Dostali jsme od přírody přes pusu, ale máme šanci dostat novou příležitost. Jehličnaté
V předchozím článku podrobněji rozebírám situaci a prakticky rozebírám i téma kůrovce a divokých prasat . Článek je delší, ale pokud chceme do problematiky i prakticky proniknout a vědět, co se děje, nejde to napsat na dva řádky.
https://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=686140
V tomto článku se chci stručně zaměřit obecněji na vývoj vědy a techniky, která nám může umožnit žít ekologičtěji:
- CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA: Ještě více odpad vracet do výroby, ještě více propojovat jednotlivé obory tak, abychom nemuseli těžit nové suroviny. Nejde jen o třídění odpadu, jde o to umět např. z technických přístrojů dostat barevné kovy apod. Zároveň používat přírodní materiály, které se dají dobře rozložit. V Čechách je tomuto systému nakloněna řada odborníků a politiků, ty které osobně znám jsou Pavel Bělobrádek (Lidovci), Pavel Poc (europoslanec ČSSD, který vystudoval PřF a zajímá se nejen o ekologii, ale i o technologie). Ale počítám s tím, že se tím zabývají i někteří Zelení a Piráti. Zatím je cirkulární ekonomika v Čechách v plenkách.
- JADERNÁ FÚZE: bezpečná jaderná energetika, která odpovídá spojení vodíků do helia na slunci. K vytvoření velkých tlaků je použito magnetické pole. Bezpečnost spočívá v tom, že pokud dojde k havárii, jaderná reakce se prostě zastaví. Jaderná fúze v malém měřítku běží, ale potrvá ještě léta, než se vytvoří způsob, jak to udělat ve velkém - v jaderné elektrárně. Vědci odhadují 15 -30 let, ale uvidíme. Ne všechny státy jsou do výzkumu zapojeny. Ty, které jsou, budou potom pravděpodobně technologii prodávat ostatním státům. Česká republika je, jsem tomu ráda, mezi nimi.
- ELEKTROMOBILY V NÁVAZNOSTI NA SOLÁRNÍ ENERGII a v budoucnu případně jadernou fúzi také nejsou ještě dotažené: Jak v distribuci solární energie na dálky, tak otázka dlouhodobějších baterií, na kterých opět pracují i Češi.
Kromě těchto slibných vyhlídek, které ale nemusí vyjít, čekají velké výzvy nás občany. Protože svým jednáním ovlivňujeme tok energií a hmoty i mimo tyto výroby a energetiku.
Jde o to, že vzhledem k tomu, že nás na planetě Zemi přibývá a zlepšuje se i naše hmotné zázemí (a cílem je, aby se tak stalo i v Africe, neboť to je nástroj klidu - projití určitou fází vývoje - a také snížení rychlosti množení), enviromentální zatížení je větší. (foto Šumava Borová Lada, kde jsme byli)
V rámci konzumní společnosti se dokonce dostáváme už postupně do stádia, kdy vnímáme, že konzumisticky se přejíst jídla, televize, internetu, věcí, dokonce i cestování atd. nepřináší největší štěstí. Uvědomujeme si, že po divoké vášnivé fázi vztahu pokud chceme udržet vzájemnost, zajímavost a vzrušení, jde to pomocí tantrického vědomého tvořivého pomalého milování bez cíle. Jsme šťastnější, když jdeme krajinou naší nebo v zahraničí a necháváme k sobě přicházet vše krásné, neřítíme se myslí konzumně za co nejvíce památkami apod. Posedíme s rodinou a přáteli, místo chaotické komunikaci na internetu. Právě v této souvislosti a v souvislosti vnímání planety Země jako celku - tj. i s přírodou, neboť ta je primární, se část lidí dostává do přirozeně ekologičtějšího způsobu života: Jak to vypadá zcela konkrétně v mém životě a co se mi naopak nedaří?
Konkrétní moje spíše ekologičtější žití
- Chodím pěšky, na výlety jezdím převážně vlakem a po městě se pohybuji MHD.
- Třídím odpad: papír, plast, kovy, daruji oblečení nebo dávám charitě.
- Igelitové sáčky na potraviny atd. vážu na mašličku, abych je (většinou čisté) mohla použít vícekrát. Do koše používám někdy i natržené kukuřičné tašky, aby se odpad bez plastů atd. lépe na skládce rozložil.
- Každý jednostranný papír užívám na písemky pro žáky, z každého papíru odstřiháváme ve škole co se dá a používáme.
- Kupuji jen to, co potřebuji, neměním zbytečně šatník.
- Boty vyhazuji až tehdy, když se nedají spravit.
- Přístroje (mobil, počítač) dostávám darovaný starší, co už jiní nechtějí. Některé profese si to nemohou dovolit, ale já naštěstí ano. Je v současné době mám nový notebook, poprvé po 18 letech, kdy jsem vystřídala dva dědečky notebooky.
- Jím tolik masa, kolik moje tělo vyžaduje: Ne více a ne méně: V zimě jím cca 3 týdně maso, o prázdninách prakticky žádné (zcela výjimečně na návštěvě).
- Když mohu, kupuji zeleninu na trhu.
- Splachuji jen minimálním množstvím vody tak, aby toaleta byla čistá, ale neproteklo více vody. Pokud jde více lidí po sobě na WC, u rodičů splachujeme až po posledním. Pokud někdo ukápne v nachlazení pár kapek, není třeba splachovat.
- Topím tak, aby mi nebyla zima, ale ani abych měla přetopeno. Větrám ekonomicky.
- Kupuji české potraviny (jen výjimečně cizí) tak, aby veškeré zisky zůstaly v České republice a tak byli naši lidé bohatší a také aby se dph a další daně daly využít i pro sanaci lesů apod.
- Co se dá kupuji ve zdravých výživách (malí čeští podnikatelé).
- Jako dárek kupuji také fair trade (ne vše je uvedená značka) čokoládu české výroby.
- Pokud kupuji maso (výjimečně pro návštěvu), tak u ověřeného řezníka z ověřených chovů.
- Jsem ochotna pomoci s redukcí počtu divokých prasat v ČR. V případě nutnosti (prý zatím není) pomoci se sázení stromů.
- Vajíčka kupuji někdy bio, někdy z podestýlky, rozhodně ne klecová. (Jen výjimečně se mi podaří domácí).
- Kupuji přírodní českou kosmetiku od dvou firem. Kupuji ekologický český jar, prací prášek a saponát na podlahu.
- Vyučuji tato témata ve škole.
- Díky Bohu i sobě tedy pracuji v místě, kde nepodněcuji ani zákazníky, ani obchodní partnery ke konzumismu a neudržitelné ekonomice s cílem prodat a vytvořit úspěch firmě.
- Chodím do přírody, v rámci uvnitřnění i cvičení udržuji svůj Střed živý s přesahem dál.
- Praktikuji psychohygienu.
- Když jsem hospodařila na chatičce bývalého přítele, chytali jsme maximum dešťovky, systémem barelů převáděli i do podzemní jímky na suché časy (studna je vyschlá). Vytvořili jsme dvě jezírka, jedno docela velké. Na zahradě ponechali polovinu zahrady jako les.
To, co se mi nedaří:
- Nedaří se mi kupovat tolik zeleniny na trzích, protože jsem dlouho v práci a než někam dojedu...a kdybych měla kupovat všechno, už na to pomalu začínám mít, ale ještě ne zcela.
- Nemám zjištěné regionální výrobce do detailu a zatím kupuji napůl ty výrobky, které jsou z okolí Prahy, ale také když mám něco ráda, tak to prostě koupím i z větší vzdálenosti (např. jihočeské máslo, když potřebuji nejkvalitnější, rozdíly jsou i v eidamu, jogurtech apod.).
- Na sprchování bych i přes psychohygienu (nedostatečně) mohla spotřebovat méně vody.
- Máme špatně položené potrubí a musím používat častěji čistič na odpad (resp. na trubky dál).
- Jen výjimečně se mi daří koupit českou řezanou květinu nebo růži fair trade.
- Kompostovala jsem a zase budu bioodpad z domácnosti, ale teď mám technické obtíže.
JAK JSTE NA TOM VY?
Alena Kulhavá
Alena Kulhavá
Poprask kolem kněze Marka Orko Váchy: Přečtěte článek až do konce

Měl být Marku Orko Váchovi zrušen malý úvazek v Praze? Co říká církevní právo a proč se nemalá část věřících vůči rozhodnutí arcibiskupa Graubnera brání? Kam se církev vyvíjí? Co čeká Otce Váchu?
Alena Kulhavá
Je čas odklonit se od Pařížské dohody?

Už před lety jsem prostudovala 13 knih v angličtině o klimatu, který mi zaslal náš přední klimatolog. Pařížskou dohodu se nám nepodařilo naplnit, Donald Trump nastupuje a Čína začíná válcovat světový obchod. Co dál?
Alena Kulhavá
Greendeal nebo cirkulární ekonomika a ekonomické příležitosti Čechů?

To, že změna klimatu je realitou víme většina z nás od roku 2019. Tam začal i intenzivnější greedeal (pochopitelně). To, že nás z ohrožení (kromě počtu obyvatel) mohou vytáhnout jen real. technologie, víme také. Co tedy s tím?
Alena Kulhavá
Důchodová reforma pod drobnohledem

Které části důchodové reformy Mariana Jurečky nám pomohou a jak se podaří vyřešit komplikaci dvou poslanců jiných stran? Co ještě čeká současnou vládu (a která ministerstva) čeká a co čeká tu budoucí?
Alena Kulhavá
Jak aktivně oslavit vznik Československa?

Jsme v různých životních fázích, ale tři věci potřebuje naše republika v těchto dnech v souvislosti s oslavou vzniku Československa určitě a můžete je snadno udělat s menší námahou. Ta čtvrtá je už náročnější.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Sobecký machr, kritizuje Nerudová
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj
Ruská armáda opakovaně porušila velikonoční příměří, které v sobotu odpoledne oznámil ruský...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...

Nově zrekonstruovaný byt 1+1, 44m2, Otice, parkovací místo, zahrada
Hlavní, Otice, okres Opava
2 640 000 Kč
- Počet článků 240
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1146x