Evropská unie Čechům vzkazuje: Nejvyšší čas zakotvit do ústavy vedoucí úlohu strany

Evropská unie není s Českou republikou spokojena. Nutno přiznat, že právem a že důvodů není málo. Summit předních evropských státníků nevystavil Česku dobré vysvědčení, ale evropští představitelé naštěstí přišli i s řešením.

Experiment s demokracií se v České republice evidentně neosvědčil, česká společnost k liberální demokracii ještě zdaleka nedozrála. Je tedy potřeba jasně určit směr a pravidla. Na tomto závěru se na svém uzavřeném jednání shodli státní tajemníci a další vysocí představitelé příslušných ministerstev Německa, Francie, Nizozemska, Švédska a dalších vyspělých států světa.

Vyspělé západní demokracie mají bohužel mnoho důvodů nás kárat. „Lidé u vás volí Babiše, někdy i Okamuru. Nemáte jasno v problematice Ruska, přestože jste dostali jasné instrukce. Vrbětice jste zpackali. Málo se ztotožňujete s progresivními tendencemi v genderové problematice. Nechcete přerozdělovat migranty, a to ani doktory a inženýry.“ Takové a podobné důvody zazněly na tiskové konferenci po skončení summitu.

„Museli jsme už nahlas říci, co nás v případě českých občanů trápí,“ konstatoval hlavní pověřenec pro otázky hladké evropské integrace ministerstva zahraničí Spolkové republiky Německo Horst Holzrockpferd. Jeho slova doplnila nizozemská zástupkyně Fenna Neen: „A co ten Zeman? Proč ještě neumřel? Takhle tu demokracii nevybudujete.“ Situace v naší vlasti trápí především naše nejbližší sousedy. „Máme k vám blízko, tak to všechno vidíme jako na dlani. Jste banda simulantů, nic vám není svaté. Takhle by to dál nešlo,“ projevil jinak zdrženlivý a korektní politik Holzkopferd své emoce. „Ještě neumíte rozeznat, co je pro vás nejlepší. Ale my vás ochráníme, nějakou praxi v tom už také máme,“ dodal klidněji.

Návrh na normalizaci poměrů v České republice spočívá v oprášení již jednou osvědčené metody vlády, totiž v zakotvení vedoucí úlohy vybrané strany. „Nemyslím, že by s tím Češi měli problém,“ vyjádřil se pro belgickou televizní stanici La Trois italský zástupce Giovanni Cervellone. „Jsou na to zvyklí, je jim všechno jedno a navíc už dnes mají v podstatě evropskou legislativu. Problém je spíš v tom, že ji stejně nedodržují.“ Řešením by podle německých představitelů mohl být důsledný dohled a kontrola. „S kontrolou a dohledem bychom začali nejspíše v oblasti Liberecka, Frýdlantska, Šluknovského výběžku, Děčínska, Ústecka, Litoměřicka, Teplicka, Mostecka, Chomutovska, Karlovarska, Chebska, Tachovska, Šumavy a Černého lesa. Aktuálně jednáme i o zmocněnci pro takovou kontrolu a dohled a rád konstatuji, že se ostatní účastníci summitu přiklánějí k našemu návrhu, že nejvhodnější osobou pro tento post by mohl být Bernd Posselt, který se v české problematice skvěle orientuje,“ upřesnil německý zástupce.

Jak správně konstatovali zástupci Evropské unie, Češi mají poměrně bohaté zkušenosti s vedoucí úlohou jedné strany. „Žít se s tím dá, a ne špatně,“ potvrdil nám premiér Andrej Babiš. „Uvidíme, jak bude vypadat konkrétní návrh. Každopádně budeme trvat na zachování dotací a na tom, že jsem svrhovaný premiér této země,“ doplnil ještě.

Nyní je tedy třeba vybrat stranu s vedoucí úlohou a dvě až tři strany na doplnění. Jako nejvhodnější kandidáti se zatím jeví Piráti nebo TOP 09, i když posledně jmenovaná strana si kvůli případu Feri od Evropské unie vysloužila zdvižený ukazovák. „Takto promrhat potenciál etiopského původu a výstavního afro účesu je věru na pováženou,“ pozastavil se nad posledním českým fiaskem belgický delegát. Ve hře o vedoucí úlohu je i ČSSD, jejíž předseda Hamáček učinil na zástupce Evropské unie ten nejlepší dojem, když žádal o vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata, ber kde ber.

O definitivním výběru vedoucí strany by zástupci Evropské unie měli rozhodovat na summitu příští měsíc. „Jestli to vyřešíme volbami, nebo nařízením evropské komise, je ještě otázkou dalšího jednání,“ doplnil francouzský státní rada Jean Conscient. „Ale zřejmě nařízením. Volby by celou záležitost spíše zkomplikovaly. Na Čechy totiž není vůbec spolehnutí. Leda bychom volby uspořádali jako korespondenční, pak by všechno mělo snad proběhnout v pořádku a bez komplikací,“ zamyslel se na závěr francouzský zástupce.

Autor: Ladislav Pokorný | sobota 5.6.2021 1:26 | karma článku: 37,98 | přečteno: 1420x