Panu učiteli s láskou

Budoucí premiér Petr Fiala uvedl 5. listopadu 2019 na svých facebookových stránkách: „Požadujeme zvýšení platů učitelů na 150 % průměrné mzdy. Učitelé potřebují skutečné peníze, za prázdné sliby Andreje Babiše si nic nekoupí"

A budoucí premiér dodal, že „učitelé si víc peněz zaslouží“. Znělo to krásně, skoro jako ve filmu. Leckdo tomu uvěřil. Ale časy se mění.  

Možná jste viděli vynikající americký film se Spencerem Tracym v hlavní roli „Kdo seje vítr“. Film se opírá o skutečnou událost, takzvaný opičí proces. V malém městečku fanatičtí zastánci jediného pravého výkladu uspořádání světa podle jediné možné věrouky, která se nikdy v ničem nemýlí, obžalují z bezvěrectví a kažení mládeže mladého učitele, který ve škole učí o Darwinově teorii o původu člověka. Z bezvýznamného městečka se stane dějiště zápasu o práva a povinnosti učitele. Je to hodně dobrý film. O předsudcích, náboženské netoleranci, o manipulaci s veřejným míněním. O poslání učitele. O mravních hodnotách. O zbabělosti a pohodlnosti. O konjukturalismu.

Mně ten film v něčem připomněl premiéra Fialu, mluvícího o mravních hodnotách a navyšování platů učitelů. Ale to dříve, než premiérem byl. A co dnes? Než se Petr Fiala stal premiérem, učitelům slibil dokonce nárůst mzdy na rovných 150 %. Ale sliby chyby. Stal se premiérem, začal krotit inflaci, snižovat zadlužení státu a kdoví co ještě. A učitelé nic moc. Jaképak poslání učitele. Začal věřit jedinému výkladu uspořádání světa podle jediné možné věrouky. Jako v americkém filmu „Kdo seje vítr“.  Vyznavač jediné víry zvané nekonečná úspora.  

Škola a učitelé mají právo učit a vychovávat děti. Nechceme určovat šablonu, jak to mají dělat. Ale chceme, aby spolu s tím právem šla i povinnost. Povinnost přispět svými silami k rozvoji osobnosti toho myšlením zdaleka ne malého človíčka. Vždyť za jeho růst nesou odpovědnost. Nejenom, že jim ho svěřila k výchově rodina, ale především to byla společnost, která jim dala důvěru a nástroje, aby své poslání mohli plnit. To je hezké a záslužné. Ale pouze premiér si patrně myslí na rozdíl od většiny z nás, že to vše mají činit zadarmo a z lásky.

V nádherném českém filmu „Panu učiteli s láskou“ jste ke konci mohli slyšet větu, kterou kolegyně říká učiteli. Ten chce opustit školu, protože dostal nabídku na lukrativní zaměstnání ve své původní profesi: „Máte talent učit. Dobrých inženýrů je mnoho, ale každý talentovaný učitel je nenahraditelný!“ A právě tohle by si měl premiér uvědomit a učitelům přidat, co slíbil.

Škola, školní poměry a školní vztahy jsou obrazem společnosti. Neměly by společnost kopírovat. Měly by si klást za cíl připravit děti, aby společnost, ve které chtějí a budou žít, byla lepší, než ta, ve které prožívaly své dětství. Když dítě přestane věřit v lepší svět, přestane být dítětem. Škola tu není proto, aby prohlubovala předsudky. Měla by je odstraňovat. Ale to chce jiného premiéra, který se o naše učitele řádně postará a nebude je nutit stávkovat.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Lachnit | čtvrtek 7.12.2023 8:14 | karma článku: 24,60 | přečteno: 521x