Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Stát na obce zvysoka (kouká)

Teoreticky všichni chceme, aby regiony pokulhávající či chudší dohnaly regiony bohaté. Máme k tomu spoustu koncepcí. Evropská unie na to dává peníze z fondů. Formálně je to státní zájem, dokonce mnohokrát deklarovaný. Čímž to končí. Člověk by možná čekal, že poslanci, senátoři, ministři, ministerští, krajští úředníci a veškeří poradci křižují naši zemí a jako pilné včely sbírají informace a náměty k řešení. Ach ne, oni raději jezdí všude možně po exotických zemích, nesporně za nemalé peníze. V análech parlamentu je jistě podstatně více zpráv o jednání v Peru než o tom, co zjistili zákonodárci v Bruntále. Rádi vysvětlujeme na Sumatře, jak to u nás chodí. Nebo poučujeme o demokracii ve Východním Timoru. Ale sednout si někde na Osoblažsku s místními frustrovanými lidmi a poslechnout si, jak se žije těm, kteří nemají rok zaměstnání a na nejbližší úřad práce jezdí třicet kilometrů, to chce trochu více než průkaz poslance a diplomatický pas. Chce to i odvahu.

Třicet kilometrů tam, marný pohovor, třicet kilometrů zpět.iDnes

Protože tady mají občané České republiky celkem přesný pocit, že existují minimálně dvě skupiny obyvatel. Ta, která „se má“ a ta, která „se nemá“. Přičemž o tu druhou nikdo nestojí.

Stát má v posledních měsících a vlastně již v posledních mnoha letech výbornou taktiku. Vyklízí totiž celé regiony, přestává v nich fungovat – s pokrčením ramen se řekne, že je třeba šetřit. Ruší úřadovny Policie ČR. Nejsou peníze, a aby vůbec někdo hlídkoval v odlehlých oblastech, měly by se obce skládat na benzín. Ruší pošty, protože jsou ztrátové. Mizí úřady práce, na jejich síť není dost peněz. Stejně těm tisícům lidí nemohou pomoci najít zaměstnání, protože to není Praha či Brno nebo Hradec Králové, ale Sudety nebo jiný Bohem zapomenutý kraj, kde na jedno místo připadají desítky či stovky zájemců. Ale dostavit se na konzultaci nezaměstnaný musí, protože jinak riskuje podporu. Takže třicet kilometrů tam, fronta, marná konzultace („Nic tady pro Vás nemáme“) a třicet kilometrů zpátky. To by porazilo i notorického optimistu.

A stát také říká – milé obce, pokud chcete, aby u vás zůstalo tohle nebo tohle, tak si připlaťte.

Přitom těm stejným obcím bere peníze. Příklad? Ale jistě. Taková společensky účelná pracovní místa. V podstatě systém, kdy stát dotoval obcím možnost zaměstnat na potřebné práce lidi bez zaměstnání. Obcím to pomohlo, lidem také – pravda, nebylo to levné, ale jistě v tom byl nějaký smysl. Nyní bude znovu zavedeno částečné financování systému částkou 2720 korun z obecních peněz. Což sice není tolik, ale pro většinu obcí, které se tak tak drží nad vodou, je to konec – nebudou si moci takové pracovníky dovolit. Čili podstatně více lidí nebude mít co dělat, budou zatěžovat úřady práce, sociální odbory pověřených obcí a celý systém. Ale ušetří se. Prý…

Jenže to není tak úplně pravda. Obce si „najmou“ méně lidí na práce. Ti ostatní půjdou zase na ten „pracák“, kde nic nenajdou, nějakou dobu pobudou na podpoře, k ní si vyžádají sociální dávky (budou na ně mít nárok) a až skončí podpora v nezaměstnanosti, tak získají peníze ze sociálního systému. V podstatě budou mít to stejné, co nyní, úspora tedy nebude velká, ale nebude vykonáno mnoho práce, která by se obcím hodila.

Šetříme papírově miliony nebo desítky milionů, možná stovky, z druhé strany stejné miliony, desítky nebo stovky milionů zase vynakládáme. Přitom potřebné stovky milionů mizí v neprůhledných zakázkách, miliardy se vynakládají na věci, které nepotřebujeme, další miliardy se vytahují lidem z kapsy kvůli dotacím na výrobu elektřiny.

Pan ministr Vondra by měl zajet do toho Bruntálu a udělat tam místním přednášku na téma tři čtvrtě miliardy za ozvučovací techniku. Jistě si ho rádi poslechnou. Ale měl by předtím natrénovat běh. Na Prahu je to nejkratší na Rýmařov, Záhřeb a Lanškroun.

Autor: Ladislav Velebný | pondělí 7.2.2011 13:33 | karma článku: 14,10 | přečteno: 1006x

Další články autora

Ladislav Velebný

Voda (zatím) zachráněna, ale ANO to nevzdá

Ministr Richard Brabec z ANO chystal významné zdražení vody pro domácnosti. Po jednoznačném tlaku sociální demokracie zatroubil na ústup, či spíše útěk. Tak zvaný vodní zákon stáhnul z jednání vlády.

25.8.2016 v 9:46 | Karma: 20,92 | Přečteno: 492x | Diskuse | Společnost

Ladislav Velebný

Můj problém s hazardem

Hazard je třeba zdanit! Pořádně a od podlahy! Proti této logice se jenom těžko argumentuje, že? Přesto mám jistý problém s tím, abych jen tak bez velkého přemýšlení zvednul ruku pro to, co se chystá v Poslanecké sněmovně.

17.9.2015 v 10:03 | Karma: 8,76 | Přečteno: 435x | Diskuse | Společnost

Ladislav Velebný

Vítězství rozumu nad lobby?

V České republice se za posledních deset let zvýšily maloobchodní ceny za zboží a služby o necelých pětadvacet procent. Procentní sazba provize za sjednané životní pojištění se zdvojnásobila.

7.7.2015 v 10:30 | Karma: 12,49 | Přečteno: 374x | Diskuse | Společnost

Ladislav Velebný

Řízení státu (podle Babiše)

Murphyho Uzeninový zákon říká: "Kdo má rád uzeniny a respektuje zákony, nikdy by neměl být u toho, když se tyto věci dělají." Ano. Příběh Babiš x Šincl nám pootevřel dveře do kuchyně mistra uzenin a ministra financí.

19.6.2015 v 7:36 | Karma: 27,69 | Přečteno: 647x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Velebný

657 korun versus 41 miliard

Jsme v průměru ochotni zaplatit za zprostředkování této služby pouhých 657 korun. Stála nás ale během pěti let nejen desítky miliard za zprostředkování, ale dalších neuvěřitelných 41 miliard navíc jen tak vyhozených do vzduchu.

15.6.2015 v 13:37 | Karma: 20,51 | Přečteno: 983x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje obstály i u Ústavního soudu

ilustrační snímek
16. června 2026  12:20,  aktualizováno  12:20

Aktualizace zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje z roku 2020, která zakotvila do územně...

Největšímu divadelnímu festivalu v Ústeckém kraji budou chybět dotační peníze

ilustrační snímek
16. června 2026  12:15,  aktualizováno  12:15

Největší divadelní přehlídce v Ústeckém kraji, festivalu Kult, budou chybět dotační peníze od Ústí...

Štípali jsme kabely, odsud jsme to brali. Mladíci chycení v depu nezapírali

Mladíci kradli z vlaků kabely. (16. června 2026)
16. června 2026  13:52,  aktualizováno  13:52

Sedmnáct a dvacet let je mladíkům, které načapali strážníci, jak v depu v pražské Hostivaři kradou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1359x
Zcela obyčejný člověk ze severní Moravy, kde je drsné podnebí a skvělí lidé. Shodou okolností jsem poslancem, ale to není tak podstatné. Nicméně moje barva je oranžová.

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.