrokracii není tak složité znemožnit vstup zboží kupříkladu malého členského státu na svůj trh pod záminkou nějakých technických předpisů. Jednotná a vymahatelná pravidla zóny volného obchodu by zkrátka byla výhodná i pro české podnikatele.
Evropě hladové po ruském plynu a ropě jde zejména o to, aby se mocné koncerny (na prvním místě Gazprom) vzdaly monopolního postavení v tranzitních službách a otevřely domácí trh zahraniční konkurenci. Rusko představuje se svými 140 miliony obyvatel nesmírně atraktivní trh. S tím, jak Rusové bohatnou a pomalu ale jistě se vytváří dokonce něco jako střední třída, bude ruský trh ještě lukrativnější. Západní podnikatelé jdou ovšem zpravidla raději tam, kde na ně čeká právní jistota a průhledné prostředí s vymahatelnými pravidly. Doopravdy se tedy může mezi EU a Ruskem něco zásadního změnit jen tehdy, pokud Kreml rozhodně začne potírat všudypřítomnou korupci a svévolnou byrokracii a bude dbát na lidská práva i svobodu slova.
Rusům jde v první řadě o vyspělé technologie a zrušení víz pro cesty do EU. Moskva také již 17 let usiluje o vstup do Světové obchodní organizace, který Unie kvůli clům dosud blokovala. Rusko se nejnověji dohodlo s EU na postupném uvolnění vývozních cel na suroviny – my bychom tedy teď na oplátku měli podpořit jeho členství ve Světové obchodní organizaci!
Závěr je jednoduchý: My Rusko s jeho zdroji nerostného bohatství a velkým trhem také potřebujeme – problém je v tom, že Rusko často vnímáme jako zemi, kde je nejednoznačné, zda politika instrumentalizuje ekonomiku nebo naopak (přičemž obojí je nežádoucí).
Libor Rouček
Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.
Libor Rouček
Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.
Libor Rouček
Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.
Libor Rouček
10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.
Libor Rouček
„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Na papírech byla azbuka, ale Štrougal přesvědčil svět, že se našly bedny nacistů
Začalo to zvláštní souhrou několika okolností a jedním nápadem přičinlivého důstojníka...
Čistil zbraň a zmáčkl spoušť? Vicegubernátora Leningradské oblasti našli mrtvého
Se střelným zraněním byl ve svém domě nalezen mrtev zástupce gubernátora Leningradské oblasti,...
Kritika Ortegova režimu zavraždili osmi ranami na ulici v Kostarice
Penzionovaný důstojník nikaragujské armády Roberto Samcam (66), který často kritizoval režim...
Havlíčkův Brod není pro chudé. Ceny městských pozemků zaskočily i makléře
Během léta začne prodej stavebních parcel v havlíčkobrodské lokalitě Na Nebi. Vůbec poprvé tak...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 186
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1833x
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.