Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co robot nemůže

Berou nám práci, zato však přinášejí dar, kterým tuto ztrátu vyrovnávají. Ukázky značkového logotypu, které byly zaslány známé izraelské reklamní agentuře PRPL, se jevily tak dobré, že jejich autorovi nabídli zaměstnání.

 Autor však do kanceláře přijít nemohl, protože je to robot. Logotypy byly vytvořeny systémem umělé inteligence firmy Tailor Brands. Tento systém byl předem vycvičen v grafice a pravidlech hry na trhu ochranných známek.

Roboti přicházejí. Jsou s námi v kontaktu a interagují s námi, ať se nám to líbí, nebo ne. Bezchybně o nás zpracovávají informace. Dýchají nám na záda na trhu práce. Mohou připravit karbanátky domácí kvality, psát texty a hudbu, nahradit špičkové právníky, lékaře, chirurgy, psychology, odhalovat zločiny, vytvářet virtuální realitu, jež je k nerozeznání od skutečné. V současné fázi vývoje je snazší vyčíslit to, co zatím ještě nedokáží.

S příchodem neuronových sítí nové generace se nepředstavitelně rozšířila řada „strojových“ úkolů. A ať by se roboti pustili do čehokoliv, všechno zvládají lépe než my. Mnohem lépe. Je nemožné s nimi soutěžit, snad s výjimkou tréninkové fáze, dokud si nevštípí dostatek informací.

Již dnes tato sféra ohrožuje stávající ekonomický řád a není pochyb o tom, že bude třeba omezit mnoho inovací, aby se zabránilo vážným otřesům. Vždyť převést světovou ekonomiku směrem k automatizaci je naprosto stejné, jako kdybychom ji osvobodili od závislosti na ropě, což znamená narazit na velké sociální problémy, na které zatím ještě nejsme připraveni.

Otázka Sofie

Ani to však není ta největší výzva. Tak či onak, lidstvo nakonec převede většinu dnešního pracovního vytížení na roboty. Koneckonců jsou rychlejší, výkonnější a chytřejší než my. Za několik desetiletí si lidé již nebudou moci ani představit svůj život bez strojů a neuronové sítě – stejně jako si dnešní mládež nedokáže představit život bez internetu a mobilních telefonů.

Plně automatizovaná doprava, zemědělství, které nebude potřebovat živé pracovníky, přesné diagnózy, dříve nedosažitelné úrovni analytiky a možnostem předpovídání v nejrůznějších oblastech – uvidíme, do jaké míry nás naše elektronické „ratolesti“ předčí při řešení zdánlivě původně lidských úkolů. Navíc mohou každého obsloužit, obšťastnit tak, jako žádný člověk. Paradoxně pro nás bude mnohem snazší a příjemnější vyjít s roboty než s naším vlastním druhem. V souvislosti s tím stojí zato si povšimnout: již dnes náležitě nerozumíme tomu, jak roboti přijímají rozhodnutí.

V jakém směru jsme lepší než oni? Možná je opravdu čas udělit robotům občanství jako ve slavném rijádském precedentu?

Sofie, dítě společnosti Hanson Robotics, byla vytvořena v roce 2015. Od té doby pravidelně poskytovala rozhovory a pořádala tiskové konference, setkala se s náměstkem generálního tajemníka OSN a obdržela občanství Saudské Arábie.

Ale Sofie byla vytvořena jako humanoid. V takovém případě může počítat s občanstvím jakákoli neurální síť schopná více či méně smysluplné komunikace. Ale občanství je snad právem osobnosti, či ne?

A zde nám tato „osobnost“ klade v principu zásadní otázku:
„Jak víte, že jste člověk?“

Co nás vlastně dělá lidmi a mne samého – Člověkem? Na základě čeho toto slovo může „znít hrdě“? Na co můžeme být hrdí? Čím se odlišujeme? Vždyť jsme také vytvořeni – přírodou. A také jsme naprogramováni. Potvrzuje to DNA. Nebo řekněme masmédia, která nás programují.
Zdá se, že roboti lidi postranními cestami přivedli k věčné hamletovské, či spíše biblické otázce o smyslu, účelu lidské existence. Sotva jsme vynalezli umělou inteligenci, ihned odhalila naši slabou stránku. Nakonec není divu, když jsme ji sami vytvořili, že?

Co robot nemůže

Abychom se připravili na éru robotů, je nejprve nutné, abychom pochopili sami sebe. Vždyť přišli proto, aby nám poskytli volnost, uvolnili nás pro nejdůležitější práci, kvůli níž jsme se narodili. Pro práci, kterou za nás nikdo neudělá, ani ta nejdokonalejší neuronová síť.

Díky tomu konečně budeme schopni bez výmluv realizovat náš lidský potenciál. Potenciál, jenž se netýká těla, nýbrž ducha. Bez toho zůstane robotizace beze smyslu. Chytré systémy, moudří poradci, věrní pracovníci nám nepomohou. Budeme mít všechno – a nic. Vždyť člověk na rozdíl od robota bez smyslu nemůže existovat. Umělá inteligence nás postavila před nevyhnutelnost najít skutečný, vznešený význam, společný všem lidem, který spojuje, smiřuje, rozvíjí.

Získali jsme neocenitelnou šanci na seberealizaci. Člověk osvobozený od neustálé práce se může učit být Člověkem. Konečně se dostane k tomu, co ho pohání, pochopí základní zákony Přírody, která nás od jeskynních dob „přitlačuje“ k sobě navzájem – ??navzdory egoismu, který nás rozmetává do různých stran.

Takže se začínáme pozvedávat nad „roboty v sobě samých“, jež od nepaměti plní program, aby nás jednoho dne dovedli k nové sociální výzvě, k vybudování společnosti, v níž vládne vzájemné porozumění, vzájemná péče, v níž láska nejsou jen hormony nebo krásné pocity, ale vnitřní potřeba, základ společnosti, záruka míru.

Člověk je hluboce sociální bytost, byl stvořen pro vzájemné dávání, pro soucit, pro společné prožívání a spolupráci. Právě to nám poskytuje skutečnou radost, právě v tomto nacházíme mír a štěstí – v péči o ty, které milujeme. A naopak, péče pouze o sebe je jako točení se stále dokola, jež neustále znehodnocuje výsledky toho, čeho bylo dosaženo.

Již několik desetiletí se na to zaměřuje výzkum v oboru psychologie a statistiky, kterému se říká věda o štěstí. Když se setkáváme ve vzájemném dávání, odhalujeme něco stejně důležitého pro všechny kultury, něco nepomíjivého, částici věčnosti, kterou nazýváme duší.

Bez této duše se nehneme z místa. Roboti nám pomohou vyladit každodenní život, zmírnit rodinné konflikty, uhladit ostré rohy mezi námi – do určité míry, do prázdnoty, která vře uvnitř, prozatím skrytá za náhražkami významů.

A zároveň s tím existuje ještě něco jiného – skutečné spojení jako mezi matkou a dítětem, mezi otcem a synem, mezi bratry. Příroda nám dává tyto příklady od zrození lidstva a každého člověka – abychom se učili milovat, abychom stoupali na skutečně lidskou úroveň.

Být Člověkem znamená pozvedávat se nad sebe, nad to, co nás odděluje. Znamená to překrýt trhliny a propasti mezi námi vzájemným odevzdáváním. Znamená to dávat si navzájem radost, žít ve prospěch druhých a nalézat v tom štěstí.

A roboti – roboti se stanou našimi skvělými pomocníky, pokud ovšem my sami všechno nezkazíme.
Nu a zatímco automatizace nabírá obrátky a neuronové sítě pokračují v tréninku, otázka Sofie stále visí ve vzduchu…

Autor: Michael Laitman | pátek 2.10.2020 7:55 | karma článku: 0 | přečteno: 74x
  • Další články autora

Michael Laitman

Můžou nám myšlenky škodit?

Rozum slouží touhám. Pokud své touhy zaměřujeme na dosažení konečného životního cíle, kterým je pozitivní spojení lidstva s přírodou a dosažení harmonické rovnováhy, pak jsou takové myšlenky přínosem.

2.7.2024 v 5:00 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Děvčátko a jeho panenka

Celý svět byl stvořen z touhy přijímat. Člověk se chce těšit od prvního až do posledního dne svého života. Již od narození dítě vyžaduje, abychom si s ním hráli, protože ve hře nachází radost a potěšení.

30.6.2024 v 5:00 | Karma: 5,87 | Přečteno: 103x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Hledání životního cíle v posledních letech života

Pokud svůj život nezasvětíme hledání nějaké určité cesty, pak buď mrháme časem investujíce jej do několika různých směrů a končíme svůj život bez ničeho, nebo žijeme jako živočichové bez úsilí o nějaký vyšší cíl.

29.6.2024 v 5:00 | Karma: 7,32 | Přečteno: 100x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Alegorie o majitelích hotelu, kteří se pokusili okrást bohatého obchodníka

Existuje alegorie o manželích, kteří provozují hotel pro obyčejné lidi a snaží se okrást bohatého obchodníka, který přespal v pokoji jejich hotelu.

28.6.2024 v 5:00 | Karma: 8,72 | Přečteno: 242x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Musí být stárnutí tak depresivní?

Ne. Znám stovky lidí, kteří postupně stárnou, ale nejsou ochotni přijmout stáří jako období, kdy je třeba jen sedět s rukama v klíně a čekat na nadcházející konec.

27.6.2024 v 5:00 | Karma: 12,31 | Přečteno: 258x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Soud projednává případ Čecha, který měl rabovat na Ukrajině. Asi to byla blbost, řekl

3. července 2024  8:19,  aktualizováno  12:22

Šestadvacetiletý Čech Filip Siman působil v březnu 2022 v ukrajinském dobrovolnickém praporu...

Soud se zastal Babiše ve sporu se zbrojaři. Za výroky po Vrběticích platit nemusí

3. července 2024  11:32,  aktualizováno  12:04

Firma Imex Group neuspěla s ústavní stížností. Odškodnění za Babišovy negativní výroky po explozi...

Šéfredaktor Metra: Prahu jsme už dobyli, teď jsme se zaměřili na další obce

3. července 2024

Deník Metro koncem dubna expandoval do regionů a rozšířil rovněž regionální zpravodajství, a to i...

Ruská flotila zakotvila ve Venezuele, námořníky čekalo vřelé přivítání

3. července 2024  11:28

Ve Venezuele kotví lodě ruského námořnictva, které minulý měsíc navštívily Kubu. Jakožto jeden z...

Domácí rychlé langoše
Domácí rychlé langoše

Ze surovin vypracujeme tužší těsto, které rozválíme na cca půl cm a vykrajíme věští kolečka (např. od sklenice).

  • Počet článků 568
  • Celková karma 9,08
  • Průměrná čtenost 420x
Michael Laitman - Profesor ontologie, PhD ve filozofiii a kabale a MSc v bio-kybernetice. Zakladatel a president Bnej Baruch vzdělávací světové organizace zabývající se autentickou Kabalou - vědou o spojení mezi lidmi rozkrývající odpověď na otázku "Co je smyslem života" a jak toho dosáhnout. Více o Bnej Baruch v ČR zde.
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.

Seznam rubrik