Co ovlivňuje výsledek voleb a jak moc to nesouvisí s prací politických stran a skutečnou

preferencí lidí? Kam až zasáhla dnes mediální politika? Ve svých článcích jsem se snažila být věcná a jít po meritu věci. Ale procesy jsou ještě další. Chcete nahlédnout? Vítejte. 

Když jsem vybírala politickou stranu, kterou budu volit, sestavila jsem si napřed svůj "volební program strany" kterou budu chtít volit. Po té jsem si prohlédla programy politických stran, mluvila s jejími představiteli (kde to bylo možné), vyměnila si nějaké emaily s politiky různých stran a zvolila. S tím, že vím, že není jedna nejchytřejší strana, ale každá přináší své dobré do společné práce. 

V rámci předvolebních preferencí - na které při volbách lidé příliš mnoho dají a podle toho volí - se ale ukazují další faktory, které příklon voličů k dané straně ovlivňují. Píšu zde více o lidovcích, protože jsem jejich mediální obraz versus realitu více sledovala. 

- Přestože Pavel Bělobrádek má za sebou obrovský kus práce a lidovci nemají žádné kauzy (ono to moc fyzicky nejde být čestným člověkem, každý den prověřovat své svědomí a dělat kauzy), média se vyrochnila na jeho veterinářském upřesnění toho, že "pes pojde" a "neumře". Svůj vztah ke zvířatům - kdy psal i disertačku právě na důstojné zacházení s nimi v rámci chovů i na konci života!! vysvětlil všude dostatečně, přesto mají média trapnou potřebu se na to ptát.

- U Andreje Babiše smíchání snů, dlouhodobých vizí a plánu na 4 roky činí z jeho knihy ne-solidní (byť hodnotný) materiál. Nic zásadně nového, ale dobře sepsané. Je jasné, že nepůjde vše hned zrealizovat, ale Andrej Babiš se z toho může potom vyvléci "vždyť to byly jen sny". Vedle toho vypadá kniha Pavle Bělobrádka ne tak bombasiticky, ale popisuje reálné vyhlídky a plány. 

- Pirátům fandím a doufám, že se do sněmovny dostanou, ale bylo to KDU, které je o krok dál - protlačilo e-gowerment již do vládního prohlášení!! To, že to další vládní členové jiných politických stran bojkotovali vypovídá o jiných zájmech nebo hašteření a je jen výzvou pro nás volit ty strany, které vidí věcnost a rozumné jednání jako cestu vpřed. 

- Lidovcům se podařilo prosadit 80% jejich pečlivě připraveného programu a odškrtávali si to v podrobných záložkách na svém webu. Přesto má někdo potřebu říci, že "jsou vždy nepodstatným jazýčkem na vahách."

- Topce fandím, ale jejich prvoplánové cílení na mladé "tahle knížka není pro starý" s obsahem a grafikou bravíčka a vyjádření jejich politika "máme program hustý jak prase" mi přijdou za hranou toho, co bych chtěla v republice takto veřejně prezentovat z dospělých úst. Vzhledem k jejich opravdu dobrému programu mi to přijde zbytečné podbízení se. 

- Budu volit lidovce, ale nejsem k nim nekritická: Naprostou většinu jejich bilboardů, plakátů i videí jsem podporovala, ale např. plakát s koblihou nebyl dostatečně čitelný: Nebyl totiž myšlený proti Babišovi, ale proti konzumismu obecně. Pro lidovce je kobliha ve spojení s Babišem minulostí, ale pro někoho nemusí. Raději bych se tomu vyhnula. 

- Na Ivana Bartoše mě mrzí, že v poslední době mu narostl hřebínek: Paušalizuje kritiku stran, že např. "nemají prakticky podložené své programové body". Věřím, že takové strany jsou, ale řada z nich ne - ví přesně, co dělají a mají na to odborníky. Naivitu a aroganci nemám ráda. Snad mu to dojde, že takto mluvily Věci veřejné apod.

- Show Andreje Babiše nemají s politikou někdy již skoro nic společného, je to cílení na vrstvu obyvatel "chléb a hry." 

- Matěj Stropnický má celu řadu dobrých nápadů, ale jako politik se neumí chovat. Napadá nevhodným způsobem své diskutující kolegy a stahuje tak svoji stranu dolů z volebních preferencí u lidí, pro které je dospělé jednání v politice důležité. Škoda. Také by se měli dostat do parlamentu v určitém procentu.

- Pan Fiala jde na to chytřeji a byť ODS uznávám jako důležitou politickou stranu, která by v parlamentě měla být zastoupená, některá její napadání na hranici reality a fikce jsou pro mě bolavým rysem této strany. Je to opět snaha uchvátit určitý typ voličů.  

- Miloslav Kalousek nemá na dvtv pravdu v tom, že jsou jedinou politickou stranou, která chce integrovat Čechy do silného proudu. Chtějí to i lidovci (pokud by nenastala situace, kdy by to nedávalo smysl - např. při nucené invazi uprchlíků). Nemám ráda takovéto matení, navíc když se Kalousek trhl od lidovců a podkopává jim občas nečestně židličku. Topce fandím, ale toto by si měli s Kalouskem vyřešit. 

- Dneska mají všichni v programech "inovace", ale před osmi měsíci o tom mluvit Bělobrádek a řada členů jiných stran mu vysvětlovala, jak ty montovny jsou pro nás dobré. Nebo že to trh vyřeší sám. Pavel Bělobrádek  o tom ale nejen mluvil (nebyl jediný), ale již jsou první projekty a základní jednání splněna, je třeba dál pokračovat. To, že se politici a voliči levicových stran teď probudili a vidí to i na plakátech svých leaderů, je věc pozdější. 

- Dneska mladé nenapadne, že by v politice mohli být bývalí estébáci a tak se po tom nepídí a např. KSČM z toho profituje. Tito lidé s problematickou historií se nestydí oslovovat novou mladou generaci speciálními kampaněmi. Andrej Babiš z ANO se svojí minulostí estébáka pouze v rámci majetkových záležitostí a nikoliv udávání lidí je v tom zdaleka ne nejproblematičtější. 

- Migrace je vážný problém a Česká republika ho řeší "s láskou a hranicemi". Lidovci v případě skutečného ohrožení jsou ochotni i stavět hranice skutečné. Hned po volbách budu spolupracovat s Danielem Hermanem na zásadních věcech. Ale rozmíchávat nenávist je nebezpečné. Přesto to Tomio Okamura dělá, aby získával body a diví se lidovcům, že to nedělají také (měl o tom rozhovor s Danielem Hermanem). 

- Evropská unie se musí reformovat a je důležité i dbát na suverenitu států - zrevidovat, kde se musí EU semknout a kde naopak povolit, protože současný systém není dál žitelný. Ale odvozovat cenu našeho másla od toho, že jsme v EU, je zcela liché. Globální obchod funguje i mimo EU a na ceně másla má největší podíl obchodník (řetězce i naši prodejci) a ne zemědělci. S cenou másla zahýbala čínská poptávka atd. Ale i tak je máslo oproti platu pořád o dost levnější, než v roce 1990. Některé politické strany a média tyto skutečnosti tak překrucují, že i to má vliv na volební rozhodování voličů. 

- To, co hýbe rozhodováním se, zda nějaká politická strana má šanci se dostat do parlamentu, jsou i sázkové kanceláře. Voliči a politici některých politických stran (nejen lidovců) nesází a ani tyto trendy nesledují. Ale voliči některých politických stran tam značně přispívají a jiní na to reagují v předvolebních průzkumech. 

- Nepodléhejme opakované iluzi, že nové politické strany jsou ty lepší...

- Některé politické strany používají velmi nechutné taktiky - sama jsem jednu zažila (a to nejsem členem žádné politické strany) od strany, která má okolo 2% a velmi bojuje o vstup do poslanecké sněmovny a to až tak, že jeden její člen...

- Tomio Okamura dokonce čelí obvinění od lidovců, protože nepravdivě informoval o tom, že by lidovci v klíčovém hlasování hlasovali pro kvóty. Nedal si říci a lži šíří dále. Lidovci jsou přitom známí právě svojí striktní migrační politikou: Pomáhat, ale v místě nebezpečí, pomáhat Itálii  a zde pomoci jen azylantům, kteří zde požádají a mají na to nárok. A i tak pokud by nastal problém, uvažovali by o změně některých zákonů. 

Volby do poslanecké sněmovny nejsou žádná zábavní, sázková ani mediální hra, ale volba každého z nás, kdy právě touto volbou určujeme svoji budoucnost. 

V těchto souvislostech vás chci inspirovat, abyste volili stranu podle jejího doposavadního skutečného působení, podle jejich programu, věrohodnosti a schopnosti jednat. Volte rozumem, srdcem i intuicí. Nevolte podle volebních průzkumů a už vůbec ne podle sázkových kanceláří. Neexistuje jedna nejlepší strana. Ale existuje rozumný poměr rozumných politických stran ve sněmovně i vládě, které se budou schopny domluvit a posouvat naši zemi dál. 

S úctou Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | pondělí 9.10.2017 22:02 | karma článku: 15,71 | přečteno: 711x