V předvečer státního svátku 100letého výročí vzniku Československa píši všem rodičům jako

učitel, který má zkušenost z vlastního dětství na základní škole, z osmiletého gymnázia a z vývoje vztahu k republice u dětí v dnešních generacích. 

Zcela souhlasím s tím, že v době, kdy děti žijí uhlazený život a život poměrně hodně i ve virtuální realitě globálního světa, se vztah k vlasti nastavuje výrazně obtížněji. 

Přesto nejen proto, ale i pro vývoj vlastní duše každého člověka je důležitá hloubka nějakého příběhu. Nejlépe zažité sám na sobě, ale do určité míry působí i příběhy zprostředkované. Mám pozitivní zkušenost se svojí bývalou třídou a i třídami dalšími, kde právě v rámci živého vyprávění mého, diskusí s dalšími lidmi (návštěvy ve škole) došlo k určitému prohloubení duše i společenského života. V současné době se s paní zástupkyní věnujeme Post Bellu - paměti národa - Příběhům našich sousedů. Také chceme otevřít téma "co prožívala vaše prababička, dědeček v roce 1945, 1948, 1968" apod. 

Zveme do školy zajímavé osobnosti, letos např. k historii jednoho člověka spojeného s holokaustem a potom významnou osobnosti - disidentku a umělkyni v rámci komunismu. V rámci mediální výchovy také člověka, který je redaktorem v rozhlase a zároveň se hodně angažoval v sametové revoluci: Má vzpomínky krásné, zajímavé, ale i o tom, jak to nebyla růžová pohádka a jak z té situace vyšel dál do svého života. 

S velkým vděkem píši, že naše paní zástupkyně - dějepisářka - věnuje dvacátému století velkou pozornost a tak děti odchází ze školy základně vzdělané. 

Aktuality a živé souvislosti přináším v rámci zeměpisu (letos i děti samy) apod.

Loni jsme s mojí třídou navštívili kostel Cyrila a Metoděje:

https://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=629676

na konci roku potom Terezín. 

Letos v mé nové šesté třídě jsem v občanské nauce položila otázky k základním datům 1938, 1945, 1948, 1968 a kromě čtyř chlapečků, kteří asi dvě věci věděli, tabula rasa. Dobu druhé světové války dokázali situovat někam do dvacátého století, ale naprosto kamkoliv. O tancích v roce 1968 mi ani skoro nechtěli věřit. Ve škole to není součástí osnov na prvním stupni, ale že na to nepřišla řeč doma? Jasně, někdo datum zapomene, ale ani při náznaku...slovo Sudety zcela neznámé, apod. 

To, co mě nejvíce vyděsilo bylo to, že jsem připomínala stoleté výročí vzniku Československa, mají k tomu i podzimní prázdniny a přesto pokud jsem zcela explicitně téma neotevřela, řada dětí vůbec netušila, co se stalo 28.10.1918. Pro nás v životě to bylo v dětství zcela živé datum tehdy a nemusela nám to paní učitelka v šesté třídě speciálně říkat. 

Pokud je ve škole dobrý dějepisář, děti se o datech v osmé a deváté (někdy jen v deváté) třídě a o průběhu událostí dozvědí. Ale pokud bude dítě chybět, nebo bude v tu chvíli velmi zamilované do někoho, může to jít mimo něj. U příležitostí svátků na to jako učitelé také každý rok vzpomeneme i v nižších ročnících, ale vzhledem k rozsahu učiva nemůžeme suplovat žitou historii. V nižších ročnících hodně dbáme na tradice (i to bohužel z rodin hodně mizí), na druhém stupni na otázky státních svátků. V prvním pololetí šesté třídy je dítě vnímavé, od poloviny šesté do sedmé třídy v rámci puberty je to velmi rozdílné a v osmé a deváté třídě je většina dětí soustředěná sama na sebe, od světa se vzdaluje.

Pohovořili jsme tedy s mojí třídou lehce o těch datech a budeme s tím dále pracovat, je to pro mě informace i do budoucna, abych věděla, v jakém jsem výchozím bodě v šesté třídě u žáků. Informace, kterou podávám navenek pro vás rodiče je taková, že jak jistě víte, pokud škola a rodiče se vztahují k témuž živě, má to své velké působení. Pokud se k tomu vztáhne jen škola a rodina dělá, jako by ta data ani neexistovala, nebo je považuje za natolik samozřejmá, že o nich s dětmi jaksi zapomíná mluvit, efekt není poloviční, ale někdy i jen tak 20%, protože rodič má větší vliv na dítě. Učitel učí - rozvíjí podrobnější informace. Ale v návaznosti na nějakou základní žitou zkušenost. 

V tomto kontextu když máme suplovat různé díry v rodinném životě, někdy není na všechno čas. 

Proto prosím jak v rámci historie, vašich vzpomínek, vyprávění prarodičů, žijte naši historii s dětmi živě. Tím více dítě získá, když slyší něco od vás a něco od učitelů a skládá si jak poznatky, tak si vytváří svůj osobitý vztah k událostem, který není ani kopií rodiče a ani učitele. 

Pokud to již děláte a i vítáte různé pohledy dalších lidí kolem sebe (tj. i učitelů), díky vám za to. 

Pokud totiž rodič a dítě vnímají základy podobně, ale v některých akcentech se někde liší, vytváří to ideální prostor pro přemýšlení a hledání dítěte samotného. 

Platí to jak o historii, tak ve vtahu k přírodě (kde se nedá získat vztah - nebo velmi komplikovaně - ve velké skupině dětí), vztahu k duchovní oblasti apod. Platí to o všem, kde se buduje hluboké vnímání sebe sama, světa, národa a země v různých hlubokých rovinách. 

Jak říkal Václav Marhoul "vlastenectví není hopsání na stadionech (tím asi nemyšleno setkání Sokolů), je to odpovědnost a láska k pravdě." Přidávám, že  pravdou je zvědomnělá historie a vědomě žitá přítomnost v celém těle a duši.  Podle Václava Marhoula inspirativní dějiny a vlastenecké pouto vytvářejí právě ti stateční napříč historií. Stateční v odvaze, nasazení, charakteru, ale třeba i jen v lásce a píli. 

Povídejme si s dětmi o historii naší osobní..historii vlasti...

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | sobota 27.10.2018 0:11 | karma článku: 15,20 | přečteno: 428x

Další články autora

Alena Kulhavá

Poprask kolem kněze Marka Orko Váchy: Přečtěte článek až do konce

Měl být Marku Orko Váchovi zrušen malý úvazek v Praze? Co říká církevní právo a proč se nemalá část věřících vůči rozhodnutí arcibiskupa Graubnera brání? Kam se církev vyvíjí? Co čeká Otce Váchu?

17.2.2025 v 21:00 | Karma: 19,31 | Přečteno: 915x | Společnost

Alena Kulhavá

Je čas odklonit se od Pařížské dohody?

Už před lety jsem prostudovala 13 knih v angličtině o klimatu, který mi zaslal náš přední klimatolog. Pařížskou dohodu se nám nepodařilo naplnit, Donald Trump nastupuje a Čína začíná válcovat světový obchod. Co dál?

22.1.2025 v 23:56 | Karma: 14,34 | Přečteno: 543x | Společnost

Alena Kulhavá

Greendeal nebo cirkulární ekonomika a ekonomické příležitosti Čechů?

To, že změna klimatu je realitou víme většina z nás od roku 2019. Tam začal i intenzivnější greedeal (pochopitelně). To, že nás z ohrožení (kromě počtu obyvatel) mohou vytáhnout jen real. technologie, víme také. Co tedy s tím?

15.11.2024 v 22:08 | Karma: 6,93 | Přečteno: 180x | Společnost

Alena Kulhavá

Důchodová reforma pod drobnohledem

Které části důchodové reformy Mariana Jurečky nám pomohou a jak se podaří vyřešit komplikaci dvou poslanců jiných stran? Co ještě čeká současnou vládu (a která ministerstva) čeká a co čeká tu budoucí?

11.11.2024 v 0:38 | Karma: 9,94 | Přečteno: 438x | Společnost

Alena Kulhavá

Jak aktivně oslavit vznik Československa?

Jsme v různých životních fázích, ale tři věci potřebuje naše republika v těchto dnech v souvislosti s oslavou vzniku Československa určitě a můžete je snadno udělat s menší námahou. Ta čtvrtá je už náročnější.

28.10.2024 v 10:41 | Karma: 7,15 | Přečteno: 157x | Společnost

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil Sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Útočník, který najel ve Vancouveru do davu, čelí obvinění z osminásobné vraždy

28. dubna 2025  7:01

Proti muži, který v sobotu najel autem do davu lidí na pouličním filipínském festivalu ve...

Úspěch českých archeologů. V guatemalské džungli našli mayské sochy

28. dubna 2025

Česko-slovenské expedici archeologů se v guatemalské džungli povedl ojedinělý úspěch. V dosud...

Na Prvního máje bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť

28. dubna 2025  6:31

Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...

Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou

28. dubna 2025  6:19

Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...

  • Počet článků 240
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1147x
Učím biologii, chemii, zeměpis, výchovu ke zdravÍ, hudební výchovu, letos i kroužek doprovodné kytary. Zároveň jsem (již jen okrajově) poradcem ve zdravém životním stylu a pro léčbu chronických onemocnění. Zpívám, zajdu občas na mši, zatancovat, miluji hudbu, přírodu, příležitostně medituji, maluji, praktikuji jógu a "vím, že nic nevím". Jsem vděčná za život na Zemi. 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.