Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus - štěstí v neštěstí?

Život po koronaviru se sice vrátí do normálních kolejí, avšak to, co dnes považujeme za normální, už nebude platit. Poté, co odezní příznaky konzumního nadužívání, lidé se probudí do nové reality. 

Čím déle bude lidstvu trvat, než překoná COVID-19, tím více se budou lišit naše životy po koronaviru.

Nejlepší scénáře předpovídají, že vakcína proti viru bude veřejnosti k dispozici až koncem roku 2020. Kolik podniků přežije nucené uzavření na tak dlouhou dobu? Kolik rekreačních a zábavních podniků může zůstat vyřazených několik měsíců? A co je nejdůležitější, jak bez nich budou vypadat naše životy?

Podle mého názoru nedojde k úplnému zrušení rekreace a zábavy, ale budou existovat v mnohem menším rozsahu a vypadat jinak. Dokážete si to představit? Dokážete si představit život, který nespočívá v honbě za očekávaným potěšením, jež téměř vždy končí spíše rozmrzelostí, jež nás nutí hledat další slíbenou blaženost, a to jenom proto, abychom místo ní zase nalezli jen další nesplněný slib? Co by nás mohlo uspokojit, pokud vyšší moc nezastaví naši nekonečnou a marnou honbu za potěšením?

Právě nyní existuje kolem pandemie COVID-19 více otázek než odpovědí. Kromě těch obvyklých, jako například kdy bude nalezena vakcína, existují také velmi hluboké otázky, které tento mikroorganismus vyvolává. Například nám zabraňuje nadále znečišťovat planetu. Tím, že radikálně omezuje lety, dopravu a produkci, drasticky snižuje naši uhlíkovou stopu a zlepšuje kvalitu ovzduší, dochází ke snižování úbytku přírodních zdrojů. Také lidstvu pomáhá splnit sen vytvořený milovníky životního prostředí, jako Greta Thunberg a miliony dalších, kteří trpí kvůli škodám, jež naší planetě působíme. Je tedy virus tak špatný? Nebo je špatný jen pro nás a pro zbytek reality je dobrý? Ale pokud je to takto, jsme v rozporu s realitou, a to rozhodně není dobré. Jak jsme k tomu dospěli?

Jak jsem řekl, na zodpovězení těchto otázek je dosud příliš brzy; jsme stále v tom, čemu se v novinách říká „rozvíjení příběhu“. Ale poté, co se věci uklidní a usadí, již nyní není pochyb o tom, že uvidíme jiný obrázek než před tím, co byly uvedeny do pohybu.

Několik bodů reflexe

Zde jsou některé věci, o nichž v těchto dnech přemýšlím:

1. Pokud přírodu necháme samotnou, je harmonická a vyvážená. Avšak pokud je narušena rovnováha, například přemnožením některého druhu, příroda najde způsob, jak přebytek vyrovnat buď tím, že zvýší počet predátorů proti tomuto druhu, nebo nějakým jiným způsobem. Pokud se nám zdá, že se nás příroda pokouší vyřadit, myslím, že bychom se měli zeptat, proč to dělá. Stali jsme se pro přírodu natolik škodlivými, že je nucena se některých z nás zbavit?

2. Jestliže se v případě viru jedná o způsob, kterým příroda likviduje lidstvo, znamenalo by to, že pokud bychom se nechovali tak špatně, virus by ani nevznikl?

Zde jsou hlubší otázky, na které se můžeme ptát:

3. Dosud s námi koronavirus zacházel docela „jemně“. Počet obětí je relativně nízký a příznaky jsou většinou mírné. Zároveň vidíme, že se viru nějakým způsobem podařilo oddělit všechny naše vzájemné vazby; izoluje nás od sebe a rozbíjí náš předchozí způsob života. Zatím však nehrozí, že bychom kvůli němu úplně vyhladověli. Co to pro nás znamená? Mohl by to být způsob, kterým nám příroda sděluje, že problém se nachází v našich vztazích? Kdybychom k sobě byli více empatičtí, ohleduplní, jaký vliv by to mělo na nemoc? Ale možná je už pozdě na to, abychom nyní začali s empatií a ohleduplností; nejspíš prostě budeme muset projít bouří a pokusit se být jinými, až odezní. Ale potom možná…

4. Příroda je, jak již bylo řečeno, vyvážená. Lidé evidentně ne. Chováme se povýšenecky k přírodě i jeden ke druhému a nikdy si nepřestáváme hrát na kohouta na hnojišti. Myslíme si to, co si nemyslí žádné jiné stvoření – že jsme přírodě nadřazeni, že ji můžeme porazit, pokud to budeme zkoušet dostatečně tvrdě a dlouho. Může být tento rozpor mezi přírodou obecně a lidskou přirozeností příčinou této exploze?

Tak či onak, virus je svým způsobem maskovanou pomocí. Podobné úvahy jsme potřebovali. Když dnes vidím počet lidí, kteří se ptají nebo sympatizují s těmi, kdo se ptají, cítím optimismus. Vakcínu proti koronaviru objevíme. Avšak otázka, která mě trápí nejvíce, zní, zda objevíme vakcínu proti nemoci, která nás sužuje po staletí – proti naší sobecké lidské přirozenosti.

Autor: Michael Laitman | pátek 20.3.2020 7:55 | karma článku: 22,42 | přečteno: 537x
  • Další články autora

Michael Laitman

Můžou nám myšlenky škodit?

Rozum slouží touhám. Pokud své touhy zaměřujeme na dosažení konečného životního cíle, kterým je pozitivní spojení lidstva s přírodou a dosažení harmonické rovnováhy, pak jsou takové myšlenky přínosem.

2.7.2024 v 5:00 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Děvčátko a jeho panenka

Celý svět byl stvořen z touhy přijímat. Člověk se chce těšit od prvního až do posledního dne svého života. Již od narození dítě vyžaduje, abychom si s ním hráli, protože ve hře nachází radost a potěšení.

30.6.2024 v 5:00 | Karma: 5,87 | Přečteno: 103x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Hledání životního cíle v posledních letech života

Pokud svůj život nezasvětíme hledání nějaké určité cesty, pak buď mrháme časem investujíce jej do několika různých směrů a končíme svůj život bez ničeho, nebo žijeme jako živočichové bez úsilí o nějaký vyšší cíl.

29.6.2024 v 5:00 | Karma: 7,32 | Přečteno: 100x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Alegorie o majitelích hotelu, kteří se pokusili okrást bohatého obchodníka

Existuje alegorie o manželích, kteří provozují hotel pro obyčejné lidi a snaží se okrást bohatého obchodníka, který přespal v pokoji jejich hotelu.

28.6.2024 v 5:00 | Karma: 8,72 | Přečteno: 242x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Musí být stárnutí tak depresivní?

Ne. Znám stovky lidí, kteří postupně stárnou, ale nejsou ochotni přijmout stáří jako období, kdy je třeba jen sedět s rukama v klíně a čekat na nadcházející konec.

27.6.2024 v 5:00 | Karma: 12,31 | Přečteno: 258x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Česko poslalo Ukrajině čelící agresi vojenský materiál za 6,75 miliardy

3. července 2024  5:10,  aktualizováno  13:18

Přímý přenos Česko poslalo od začátku ruské agrese na Ukrajinu do letošního května Ukrajině z armádních skladů...

Evropský zbrojní průmysl loni nestačil pokrýt požadavky armád, uvedli zpravodajci

3. července 2024  13:07

Zbrojní průmysl v Evropě loni nedokázal pokrýt požadavky ozbrojených sil unijních států, napsalo ve...

Opilci se koupali v kašně. Cákali do ní pivo, vodou z chrliče si masírovali záda

3. července 2024  13:02

Nápad svlažit se v tropickém dnu přímo na náměstí Republiky v Plzni dostali tři němečtí turisté....

KOMENTÁŘ: Spojeným královstvím se prožene „rudá“ tsunami

3. července 2024

Premium Britové budou rozhodovat ve volbách o novém parlamentu. Už teď je jisté, že vsadí na levicové...

Perfektní dudlík, který nekřiví zoubky: Který to je?
Perfektní dudlík, který nekřiví zoubky: Který to je?

Vybrali jsme 40 maminek malých chlapců a děvčátek starších 6 měsíců, které se svými dětmi testovaly jedinečné dudlíky MAM Perfect. Ty se vyznačují...

  • Počet článků 568
  • Celková karma 9,08
  • Průměrná čtenost 420x
Michael Laitman - Profesor ontologie, PhD ve filozofiii a kabale a MSc v bio-kybernetice. Zakladatel a president Bnej Baruch vzdělávací světové organizace zabývající se autentickou Kabalou - vědou o spojení mezi lidmi rozkrývající odpověď na otázku "Co je smyslem života" a jak toho dosáhnout. Více o Bnej Baruch v ČR zde.
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.

Seznam rubrik