Reality show „Na lovu“ aneb Hon na politiky má obrovský úspěch

Pijí nám krev, a tak je snadné je nenávidět. Politici. Všeobecnou zášť vůči těmto vtíravým tvorům dokonale využila televize Stara. V nové reality show s názvem „Na lovu“ má desítka soutěžících jediný úkol – vybít co nejvíc ministrů, poslanců, senátorů, radních a zastupitelů.

 

Soutěž se rozběhla před dvěma týdny a sledovanost se okamžitě vyšplhala na rekordní úroveň. Každý nedělní večer přiláká k obrazovkám přes šest milionů diváků.

„Čekali jsme velký divácký zájem, protože dobře víme, jak jsou politici v naší zemi nepopulární, ale tahle čísla předčila i naše nejdivočejší sny,“ přiznal šéf programové sekce televize Stara Jakub Kamizola.

„Obrovský zájem byl také o účast v soutěži. Například v porovnání s kopulativní show Česko hledá Šukerstar se nám přihlásilo padesátkrát víc zájemců ze všech sociálních vrstev. Převažovali lidé s nižším vzděláním a inteligencí, poměrně dost zájemců se rekrutovalo z řad policistů, ale hlásili se také vysokoškoláci, pár univerzitních profesorů a řada úspěšných podnikatelů. Třicet procent zájemců tvořily ženy,“ dodal Kamizola.

Celonárodní zájem o soutěž si pochvaluje také hlavní sponzor pořadu, firma Likvidomat, která se specializuje na hubení škůdců. „Zajišťujeme veškerou technickou podporu soutěžícím. Pokud chtějí lovit puškou, dostanou ji. Zájem je hlavně o sniperské zbraně, ale soutěžící používají též brokovnice či revolvery. Jednoho lovce už jsme vybavili i foukačkou s otrávenými šipkami, další měl zájem o teleskopický obušek a hodně populární je japonská sada nundžaků napuštěných jedem,“ vysvětlil tiskový mluvčí Likvidomatu Jarmil Vrahoun.

Po dvoutýdenním klání se zatím jako nejlepší lovec osvědčil Marek Ostřel, který má na kontě šest trofejí, mezi nimi dokonce ministra pro místní rozvoj Petra Zavinutého. Podle pravidel soutěže za jeho hlavu získal dvacet bodů, což je o pět bodů víc než za poslance či senátora. Za primátory, starosty a radní mají soutěžící deset bodů a za obyčejného zastupitele získávají pět.

Je zajímavé sledovat, jak rozdílné strategie jednotliví soutěžící volí. Například Ostřel jde cestou vybíjení nejvíce bodovaných jedinců a soustředí se výlučně na parlamentní persony. Jiní se rozjeli lovit do malých měst a sázejí na kvantitu.

„Je to tak jednodušší. Skolit zastupitele nedá tolik práce, ale s pocitem, když si připíšete do statistik ministra, se to asi nedá srovnat. Rád bych aspoň jednoho také udělal, ale chce to velkou přípravu a dobrý plán. A já nejsem žádný myslitel, víte? Radši si počkám na ulici na nějakého modrého ptáka z malého města,“ řekl Andreas Polomentál, který v běžném životě pracuje v kafilérii.

Produkce soutěže už ale musela řešit i několik nepříjemných skandálů. Dva z lovců totiž zabili zcela nevinné lidi, kteří nemají s politikou nic společného. Oba byli ze show vyřazeni a půjdou před soud. Díky obrovskému zájmu sponzorů a reklamních partnerů však mohla televize pozůstalé královsky odškodnit.

„Přehmatů je nám líto, ale chyby se prostě stávají. S pozůstalými jsem se dohodli na mimosoudním vyrovnání, které přijali. Nezlobte se, ale částku vám nesdělím,“ kroutil hlavou Kamizola.

Podle šéfa produkce se však začal vyskytovat jiný nešvar. „V některých rodinách začali spekulovat a nastrkovali střelcům do rány babičky nebo těžce nemocné a invalidní příbuzné. Upozorňuji tímto všechny takové podnikavce, že díky nadstandardnímu pokrytí kamerami a našim skvělým právníkům mají jen nepatrnou šanci, že by v případném soudním řízení mohli s žalobou na naši společnost uspět,“ varoval Kamizola.

Fenomenální úspěch soutěže přinutil dokonce sázkové kanceláře vypisovat kursy na vítěze a na to, kdy zmizí ze scény nejhodnotnější trofeje. Lidé už prosázeli několik miliard.

„Je to úžasné. Konečně je tu soutěž, která vtáhne diváka do hry a navíc je ještě užitečná. Politici mi pijí krev už hodně dlouho a připadal jsem si proti nim úplně bezmocný. Můj hlas měl váhu, jen když ho potřebovali hodit do urny u voleb. Teď mám pocit, že konečně začínají naslouchat, co vlastně lidé chtějí. Je krásné vidět, jak se klepou strachy,“ potřásal nadšeně hlavou Kamil Vyhulený.

Psychologové zaznamenali také další jev – rozmohlo se pytláctví. Soutěž jako by uvolnila stavidla lovecké vášně a kdekdo si chce střelit alespoň jednoho politika, který mu pije krev.

„Je to zcela pochopitelné, ale tento trend musíme zastavit. Odstřel musí být regulovaný, nemůže jít o bohapusté vybíjení a hon na čarodějnice. Ostatně, ne všichni politici jsou jenom hrabiví a zkorumpovaní tupci - i když, upřímně řečeno, takových je opravdu jen hrstka. Z psychologického hlediska je to lehce vysvětlitelné – politika je špinavá stoka, v níž plavou velké peníze, proto logicky přitahuje gaunery a darebáky,“ vysvětlil přednosta psychiatrické kliniky v Praze Bohnicích Emanuel Chocholoušek.

Na vítěze soutěže, z níž každý týden odpadne nejslabší lovec, čeká lákavá odměna – stane se novým předsedou české vlády. „Je to můj sen. Udělám pro to všechno, co je v mých silách. A pak vám ukážu, jak se dělá politika,“ uzavírá s dychtivým výrazem ve tváři Marek Ostřel a pevně tiskne brokovnici s upilovanou hlavní.

Autor: Drahomír Kvasnička | čtvrtek 9.9.2010 10:32 | karma článku: 13,25 | přečteno: 984x