Vláda versus hospody

Tak nám od nového roku zdražili čepované pivo. O dost. Naivně se ve vládě domnívají, že tento krok rovněž přispěje ke „konsolidaci“ veřejných rozpočtů, rozuměj, zvýší se příjmy.

Ten, kdo aspoň trochu ví, jak to v hospodách funguje, musí kroutit hlavou.

Nákup a následný prodej sudů se v restauracích zřejmě ještě víc přesune do šedé zóny, kde se daně příliš neplatí. Bavil jsem se před pár dny se známým, co na pražském sídlišti v jednom takovém podniku, kde čepované pivo patří mezi hlavní zdroj tržeb, pracuje. „Co budete dělat?“ ptám se. „Na rovinu. Prostě nějaké sudy nakoupí majitel na sebe, a pak se prodají. Vůbec nepůjdou přes firemní účetnictví. Tím se sníží i daň z příjmu. EET zrušili, tak není co řešit,“ popsal mi strategii.

Nejsem příznivcem řešení obcházejících zákony. Nicméně podnikatelům v oblasti gastronomie se v jejich snaze přežít příliš nedivím. Patřili mezi nejvíce postižené opatřeními v souvislosti s koronavirem, od té doby mají značné problémy sehnat kvalitní personál, kromě čepovaného piva jim vláda zvedla DPH i u jídla.

Říkává se, že vláda, která zdraží pivo, padne. Ministr Marian Jurečka už prohlásil, že nabídl premiérovi Petru Fialovi svoji rezignaci. Samozřejmě nikoli z uvedeného důvodu. Ale jistá symbolika v souvislosti se zmíněným rčením tu je. Třeba se dočkáme. Už aby to bylo.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Lachnit | čtvrtek 11.1.2024 8:51 | karma článku: 27,86 | přečteno: 726x