Co nás vše může sledovat?

Co nás vše může sledovat? Jakou špehovací metodou jsme obklopováni a jaký to může mít důsledek?

V dnešní době jsme sledováni snad na každém rohu. Obklopují nás tisíce kamer, které mohou sloužit k užitku nebo právě k špehování. Viz například projekt Indect, o kterém se v médiích v podstatě vůbec nemluví.

Ale co nás vše může špehovat?

Mobily

Dnešní chytré telefony s jakýmkoliv systémem lze poměrně snadno odposlouchávat, sledovat polohu a dokonce snímat fotky z webové kamery (pokud ji telefon má, ale dnes už v podstatě skoro všechny mobily mají webku) a následně data posílat třetím stranám. Můžeme si najmout firmy, co nám do mobilu nainstalují odposlouchávací software, o kterém ani nemusíte vědět. Možná to ale bude poznat na baterce, že nějak podezřele rychle ubývá. Firem, co instalují odposlouchávací software je opravdu hodně.

Android

Typický příklad je operační systém Android. Protože to je open-surce operační systém podobně jako linux, tak v podstatě každý si může udělat vlastní operační systém na bázi androidu. Operační systémem Android zaujímá téměř 50% podíl na trhu smartphonů, není proto divu, že je tento operační systém tak atraktivní pro špehovatele. Pokud stahujete aplikace z Google Play, tak si můžete všimnou, k čemu mají aplikace od Googlu přístup a co je horší - nejdou odinstalovat. V systému, když si koupíte nový mobil, tak máte automatickou synchronizaci dat se servery googlu. Moc bych jim nevěřil - není nad vlastní externí disk nebo domácí úložiště.

Facebook

Facebook a Android jsou velcí kamarádi. Dnes už v podstatě skoro v každém novém mobilu už máte předistalovaný Facebook. Ten si sice můžem stáhnout z Google Play, ale tak proč bychom to dělali, když už nám ho předistalovali výrobci a my se můžem jen přihlásit a už jsou naše data z telefonu v rukou Facebooku a my už si můžem nadávat jen sami sobě. Osobně se mi to provedení aplikace ani nelíbí - je nepřehledná, pomalá a strašnej žrout baterky. Inu když to čte i polohu mobilu, tak se nelze divit. Přes všechna ujištění Facebooku je ale stále potřeba mít na mysli, že cokoliv na Facebook nahrajete, ukládáte do veřejného prostoru. A jakákoliv pravidla či nastavení omezení jsou pouze formální. Facebook se zřejmě chystá v daleko větší míře využívat možností, které přinášejí aplikace na mobilech a tabletech. A v budoucnu se nejspíš můžeme těšit na nové sofistikované způsoby využití informací, které z nich může získat.

Facebook Messenger

Messenger od Facebooku jsem si chtěl stáhnout, ale po přečtení práv, co tato aplikace požaduje, jsem si to rozmyslel a na Facebook chodím přes prohlížeč. Cože se ovšem nedá říct o mých vrstevnících, co si stahujou každou blbost od Facebooku a neuvědumují si, jak jsou jejich data v rukou Facebooku. Tato aplikace neustále odesílá data o poloze telefonu (a dokonce přesné), informace o hovorech a dokonce sms a může je následně číst a posílat dále. Je toho samozřejmě více, co aplikace čte, ale tak pro ukázku to snad stačilo.

Facebook na Google Play

Z tohodle můžeme vidět, jak je Facebook mezi uživateli oblíbený a přitom je to aplikace na 2 věci - Na přístup na FB a špehování mobilu. A i když aplikaci ukončíte, tak jste v podstatě stále online na facebooku ale je tam vidět, že jste na mobilu, takže aplikace běží stále a žere vám mobilní data.

Facebook VideoChat

Facebook teď umožňuje uskutečnovat videohovory podobně jako skype. Za jakým účelem to asi Facebook vytvořil??? Myslím, že to bude z důvodu, aby bylo snadnější špehovat lidi přes webku. I když aplikaci nepoužíváte, tak stejně může mít přístup k webkameře a následně fotit a posílat fotky dál do databáze. Hovory jsou určitě nahrávané a když to budete nejmíň čekat, tak bude vše použito proti vám. Stejně tak jsou archivovány i "lajky". Takže čemu dáte na facebooku "lajk" tak se to uloží a udělá se o vás velká databáze. Všechna vaše aktivita, co děláte na Facebooku je archivována - takže co vyhledáváte, píšete, fotky, komentáře, zprávy... to vše je archivováno a ukládáno do databáze.

Aplikace Google Play

Zajímalo by mne, na co asi potřebuje ESET antivirus přístup k odposlouchávání hovoru. Chápu, že toto je spíše kdyby se vám mobil ztratil a vy byste chtěli zjistit, co se děje s vaším mobilem, ale všechno může být zneužitelné. Proto stále radím každému, aby si rozmyslel, co do svého zařízení stáhne, jestli je to pro něj životně důležité a jestli to má cenu i za cenu těch práv, co aplikace požaduje. Dělal jsem i anketu, jestli si uživatelé před stažením čtou práva. Téměř všichni odpověděli, že ne a to je ta hlavní chyba. Proč si myslíte, že všechny nepoužívanější aplikace typu Angry Birds, Facebook atd. potřebují GPS polohu? Dokonce i náš google play požaduje GPS polohu a odesílání placených sms. K čemu jim to asi je?Takto si já představuji ideální aplikaci- bez nějakých zvláštních práv ke spuštění. Bohužel takových aplikací na Google Play moc nenajdeme.

Je odposlouchávání legální?

Samozřejmě, že ne. Jedná se o porušování tajemství dopravovaných zpráv (korespondence), včetně zpráv podávaných telefonem nebo jiným podobným zařízením. Odposlech a záznam telekomunikačního provozu je možný pouze v případech, které stanovuje zákon.Zdroje:http://www.lupa.cz/clanky/facebook-opet-meni-pravidla-soukromi-v-reklamach-vyuzije-vice-nasich-dat/http://www.svetandroida.cz/mobilni-odposlechy-jak-funguji-a-lze-se-jim-branit-201201

 

Autor: Petr Kučera | neděle 5.1.2014 9:57 | karma článku: 10,32 | přečteno: 462x
  • Další články autora

Petr Kučera

Notebooky pro školy a žáky

9.9.2020 v 21:18 | Karma: 24,08

Petr Kučera

1 Gb/s pro domácnosti

9.9.2020 v 19:51 | Karma: 15,11

Petr Kučera

Co zkoušky? Pohoda!

11.2.2017 v 21:30 | Karma: 7,99