Chtěla bych volit poměrně do sněmovny - tak jako na západě do obcí. Jak bych volila?

Nemyslím si, že jedna politická strana má patent na rozum. Volila bych ráda poměr stran, které by se ve vládě i v parlamentu domlouvaly. Jak konkrétně bych v těchto parlamentních volbách volila a proč? 

Prostudovala jsem volební programy politických stran, diskutovala s politiky některých politických stran, sledovala vývoj dění a v tomto kontextu sympatizuji s těmito politickými stranami:

Top 09, KDU -ČSL, Starostové, Piráti. 

Nejraději bych volila poměrně, neboť si myslím, že žádná z politických stran nemá patent na rozum a mohou dohromady vytvořit něco hodnotnějšího. 

Takový systém ale zatím u nás není a tak jsem se musela rozhodnout pro jednu stranu. 

V nejužším výběru zůstala Top 09 a KDU - ČSL. O své konečné volbě jsem psala již ve svých článcích. Po té se mi podařilo sejít se i s leadery KDU -ČSL, abych se dozvěděla některé věci, které z médií nejsou zcela jasné. 

V současné době vnímám zajímavou dynamiku voličů, kteří se rozhodují, zda budou volit lidovce nebo topku. Topku volí více lidé (a i jejich dospělé děti), kteří jsou vzdělaní, úspěšní a proaktivní. Nezabývají se tolik sociálními skupinami a jsou spíše evropského ducha. Lidovce volí lidé více duchovní, vzdělaní s tíhnutím také k Evropě, ale v prvé řadě k České republice, našim tradicím a soužití. 

V tomto kontextu je také zajímavé se podívat, na která témata dávají voliči o malinko větší důraz u jedné a druhé strany. 

Z mého pohledu voliči Top 09 vidí jako větší nebezpečí Andreje Babiše a tak je zásadní jejich protibabišovská rétotika, za kterou díky, neboť alarmuje obyvatelstvo, že se děje něco zásadnějšího. Lidovci vidí Babiše také jako zásadní problém a do vlády s ním nepůjdou, ale vnímají jaké jako nebezpečné téma migrace a to v obou směrech: Jak xenofobní nálady, které nás rozežírají zevnitř, tak naivní vítače. Konzistentně razí rétoriku pomoci primárně lidem tam, nevozit je do Evropy a v Čechách pomáhat těm, kteří mají nárok na azyl, požádají zde (nikoliv, že by byli přerozděleni), pokud možno (ale ne nutně) jsou křesťané a naprosto zásadní je, aby neporušili žádné naše pravidlo. Topka má podobnou rétoriku, ale obecnější a nemá v dané oblasti takové zkušenosti, proto to pro ní nepředstavuje takové téma a z mého pohledu je migraci více otevřená. 

Druhá malinká nuance je v oblasti svrchovanosti Čech a rychlého zařazení se do proudu Evropy. Opět je to jen můj subjektivní pohled a je takový: Obě strany vnímají nutnost zařadit se do rychlého proudu Evropy. Jen tak budeme moci o evropských a tudíž i našich věcech rozhodovat. Jinak se bude rozhodovat o nás bez nás a pokud se v obchodě nechceme izolovat od Evropy, museli bychom pasivně přijmout jejich pravidla. Je jasné, že odchodem Anglie se situace zkomplikovala a co si dohodne Francie s Německem by bylo zásadní. V evropské unii máme šanci to ovlivnit (viz i zrušení dvojí kvality potravin, semínkový zákon apod.). Určitý rozdíl ale vnímám u obou stran v tom, že topka je bezbřeze proevropská a lidovci mají určité pojistky z pudu sebezáchovy i z vnímání Řádu věcí: Například kdyby k nám byly přerozdělelny davy uprchlíků nebo k nám nelegálně cestovaly přes hranice, Evropa by nevyjednala azylovou politiku vybavovanou už v Africe a nikoliv v Evropě, jsou lidovci ochotni (a stojí to i v Bělobrádkově knize) stavět naše české hranice. Pomoc Evropě musí být v rovnováze s ochranou státu a odpovědností jak evropských zemí tak vlastních uprchlíků. 

Další rozdíl vnímám v tom, že topka je více městská a lidovci stojí v obou světech: Jak v tom kulturním a inovativně průmyslovém městském, tak v tom venkovském, kde se řeší nejen zemědělství a ekologie, ale i otázky rodiny (to i ve městě), tradic s v rámci měst i vesnic národní tvar jako takový: Ne nacionalistický, ale právě přes ty tradice a rodiny žitý. V tom jdou členové lidovců osobním příkladem a i to veřejně prezentují. V jednání i vlastním bytí vnímám u lidovců určitý přesah, který jsem zatím (netvrdím, že není) u jiných politických stran nenašla. Unikátní také je, že jsem se ani od jednoho politika nesetkala nikde - ani v ústním jednání, ani v internetových komentářích (až na jeden drobný detail) s osobními invektivami a nedůstojnými praktikami. A to jsem s nimi jednala i velmi kriticky v některých otázkách nebo jsme měli na některé detaily různé pohledy. Lidovci také nemají ve skříni schované žádné kauzy. 

V tom, co mohu pro ČR udělat jsou mi blíže lidovci: Po volbách začneme i s Danielem Hermanem spolupracovat na mezináboženském dialogu a bezpečnosti v ČR tak, aby islám nebyl nebezpečnou ideologií či formálním fundamentalistickým náboženství wahabistů v českých mešitách sponzorovaných Saudskou Arábií (jedná se o 500 - 5000 muslimů ze všech 25 000, kteří u nás jsou), ale hlubokým náboženstvím, kterému mohou do větší hloubky porozumět jak lidé, kteří o to budou mít zájem, tak samotní muslimové. Tj. tím, co je původně. Pokud potřebujete náznak takové práce, tak odkazuji na články Hatema Berrezougy. Islám je v krizi a nedělám si naděje na větší změnu naší aktivitou v rámci světa v brzké době. Ale i tam může dojít k jemnému posunu vnímání časem. Kromě toho hlavně pokud budeme moci přispět malým dílkem v rámci České republiky k tomu, aby naši muslimové i další občané vnímali islám v jeho původním poslání a i hranicích užití pro muslimy (tj. ne islamizace), tak budu ráda. Lidovci jsou pro mě nadějí na projití velmi úzkou cestou mezi xenofobií a pseudohumanitním sluníčkářstvím. A to nejen vzhledem k muslimům, ale i k černochům, kteří se valí do Evropy.

Jen pro zajímavost, Hatem Berrezouga napsal dopis panu Okamurovi, byť to neřeší jeho motivace ke strašení lidí. Lze to ale využít ke vzdělání jak nás křesťanů, nevěřících apod., tak ke vzdělání samotných muslimů:

https://berrezouga.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=627119

Mariánu Jurečkovi věřím, že pokud by byl i dál ministr zemědělství, posouval by dále naše zemědělství směrem k udržitelnému s podporou těch malých. Kromě odbornosti a zkušeností disponuje i lidským přístupem při vyjednávání a má už navázané vztahy se zemědělci. 

Na vývoj Pavla Bělobrádka jsem zvědavá, protože jeho zkušenosti z inovativního průmyslu a také z toho, jak v klidu dokáže věci vysvětlovat, z něj dělají čím dál přirozeně sebejistého člověka, který ví, co říká, netlačí a nechává Vesmír pracovat tak, jak je třeba. Učí se vnímat i některé souvislosti, které do té doby neviděl. Pokud mu dáme šanci a budeme s ním jak věcně, tak i  kriticky komunikovat, mám pocit, že může být v budoucnu politikem evropského formátu v tom dobrém slova smyslu - tj. autoritou.

Nemyslím si, že jediní lidovci vědí vše nejlépe a tak bych nejraději volila do poslanecké sněmovny v tomto poměru:

KDU - ČSL: 30%

Top 09: 25%

Starostové: 15%

Sociální demokracie: 8%

Zelení: 6%

Piráti: 6%

ODS: 5%

ODA: 5%

Alena Kulhavá

 

Autor: Alena Kulhavá | pátek 6.10.2017 6:35 | karma článku: 13,91 | přečteno: 449x