Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věci, co nás nutí nenávidět: Nepříjemní úředníci

Každý týden bych rád uvedl skutečnost, o které si myslím, že nějakou větší společnost vede k nenávisti vůči něčemu či někomu. Celkově se cítím být rozhořčen nespravedlivými akty jakékoliv formy, ať se jedná o xenofobii, která vede ke xenofobii z jiné strany či o pouhá drobná pochybení jednotlivce, která mohou změnit život mnoha lidí. Stačí ale jen jedinec v nějaké společnosti, který kazí jméno všem ostatním v jeho okolí. A jak to napravit? Na to se pokusím najít odpověď. Dnes bych se rád věnoval úřadům a úředníkům. 

První zkušenost s úřady jsem zaznamenal v necelých patnácti letech. To asi potkalo drtivou většinu z nás. První občanský průkaz a s tím spojená první návštěva úřadu. Lidé tam byli všichni velmi nervozní, jakoby těch patnáct minut ve frontě bylo jejich posledních v životě. A ta paní, co mi předávala občanský průkaz, a že si to pamatuji dodnes, vystupovala dosti povýšeně a arogantně. Ale tehdy jsem ve své pubertě možná kohokoliv dospělého, který se mnou jakkoliv nesouhlasil nebo nesoucítil, označil za nepříjemného. O pár let později jsem však vnímal mnohem pozorněji. Tentokráte po maturitě - na úřadu práce. 

Už jsem to tu jednou zmiňoval. Úředníci na úřadech práce bohužel nemají jak potřebnou kvalifikaci pro práci s lidmi, tak většinou ani náladu s nimi jednat na úrovni. Článek zde. Zkušenosti s úřady si užila i blogerka Lenka Wimmerová, kterou úředníci nutili z malé výroby na farmářský trh udělat továrnu. Celý popis tragikomické události zde. Veřejně známých případů takzvaných "zlých úředníků" ale bohužel přibývá. Stavební úřad na Březinkách, který přehlédl černou velkostabvu, šikanoval muže, který si před domem pouze postavil pevný altánek.

Další nevýhodou je, že jejich mzda možná ne vždy úplně odpovídá jejich představám a tak jsou velmi snadno úplatní. Rozhodně tím ale nechci říci, že každý úředník, který ve svém oboru takříkajc zasedává "u dětského stolku", bere úplatky, aby se uživil. Naproti tomu jsme svědky přeplácení jiných úředníků, které rozhodně ty ostatní také nemusí příliš těšit. Jenže jakoby si pár z nich tento "mindrák" léčilo na lidech, kteří přijdou k jejich stolu.

Možná by si tato skupinka lidí, kteří by možná takovou práci ani neměli vykonávat, hlavně měla uvědomit, že jsou zaměstnanci státu a že je platíme my ze svých daní. Mohli by také přemýšlet o své roli. Jako úředníci by neměli tolik zastupovat roli vůdce a rozkazatele, ale spíše roli kontrolora a v případě nejasností také poradce. Co se také ale může stát a doufám, že se to nestává všude, je to, že úředník raději osobu odkáže na zákoník. Ovšem sbírka paragrafů a odstavců rozhodně nemusí být srozumitelná pro každého.

A pokud poradí, ne vždy je to úplné. Když jsem naposledy slepě věřil úředníkovi, dostal jsem posléze tisícikorunovou pokutu. Kdybych nebyl tak naivní a pokusil se zjistit více podrobností o tomto problému, tuto tisícikorunu bych ušetřil. Mimochodem, pikantní na tom je, že pokutu mi udělil ten úředník, který mi špatně poradil. 

A tak tito nepříliš dobří, troufnu si říci, že špatní úředníci kazí jméno všem ostatním. Budí nenávist nás, ostatních daňových poplatníků, vůči všem úřadům. Ale nejen proti nim. Samozřejmě nás i naštve fakt, že některým lidem jdou třeba jen díky sympatiím takzvaně "na ruku" a ti lidé jako takoví nás štvou také. Možná to hraničí se závistí, ale v tomto případě to plyne z činů někoho úplně jiného. Nutno podotknout, že se to dá řešit.

Sám jsem ve své práci pravidelně podroben lékařské prohlídce způsobilosti. Mimo to musím každý rok na "přeškolení". Možná by bylo moc fajn, aby úředníci, zvláště ti, kteří pracují s "běžnými" občany, byli podreobování zkouškám, například z komunikace. A jak dobře víme, rozhodně by všem ulehčilo nějaké osvobození od neskutečného papírování, které zatěžuje všechny strany.

Autor: František Kubásek | pondělí 21.7.2014 14:30 | karma článku: 16,16 | přečteno: 925x
  • Další články autora

František Kubásek

Liberálové, proč se tak divíte, když někdo aplikuje vaši vlastní medicínu?

Poslední reakce na docela trapné bilboardy Andreje Babiše, varujícími před válkou, mě utvrdily v tom, že liberální demokraté, kterým já říkám "libtardi", nemají ani trochu sebereflexe a od Babiše se neliší vůbec v ničem.

18.1.2023 v 11:49 | Karma: 39,16 | Přečteno: 1431x | Diskuse | Média

František Kubásek

IZRAEL vs. HAMÁS: jak to začalo a kde Hamás bere rakety

Tohle je můj článek se zdroji, které najdete dole v mnoha odkazech. Snažil jsem se popsat, jak začal současný konflikt Izraele a Hamásu.

18.5.2021 v 9:53 | Karma: 38,00 | Přečteno: 1700x | Diskuse | Politika

František Kubásek

"Turnaj se povedl" aneb šílené lži kolem mistrovství světa juniorů

Byly časy, kdy česká hokejová reprezentace pravidelně bojovala o nejvyšší příčky. Byly časy, kdy jsme byli smutní, že naše reprezentace do dvaceti let prohrála ve čtvrtfinále. A teď máme být šťastní za prohru 0:3? Co to sakra je?

3.1.2021 v 13:26 | Karma: 35,52 | Přečteno: 1683x | Diskuse | Sport

František Kubásek

(Koróna) pozitivní deník - den 1 až 3

Je zajímavé, jak se nemoc vyvíjí. Následující poznatky jsou jedním z asi dvou set tisíc případů jen v ČR, a tak předpokládám, že každý to má trochu jiné.

17.12.2020 v 14:33 | Karma: 25,20 | Přečteno: 942x | Diskuse | Věda

František Kubásek

(Koróna) pozitivní "deník" - Den minus 3 až 1

Říkal jsem si, že záznamy jednoho pozitivně testovaného třicetiletého jinak zdravého muže může někoho zajímat. Následující zkušenosti tedy berte jako jeden z mnoha případů, jak to může probíhat. Ale taky nemusí.

15.12.2020 v 15:54 | Karma: 40,27 | Přečteno: 4998x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

KVÍZ: Vyznáte se ve slavných osobnostech, které se objevily v Simpsonových?

22. července 2024

Na stanici Prima Cool po čase opět startuje seriál Simpsonovi od začátku. Během let, kdy se seriál...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 179
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2697x
www.incorrect.cz

Odpůrce nespravedlnosti
Podle pana Kohouta dokonce filozof