Co když je pálivá chuť také chuť?

Jaké chuti dokáže vnímat lidský jazyk? To je jedna z otázek televizní hry „Víc je míň“. Samozřejmě, že na „sladkou“, „slanou“, „kyselou“ a „hořkou“ si vzpomnělo nejvíc lidí. Pak je tu prý ještě chuť „umami“.

Ale na chuť „umami“ si naopak vzpomnělo lidí nejmíň. Je to prý nově objevená pátá chuť, která byla popsána v roce 2000. Jak jsem se dozvěděl na wikipedii, tak chuť umami je vnímána v takových jídlech, které obsahují kyselinu glutamovou nebo její soli - glutamáty. Moderátor soutěže „Víc je míň“ ji přirovnává k chuti sójové omáčky.

Ovšem já už nějakou dobu přemýšlím i o tom, že by se klidně mohla popsat ještě další chuť. A myslím si, že jí zná každý, kdo někdy jedl papriky, chilli papričky, feferonky, křen a další jim podobnou zeleninu a nebo navštívil čínskou restauraci. Domnívám se totiž, že „pálivá“ chuť by také mohla být další individuální chuť. I ta se podle mne nedá přiřadit k žádné z výše uvedených chutí. Proč ji zatím ještě nikdo nepřiřadil mezi ty výše uvedené chuti oficiální?

Použitý zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Umami

Související články:

Co když každý vnímáme svými smysly jinak?

Mám rovnátka. No a co?

Rubrika: myšlenky

Autor: Libor Čermák | pátek 30.1.2015 7:23 | karma článku: 12,74 | přečteno: 671x