Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Boj proti daňovým únikům. Světí účel prostředky?

Česká média přinesla zprávu, že poslední rok byl rekordní v počtu českých firem, které se rozhodly přesídlit do tzv. daňových rájů. Střízlivé odhady hovoří o více než 11 tisících společnostech, které takto obcházejí naše daňové předpisy. Jak je možné, že podnikatelé valem odcházeli i přesto, že dostali modrou šanci? Daně byly přece sníženy, částečně zjednodušeny (i když slibovaná A4 s daňovým přiznáním se nekonala:-), a tak by přece měli podnikatelé podle neoliberálních pouček začít plnit státní kasu s větší chutí. Místo toho ale utíkali z Česka ještě rychleji než dřív. Proč? Protože řada nespokojených podnikatelů bude vždy tvrdit, že jsou daně příliš vysoké a systém příliš komplikovaný. Daňová konkurence mezi státy nemůže jít do nekonečna a naše země by s Bermudami nebo Belize ani soutěžit neměla.  

Problém daňových úniků má očividně širší souvislosti a trápí nejen nás, ale i daleko vyspělejší země s efektivnějším státním aparátem, než je ten český. Státy mají určité závazky vůči občanům, kterým musí pomocí vybraných peněz dostát. Rozpočty přicházejí touto praxí o miliardy a státy proto hledají možnosti, jak těmto únikům zamezit prostřednictvím mezinárodních smluv.

 

V sousedním Německu právě hoří spor o to, zda by měl stát využít nabídky od soukromých osob, které ilegálně získaly data o možných daňových únicích. Konkrétně je na stole nabídka nosiče dat s více než tisícem údajných daňových delikventů. Odměnou za cédéčko s ilegálně opatřenými informacemi má být 2,5 miliónu eur. Nabídka to je lákavá, protože odhady mluví o sto miliónech eur, které by po odhalení deliktů mohly do státní pokladny připlynout. (Německo již jednou v roce 2008 zaplatilo za kradená data podobného charakteru z Lichtenštejnska.)

 

Má to ale háček, protože nákupem kradených informací se dostává stát do pozice spolupachatele a navíc odměňuje z daní občanů zloděje. Je to obhajitelné? Ano, protože existuje taková trestná činnost, kterou lze odhalit jedině za pomoci informátorů z podsvětí. Takovou praxi přece policie běžně používá. Tento pohled na věc zřejmě v Německu nakonec převáží. Kancléřka Merkelová se již vyjádřila ve prospěch nákupu těchto kradených informací. Opoziční SPD je také rozhodně pro. Odpůrci nákupu kradených dat jsou ale rozhořčeni a tvrdí, že stát by měl spíše spolu s ostatními zeměmi tlačit na daňové ráje, aby spolupracovaly. Státy G20 a s nimi i OECD už označily boj proti daňovým rájům za jednu z priorit.

 

Evropská unie by v tomto ohledu mohla také leccos podniknout. Tak například Lichtenštejnsko i Švýcarsko se brání zuby nehty tomu, aby se musely vzdát bankovního tajemství. Ulité nezdaněné peníze v jejich bankách jim ročně přinášejí miliardy. Co na tom, že kvůli této praxi čelí z mnoha stran kritice? Lichtenštejnsko ani Švýcarsko nejsou žádné izolované ostrovy. Jsou odkázány na volný přístup k trhu EU. Zejména Švýcarsko potřebuje náš jednotný trh pro své zemědělské produkty a pro rozmanité služby v oblasti pojišťovnictví, správy nemovitostí ad. Buďme napříště při jednání se Švýcarskem a Lichtenštejnskem obezřetní a chtějme jejich ochotu tam, kde nás bota tlačí. Vynutit si vstřícnost Baham, Kajmanských ostrovů nebo Belize půjde jistě obtížněji, ale ve spolupráci s jinými státy bychom měli mít určité naděje i tam.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pondělí 1.2.2010 18:53 | karma článku: 11,68 | přečteno: 1191x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53

Aktualizujeme Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev

21. května 2024  18:21

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli dva lidé. Na místě...

Poslanci kývli na možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  17:55

Přímý přenos Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Pomoci to má těm,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik