Krátký článek o tom, jak preventovat u sebe dlouhodobý kovid a cytokinovou bouři i

u mladších jedinců bez komorbidit, ale s narušenou T buněčnou imunitou, o které ani nemusí vědět, ale která se ukazuje v různých drobných symptomech. 

Dlouhodobý kovid, tj. přetrvávající bolesti hlavy, velká únava, dýchavičnost, ztráta čichu, bolesti v krku mozková mlha apod. se projevuje u nezanedbatelného množství lidí. U každého jiná kombinace těchto příznaků. Pokud se jedná o týdny, je to nepříjemné, je to třeba řešit se zaměstnavatelem: Zůstat ještě nějaký čas doma a později v práci jen v mírnějším režimu, což i tak se firmě vyplatí. Jde o nezneužívání tohoto jevu k úlevám v práci, ale na druhou stranu výzva pro zaměstnavatele s tímto novým fenoménem v práci počítat, protože přetěžování takového pracovníka může vést k horším zdravotním komplikacím. 

Pokud se jedná o měsíce, je problém závažnější a zatím nemá lékařská obec prostor se více zamýšlet nad tím, "co s tím", stejně tak jako lékaři neumí pomoci lidem s pozdě objevenou boreliózou nebo masivně žloutenkově se projevující infekční mononukleózou, která vede v nemálo případech k chronickému únavovému syndromu, kdy EB viry vyskakují při nachlazení, přepracování apod. a uvrhávají člověka do stavu bez energie. 

EB viróza (nebo i jen léčení žloutenkové infekční mononukleózy) trvá ale často v řádu let a někdy jsou potíže i trvalé. Jak je tomu s kovidem zatím nevíme. 

Jedinou cestou v takovém případě je

- Přijmout realitu, jak je, nebojovat s tím, protože odpor vyvolává nervovou stresovou reakci, oslabení imunitního systému a začarovaný kruh. Je třeba hledat realistickou cestu pro ten čas. 

- Podpořit psychiku posilujícími aktivitami, které i sníží stresovou reakci v různých situacích: Meditace, techniky Pozitivní inteligence, pohyb (ne přes míru), procházky v přírodě, tanec, soustředěná jednoudušší práce s pozitivním výsledkem (vaření, zahrádka apod.). Dále už specifičtější - pro ty, kterým je blízké: duchovní praxe (včetně později bohoslužeb, teď jen domácí modlitba či v blízkém kostele výjimečně) podporující pokoru, harmonii, brát s láskou věci  tak, jak jsou a řešit jen to, co člověk má (právě bez oslabování vnitřními sabotéry, viz psychologie "pozitivní inteligence", ke které vyšla i kniha a pracuje s ní řada odborníků - psychologů, koučů apod. a s duchovní praxí se velmi potkává). Duši podporuje také aktuální autentická srdečná činnost: V rodině, s dětmi, partnerem,  pomoci staříkům (telefon našim blízkým, obrázky, básničky od dětí i dospělých pro naše blízkým, tak pro staré v domově důchodců apod.), pro toho, kdo je povolán i různé (v míře) dobrovolnické činnosti. Někdo je naopak povolán spíše k vnitřní kontemplaci a po aktivnějším období v současné době k "úklidu ve vlastní duši" nebo nějaké vnitřní transformaci. 

- Podpořit imunitu přírodními preparáty (podle situace drags imun, různé houby, echinacea, vilcacora apod.) - pro každého se hodí trochu něco jiného. Dostatečná dávka vitaminu C (lepší ale přírodní), vitamínu B (pangamin), případně doplňkově minerálů (lépe mumio, zelený ječmen, řasy, koloidní). Nezapomenout na akorát dávky vitamínu D. 

- Podpořit tělo potravinami, které prospívají tělu, neoslabují imunitu a podporují pozitivní emoce a nikoliv ty "nervózní." Naopak potraviny vedoucí k opaku z jídelníčku pokud možno vyloučit. Je vhodné jíst zásadité potraviny, tj. zelenou zeleninu, doplňkově zelený ječmen, řasy. Dostatek (ale ne přes míru) bílkovin (pro někoho možné jen rostlinné, někdo potřebuje i dostatek živočišných), vejce, za studena lisovaných rostlinných olejů nebo čerstvých ořechů, občas ryba. Potraviny obsahující vitamín C: lesní ovoce, nať petržele, petržel a celer za studena (pomazánky), syrová paprika. Potraviny výrazně zatěžující organismus jsou sladkosti, přemíra masa a smažené, větší množství pečiva. Kvasinky, které potom ovlivňují negativně nervový systém látkami, které vypouští, jsou živeny sladkým a větším množstvím pečiva. To vede k podrážděnosti (lékaři potvrzeno) a ještě větší závislosti na sladkém (tj. nejde jen o reflex závislosti na sladkém mateřském mléce). 

Pro prevenci cytokinové bouře i u mladších osob (tj. těžšímu průběhu koronavirové infekce) platí totéž (zde je velmi důležitá dávka vitamínu D, který právě brzdí přehnané imunitní reakce), ale je třeba ještě sledovat stav T buněčné imunity. Pokud má člověk tuto imunitu narušenou, může se to projevit následujícím průběžnými symptomy: Časté nachlazení, časté opary, některé alergie a astma, lupenka, lupus, EB viŕoza, chronická borelióza apod. V takovém případě by měl navštívit kvalitního imunologa a poradit se, zda je vhodná - nutná nějaká preventivní léčba (která ale zasahuje do imunitního systému), jelikož je riziko těžkého průběhu koronavirové infekce velké (u lidí s roztroušenou sklerózou, po transplantaci to bývá nutností). Nebo raději do imunitního systému nezasahovat a spolehnout se na zdravý životní styl, budování vnitřní stability i v této těžké době, hlídat si nepřepracování a nevyskytovat se v příliš rizikových prostředích ani v budoucnu (uzavřené hospody, kde na sebe po několik hodin lidé zblízka prskají apod.). 

Přeji nám všem hledání rovnováhy v situaci, kdy se jednotlivé poznatky teprve ukazují. Přeji nám co nejvíce vnitřní pohody, pomoci druhým a proměny tam, kde každý z nás potřebuje. Při tom všem tok lásky mezi námi a našimi bližními. 

Srdečně Alena Kulhavá

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Alena Kulhavá | neděle 25.10.2020 18:02 | karma článku: 21,98 | přečteno: 761x