Sucho jako nutný program vlády i kdyby měly přijít povodně

Opatření jsou totiž v řadě ohledů podobná. V čem je zásadní problém, který vás může šokovat a probrat z mrákot? Na čem je to celé zabržděné? 

Ministerstvo zemědělství s Marianem Jurečkou si dobře uvědomovalo situaci a i lidé z ministerstva životního prostředí. I Brabec se podílel na tvorbě nových opatření. Říkáte si, že mohla být ještě tvrdší? Těžko mohla - i tak to jde mimo mysl některých zemědělců. Marian Jurečka patří k těm politikům, kteří chodí i učit na základní a střední školy a tak umí vysvětlit řadu složitějších věcí jednoduchým srozumitelným a poutavým způsobem. V tom problém není. Problém je v NASTAVENÍ MYSLI NAŠÍ SPOLEČNOSTI. Po době komunismu, kdy platilo "poručíme větru, dešti"  v době celospolečenského konzumismu - byť je západní Evropa v lecčems (kromě fatální chyby v migraci) vyspělejší, je spousta uší hluchých nebo částečně hluchých. 

Potýkáme se s těmito problémy:

A) smrkové monokultury hned tak nezměníme, růst stromů je pomalý a nemůžeme vykácet celé Čechy

B) přístup celé české společnosti ke krajině jako "dej" je tak vžitý, že si nechceme připustit volání krajiny: "lidé, ale já nemám co vám dát k jídlu, protože na mě nespadly kapky deště a řeky odtékají pryč, jsme na střeše Evropy, tři úmoří máme, řeky u nás pramení a žádná nepřitéká z okolního státu. "

C) vláda není finančně připravena řešit prioritu sucha. Kdyby jen finančně. Ani mentálně. Když v minulé vládě Marian Jurečka volal na Andreje Babiše v rámci řešení kůrovcové kalamity, ten dělal, jako že neslyší. Před pár měsíci na Mariana Jurečku jen plivnul do médií a je velký otazník, co ministerstvo zemědělství bude podnikat, s jakými převratnými řešeními přijde, zatím je skoro rok pryč a nic moc se neděje. 

Co my lidé? Jedna věc je šetřit s vodou, využívat dešťovku (mentálně si na to zvyknout a i zavést technologie na koloběhy vody - třeba i ze sprchy), druhá věc jsou radikální úpravy krajiny. 

Na co jste připraveni vy?

1) Co jste ochotni udělat pro ulehčení krajině a prodloužení zásob vody?

2) Na jakou nižší životní úroveň byste v současné době smutku ze suché krajiny (někde ineúrody), ale ne totální krize byli ochotni klesnout, kdyby se měla realizovat některá opatření, např. určité úpravy zemědělské krajiny s následkem zdražení potravin. Byli byste ochotni právě ty a ne zahraniční kupovat pro zachování rozpočtu a zároveň zdravější krajiny? 

Vývoj je dvojí možná a to je právě patriotismus (i značku Česká potravina, regionální potraviny mze minulé vlády zavedlo), nebo nehledíte na zplodiny přepravy, naše pracovní místa a kupujete a kupovali byste to nejlevnější, ať je to pěstované kdekoliv? Věříte spíše na globalizaci a to, že pokud budou jinde potraviny levnější, budeme je prostě dovážet a u nás zalesníme krajinu a udržíme tak vodu? Jaký vývoj očekáváte v rámci Jižní Ameriky, východní Asie, části Afriky, které právě najely na intenzivní pěstování pro Evropu a Severní Ameriku, ale tím si právě zničili krajinu a také mají problémy? Dalo by se očekávat, že deštivější části Evropy nás uživí?

Když jsem částečně žila na chatičce svého přítele, jakmile pršelo, měla jsem systém barelů a veškerou vodu sváděla do sudů a z těch sudů přenášela do vykopaného rezervoáru vod jakoby - tam sice tekla i voda z nádobí, ale bylo jí málo a používali jsme ekologický jar a WC tam svedené nebylo (měli jsme suchá záchod s nádherným výhledem na zahradu). Během jednoho deště v suchém roce 2015 jsem přenesla i 300 kýblů odvedené ze střechy malé chatičky. Letos by to bylo horší, ale také by se něco nachytalo na jaře (v létě už nespadla ani kapka). Technologicky to někde jde pohodlněji vyřešit a někde nejde a člověk musí rukama jinde zabrat. Problém je, když prší přes celý rok málo. A problém je, když výjimečný déšť prší v době, když je člověk v práci a je odkázán pouze na své ruce...aby to nemuselo být tak, že všichni všeho zanechají a půjdou chytat a přenášet vodu? I na takové věci se chci Mariana zeptat, kudy vede cesta...

Otevírám k tomuto tématu diskusi a to

- vaše osobní VĚCNÉ! postřehy, zkušenosti 

- podněty, které by mohly zpracovat i otevřené uši a to konkrétně Mariana Jurečky, který je vděčný za podněty a pošlu mu tento článek i s komentáři. Navíc vy můžete článek i s komentáři použít k zaslání politikům, kteří vám jsou blízcí. I já tak učiním k uším více politických stran. 

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | sobota 1.9.2018 0:35 | karma článku: 16,88 | přečteno: 572x