Čím nakrmit žárovku?

Všechny dnešní moderní technologie vyžadují k fungování elektrickou energii, nejsou přece „na vzduch.“ Jenže kde všude lze energii získat? Máme obnovitelné a neobnovitelné zdroje a ty neobnovitelné taky jednou dojdou. Co dál? Není potřeba se zamyslet nad alternativními zdroji elektrické energie?

Potřebu elektrické energie pro náš život si uvědomujeme každý den. Elektřina vstoupila do života lidí zhruba před sto lety a dnes si většina z nás vůbec nedokáže představit život bez ní.  Zamysleme se ale nad tím, kdyby najednou elektrická energie přestala existovat. Co by se stalo a jaké by to mělo následky? Všechny počítače a přístroje na komunikaci by přestaly existovat. Svět by se ponořil do temna a nastal by hrozný chaos. Lidé by nevěděli, co se děje a jak reagovat. Mobily, které mají baterku, by nám byly k ničemu, protože bychom se nikam nedovolali a baterka nemá energii věčnou – taky se jednou vybije a je potřeba ji dodat energii. Ztratili bychom kontakt se světem, televize ani kamery by nefungovaly. Pro dnešního člověka by nastal „konec světa.“ Lidé by se dovídali nové zprávy pouze z tisku. Před sto lety bylo každému jedno, že neexistuje něco jako právě elektřina.

Vždyť už v dnešní době se cítíme nesví, když nemáme signál na svého mobilního operátora a jsme odsouzeni jen na tísňová volání. Nemůžeme telefonovat a ani se nám nikdo nedovolá. Pokud máme internet v mobilu, tak jsme naštvaní, když nemáme 3G, ale jen Edge a mobilní internet je pomalý.

Existují alternativní zdroje elektrické energie. Pokud se podíváme kolem, vidíme velké množství solárních panelů. Je sice pravda, že může být považován jako jeden alternativní zdroj elektrické energie. Má to ale ovšem hned několik úskalí. Tyto panely jsou ekologické pouze na střechách a obvodových zdech domů. Bohužel se ale se tyto panely staví většinou na polích, kde je úrodná půda viz například pole u Kařeza, takže to brání k hospodářskému využití.

 Za druhé se z těchto panelů uvolňuje rtuť a další nebezpečné těžké kovy, které nejsou dobré pro životní prostředí. Za třetí tyto panely jsou závislé na slunečním záření, takže pokud nesvítí slunce, jsou nám panely k ničemu a nevyrábí tolik energie, kolik by měly.

Dle mého názoru jsou nejlepším řešením jaderné elektrárny. Sice je pravda, že místa na skladování odpadu z jaderných elektráren nejsou neomezená a brzy nebude kam odpad dávat, ale vezměme v potaz, že to, co vyprodukuje jaderná elektrárna za rok s radioaktivním odpadem, je pouhý zlomek toho, co vyprodukují například tepelné elektrárny. Netýká se to nejen odpadu, ale i čistoty ovzduší. Pokud srovnáme tepelnou s jadernou elektrárnou, tak jaderná v podstatě ovzduší vůbec neškodí, jelikož z chladících věží jde jen pára, kdežto z tepelných jde kouř, který obsahuje spoustu oxidů síry a dusíku a pro ovzduší to není moc dobré.

Autor: Petr Kučera | úterý 14.10.2014 16:31 | karma článku: 11,75 | přečteno: 1057x
  • Další články autora

Petr Kučera

Notebooky pro školy a žáky

9.9.2020 v 21:18 | Karma: 24,08

Petr Kučera

1 Gb/s pro domácnosti

9.9.2020 v 19:51 | Karma: 15,11

Petr Kučera

Co zkoušky? Pohoda!

11.2.2017 v 21:30 | Karma: 7,99