Obyčejně neobyčejné
Chtěla jsem se tomuto oduševnělému příspěvku vyhnout, navíc takhle před Vánoci působí ještě kýčovitěji než jindy. Ale když nějaká emoce buší do stěn Vašeho srdce dny a noci a chce ven, tak ji občas pustíte. Někteří.
Všichni si neustále přejeme „zdravíčko“ „štěstíčko“ „lásku“. Všichni to myslíme zcela vážně, ale většina pochopitelně sklouzává k onomu „...no však víš bla bla bla...“. A všichni máme někdy pocit, že se nám něčeho z toho nedostává. Držkujeme na život, na politiku, na zaměstnání, na nedostatek peněz. Mnohdy máme i pravdu, často jsme oběťmi zákonu padajícího hovna či jsme empirickými testovateli pořekadla o neštěstí, které nechodí po horách. Ale jen nemnoho lidí okusí a ví, jaké to je, když se opravdu ono pořekadlo stane pravdou.
Sama jsem tlama nevymáchaná, protivná věčně nas...štvaná ženská. Jako mnoho jiných maminek uhoněná, zničená, umluvená a strašně vyšťavená každodenním praktickým životem. Tím obyčejným rutinním. Tím hezkým.
Ovšem v rámci životního školení nás osud zkouší ještě i z jiných předmětů z těch, na něž se nedá připravit a dává nám okusit hořkou pachuť opodstatněnosti v podobě dnů, kdy už skutečně můžeme nadávat a máme na to absolutní právo.
Já v těchto dnech nenadávám, necítím vztek ani potřebu křičet. V těchto dnech rychlým mrkáním víček úspěšně rozháním slzy a s hlubokými nádechy přemýšlím o tom propastném rozdílu: když po horách a když po lidech.
Vůbec nepatřím mezi těžce zkoušené, vídám je a potkávám a tehdy ani mrkání víček nikterak nepomáhá, protože když spatříte na vlastní oči příliš blízko moc bolesti a bezmoci druhých, stydíte se za tu svou. Oproti nim strašně malichernou. Role se otočí a zatím co oni svůj těžký úděl bez problémů rozmrkávají, Vám vyhrknou oči slané potůčky a jediný pohled do jejich knihy osudu Vaši duši rozloží na kapky deště.
A ti šťastní, jímž štěstěna sedí na hřbetech, drží se zuby nehty a je jí dobře, Vás plácají po zádech a s trochou lítosti a trochou obdivu říkají, jak jste dobří, jak to dáváte, jak si neumí představit, že by to oni sami zvládli... a Vy... pocítíte vztek sami na sebe, neb rázem nechápete, na co jste to (odpusťte mi ten výraz, ale patří sem) do prdele to minulé léto tak strašně nadávali?!?!
Tehdy Vám totiž nikdo neukázal ten jediný pohled do Vaší vlastní knihy osudu, jak bude vypadat v létě následujícím.
Denně se zkuste zamyslet nad tím, co máte a co byste mohli ztratit. Stanete se lepšími lidmi.
Lenka Jelínková
Ti odjinud
...jsou všude kolem nás a je škoda, jestli je nevidíte... A nebo je vidíte a zatím nevíte, zatím si nevšímáte, že...
Lenka Jelínková
Dobrý skutek musí být po zásluze potrestán
Čím víc se občas snažíme, tím hůř to potom dopadá. Prosím vás, netvrďte mi, že to ženský mají v životě jednodušší.
Lenka Jelínková
Fosforeskující hlavy
Přísahala jsem si, že o Davidu Rathovi nenapíšu ani čárku. Jenže pak mě rozesmála představa tisíců fosforeskujících hlav a bylo rozhodnuto.
Lenka Jelínková
Nejdelší vteřina
Čím jsme starší, čím víc jsme toho v životě viděli, slyšeli a dokázali, tím víc toho může zmařit a zničit jediná vteřina.
Lenka Jelínková
Kontrola léčebného režimu aneb objev lidskost svého kontrolora
...když zazvoní zvonek a ozve se - Česká správa sociálníiho zabezpečení, kontrola dodržování léčebného režimu, nemusí Vám být do smíchu, i když jste křišťálovější než křišťál...
| Další články autora |
Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží
Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...
Třesně vs. mléko. Znáte mýty o jídle?
Strašily vás babičky bolavým břichem po zapití třešní nebo angínou z bleskově snědené zmrzliny v...
Nejroztomilejší fotogalerie prázdnin je tu. Zoo se chlubí novými mláďaty
Zvířecí školky se během léta pořádně rozrostly. Návštěvníci mohou v Brně pozorovat šest malých...
Chtěla zkrášlit svět své dceři. Dnes její muraly obdivují tisíce kolemjdoucích
Šedé rozvaděče, oprýskané zdi nebo nevýrazné ploty dokáže proměnit v barevná díla plná rostlin,...
Pražský autobusák, který zmizel z mapy. Pankrác nahradily kanceláře a metro zůstalo
Film Florenc 13.30 z roku 1957 proslavil nejen herce, především Josefa Beka v roli řidiče autobusu,...
Požár přístavku a rodinného domu na Děčínsku způsobil škodu za 1,5 milionu Kč
Škodu za 1,5 milionu korun způsobil podle odhadu hasičů dnešní požár v Těchlovicích na Děčínsku....
Na Vysočině zůstávalo po bouřkách několik stovek odběrných míst bez elektřiny
Na Vysočině zůstávalo dnes večer po bouřkách několik stovek odběrných míst bez elektřiny. Nejvíce...
Na Smíchově se srazil autobus s motorkou, dva zranění
V pražské Strakonické ulici se v neděli večer srazil autobus s motorkou, na které jeli dva lidé....
Lávka HolKa se promění v divadlo nad řekou. Akrobatickou show uvidíte zdarma
Lávka HolKa se už brzy promění v neobvyklé divadelní jeviště. Akrobaté ze souboru Cie Pieds Perchés...
- Počet článků 37
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1260x



















