Bude OKD těžit v Beskydech? - aneb manipulace "Z první ruky"

Jde soukromé společnosti OKD opravdu o blaho frenštátského a trojanovického lidu? Co ve skutečnosti říká Horní zákon? Chce společnost OKD v Beskydech těžit nebo se snaží pouze o nezávazný průzkum? Tento text byl uveřejněn v srpnových Obecních novinách z Trojanovic (viz http://www.trojanovice.cz/images/stories/file/obecni_noviny/2012/obecni_noviny_srpen_2012.pdf) a zveřejňuji ho zde na výslovné přání autorky, kterou je Iveta Janíková.

 Když jsem si přečetla první číslo pamfletu společnosti OKD s názvem „Z první ruky“, mísila se ve mně spousta pocitů. U čísla, které jsem dnes vytáhla ze schránky, nevím, co si počít.
Uráží mě, že nás má, přinejmenším paní ředitelka pro komunikaci, za absolutní neandrtálce, kteří věří tomu, že soukromé společnosti OKD jde o blaho frenštátského a trojanovického lidu...
OKD podporuje rozvoj Frenštátska!
Na základě průzkumu agentury STEM, provedené v červnu loňského roku, údaj­ně s respondenty Frenštátska, celých 27% dotázaných trápí doprava, silnice, chodní­ky, kamióny. Účastnilo-li se průzkumu 911 respondentů, pak je 27% z nich 246 lidí. Školy, obchody, hřiště, kultura trápí 17%= 155 dotázaných. Nezaměstnanost, pracovní místa 12%=109 dotázaných. Těžba 8%=73 dotázaných, kanalizace 6%=55, životní prostředí 4%=36 a odpověď „neví“, či „nic“ – zde je uvedeno shodně po 6%, tzn. 2 x 55 osob. Sečteme-li procenta, dostaneme se k číslu 86%. To není plný počet 100%. Ne­hledě na to, že 911 osob zdaleka určitě není dostatečný počet respondentů (poměrný vzorek k počtu obyvatel v dané oblasti) k učinění tak závažných rozhodnutí, jako jsou investice v řádu dvou desítek milónů do rozvoje oblasti, ve které společnost OKD vlastně, jak opakovaně tvrdí, ani žádné váž­né úmysly s těžbou nemá.
Vrátím-li se ještě na skok k již zmíněnému průzkumu, mne by jako ředitelce pro PR a komunikaci rozhodně nestačila odpověď na otázku: „Co vy osobně vidíte jako největ­ší problém Vaší obce?“ odpověď: „Doprava, silnice, chodníky, kamióny“.
A podívám-li se na to z druhé strany - spo­lečnost OKD chtěla a chce (tak to stojí v dokumentech) po té jediné a velmi frek­ventované spojnici „Solárka“ z Trojanovic přes Kunčice p. O. a Čeladnou do Paskova vyvážet hlušinu z plánované průzkumné ražby po dobu cca 4 let téměř denně ná­kladními vozidly. Nevím, zda 20 miliónů na 4 roky by na takovou údržbu zmíněné vozovky vůbec stačilo.
Nejasnosti okolo staveb v areálu Dolu Frenštát?
Zde se dočítám, že dostávám velké množ­ství zkreslených informací, týkajících se sta­veb v areálu dolu. Uvádí se zde, že Stavební úřad ve Frenštátě zamítl žádost OKD o prodloužení povolení ke stavbám, u nichž uplynula doba trvání a které jsou potřebné pro zajištění konzervačního režimu.
Myslím si, jsem-li správný hospodář a po­třebuji-li určitě daná povolení, pak žádám o prodloužení doby trvání těchto povolení předtím, než uplyne jejich doba platnosti, nehledě na to, že zde chybí informace, které jsou přece již známé - a to, že některé stavby nemají kolaudační rozhodnutí a k těžním věžím není dokumentace žádná dohledatelná.
Považuji proto za drzé a nepravdivé tvrze­ní tohoto plátku, že pochybení a vše špatné a nesprávné je na straně stavebního úřadu. Podstatná informace je pro mne i ta, že OKD začalo vše řešit až poté, co pan Mgr. Jiří Novotný podal jako představitel obce Trojanovice na začátku ledna 2011 podnět k odstranění těchto černých staveb.
Horní zákon citovaný podle potřeby
V tomto článku se autoři rovněž odvolá­vají na právní normu Horní zákon, který jim „přisuzuje povinnost pečovat o ložisko, zabezpečit jeho ochranu a zajistit bezpečný konzervační provoz dolu“. Ano, to Horní zákon říká.
V §30 tohoto zákona - Hospodárné využívání výhradních ložisek, v bodě 7) je uvede­no: Dobývání výhradního ložiska nesmí být zastaveno, aniž by bylo zajištěno, že pozdější jeho dobývání bude technicky možné a hospodářsky účelné a bezpečné, leč by zastavení dobývání vyžadoval důležitý zákonem chráněný obecný zájem, především bezpečnost života nebo ochrana zdraví lidí.
V této souvislosti mi nějak nejde dohromady informace o uzavření Dolu Dukla v OKR pro nerentabilitu. Je zajištěn tak, aby se tam v budoucnu dalo „vlézt“? Není to v rozporu s ustanovením Horního zákona?
V OKD plátku je nám vysvětlováno, co znamená průzkum ložiska v okolí Frenštá­tu p. R. Že výsledky průzkumu jsou 30 let staré a nedostatečně komplexní. Jako by to uhlí pod zemí mělo šanci někam „odtéct“. OKD se chce podívat pod zem a zpřesnit a doplnit informace o rozsahu a kvalitě zásob uhlí a plynu.
Dle §31 Horního zákona, bodu 3) K upřes­nění znalostí o množství a kvalitě zásob, o ge­ologických a báňskotechnických podmínkách dobývání je organizace povinna v průběhu dobývání (a toto bych ráda zdůraznila) za­bezpečit v nezbytném předstihu v hranicích svého dobývacího prostoru další průzkum ložiska. Na tento průzkum se vztahují ob­dobně ustanovení §11 (který mimo jiné říká v bodě 2d), že organizace je povinna zjistit skutečnosti potřebné k posouzení možných vlivů využívání ložiska na jiná ložiska, vody a jiné přírodní zdroje, na životní prostředí a na další zákonem chráněné obecné zájmy.
Plno dalších nejasností
Tak tedy nevím - OKD nechce těžit, ale chce další průzkum, o kterém Horní zákon říká, že má probíhat až v době těžby.
OKD chce zjistit, jak je na tom s uhlím a plynem, ale vůbec neuvádí povinnosti, kte­ré jí ukládá již výše zmíněný §11 bod 2d. Zjistit, jak na tom budeme například s pit­nou vodou.
Nevěřím společnosti OKD, ani paní ře­ditelce, jež má za úkol dělat na veřejnosti společnost OKD lidskou a přátelskou a vše­objímající. OKD je v současné době společ­nost 100 % soukromá. Horní zákon je práv­ní norma staršího data. Již několikrát byla snaha tento zákon novelizovat. Bohužel ne­byla úspěšná z různých důvodů pozdržení v Poslanecké sněmovně.
Náhoda? Můžu si myslet cokoliv.
Proč OKD nedělá nadaci a takovou osvě­tu v Karviné, Orlové a okolí, kde následky těžby jsou zřejmé a viditelné na každém kroku? Proč investuje zde? Jen proto, že dle agentury STEM nás někde „pálí chodník“? Nevěřím.
Kolik z nás je povoláním horník, abychom se celí říční radovali z toho, že tady bude v dole práce? A ta práce, která tady je, by zcela jistě otevřením dolu zanikla. Nehledě na krásnou, takřka „měsíční krajinu“, která by těžbou „bez vlivu“ na povrch tady vznik­la. Tady, v okolí a v CHKO Beskydy.
Měli bychom být trošku hrdí a pyšní na to, kde žijeme. Přece nás někdo nemůže opa­kovaně „opít rohlíkem“ a myslet si, jak to s námi „zkoulí“.
Já jsem se sem přistěhovala právě z Ostravy. Myslím si, že spousta lidí má tady k místu, kde žije, velké vazby. Je úžasné, že to tak je. Nevyměňme to, prosím, za něja­kých ubohých 20 miliónů. Ani žádných ji­ných.
Pan Drahomír Strnadel má pravdu, když říká: „Všechno se dá dovézt. Jen krajina ne.“
Ještě jednou zopakuji, že autorkou článku je Iveta Janíková.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lumír Kubátko | sobota 18.8.2012 13:44 | karma článku: 13,36 | přečteno: 688x