Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smutná pozitivně diskriminační novinářská politika na iDnes.cz

Diskriminací se umí v poslední době ohnat každý, kdo má problémy a zároveň to není Čech nebo běloch. A musím souhlasit s mnoha názory, že některá média to už začínají přehánět. Abych řekl na úvod, rozhodně si nemyslím, že iDnes.cz je jediný server a médium, kde takové zkreslování probíhá, ale mám takový pocit, že je toto médium ve své disciplíně naprosto precizní a "nejlepší". A tak, i přes vděčnost za to, že zde mohu tento názor uvést, uvádím i smutek a znechucení z toho, jak se takové zkreslování stupňuje.

A jak takové zkreslování probíhá? Stačí se podívat na čísla. Na počet článků, rozhovory a na to, jakým slovníkem se novinář v článku prezentuje. A protože je obrovský rozdíl mezi tím, jak se v oblasti zločinů a diskriminace k jednotlivým etnikům novinář vyjádří a také mezi tím, jak moc je téma rozpatláváno, vyplyne z takových dat skutečnost, jak moc je určité médium nakloněno k té či oné skupině lidí.

Uvedu zde základní čtyři případy. Vítkovští žháři, Mačetoví útočníci, Roma - násilnický tým, se kterým se každý bojí hrát a surové zbití manželů Romy. Ve srovnání pak budu pokračovat tím, jak pozitivně je iDnes.cz nakloneno k islámu.

UPDATE: Veškeré nalezené materiály, které jsem vyhledával podle klíčových slov, mohou být o několik jednotek (ve smyslu počtu článků) zkreslené, protože nemusí všechny obsahovat stejná klíčová slova. Veškeré události jsou, mimo jiné, založeny i na svědeckých výpovědích, které sice nemusí být doloženy důkazy, ale jsou produktem vyššího počtu na sobě nezávislých lidí, převzatých pouze z diskusí na iDnes.cz. Jediný zdroj tohoto článku, krom jednoho odkazu, je iDnes.cz. 

Vítkovští žháři

Kauza je známá především proto, že byl zločin pokusu o vraždu proveden na romské rodině a smutné je na něm především fakt, že jedna malá holčička z něj má doživotsní následky. Co je ale smutné též, je mediální masáž, která celý případ provázela. Už když se novinářský svět dozvěděl, že oběti jsou Romové a pachatelé bílí, okamžitě se domnívala, že je případ rasově motivovaný. Bez jakéhokoliv důkazu. 

Takže předně, článků na toto téma je na iDnes.cz mnoho. Přes dvacet, třicet určitě. Což je na jeden případ vysoký nadprůměr. 

Ale články jsou psané vysoce zaujatým jazykem. Pachatelé jsou pořád a dokola představování jako "mladí extrémisté". Našel jsem celý článek, který pouze popisoval to, že jeden z pachatelů dělal hlídače předsedovi tehdejší Dělnické strany na prvomájovém mítinku v Brně. Zde je popisován i jeden detail, který u případů, kdy je pachatelem Rom, nenajdete. Detailní popis jeho kriminální minulosti. Rozhodně nelze vůbec vyvrátit jeho spolupráci s Delnícou stranou ani jeho trestný čin z minulosti. Ta minulost je ale to, co u článků, kdy pachatelem je Rom, chybí. 

Dále pak máme články měsíc poté, několik článků o soudech a pak i výroční. A určitě nás čeká i "dva roky poté" a tak dále. V dalším příadě, který uvedu, poznáte zásadní rozdíl mezi tím, když je Rom obětí a mezi tím, když je pachatelem. Pořád zdůrazňuji, že nejsem žádný nácek, rasista ani nic podobného, ale tohle je až příliš okaté.

Mačetáři

"Tak jsme to těm bílejm hlavám nandali," hlásal po trestném činu pokusu o vraždu Rom, který spolu s dalšími mačetami napadl návštěvníky baru. A už tu máme zásadní rozdíl. Na tohle téma jsem našel 8 článků. Oproti stejně závažnému žhářskému útoku ve Vítkově zhruba čtvrtina. A krom jednoho článku dosvědčujícího rasový podtext, jsme o rasismu nic nečetli.

V mnoha článcích na jedno téma se takové téma na iDnes.cz zrekapituluje v takovém šedém rámečku. V něm ale třeba u článků o soudech o rasismu nenajdete ani slovo. Dokonce je tam rekapitulační článek, kde je psáno "jeden z hostů údajně dal mladíkovi pěstí," asi proto, aby byl o pár procent zlehčen takový zločin. Celý případ je pak veden pouze s pachateli. 

Co oběti? Jak se jim žije? To nevíme. Jsou bílí, tak asi dobře. Žádná pomoc od státu nepřichází. A když chtěli ostatní obyvatelé pomoct aspoň protestem, byl z toho udělán rasistický průvod a Evropská Unie upozornila Česko, aby s tím diskriminováním Romů přestalo. Takže Romové z tohoto případu ve světě vyšli opět jako oběti. I přes to, že jedna z obětí tohoto rasového pokusu o vraždu musel na operaci s rozsekanou lebkou. Zázrak, že přežil. Takže naprosto ten samý případ jako Natálka. Mohlo to dopadnout stejně tragicky a rasový podtext byl prostě naprosto evidentní. 

Junior Roma - tým, se kterým nikdo nechce hrát

Jsou to bohužel další oběti ubohého rasismu, kterým jsou asi všichni Češi doslova prohnilí. Mužstvo, složené pouze z Romů, nastoupilo pouze na jeden oficiální zápas. A to pod drobnohledem médií. Ta se pak vysmívala všem sopupeřům, kteří s nimi nehráli, že s tímto týmem nejsou potíže. Počkejte, jaké potíže? Slyšeli nebo četli jste o nich? Jen tak mimochodem asi. V jednom z článků je o něm asi tak jedna věta, v tom úplně prvním jsou tam tak dvě. 

Co je ale problém, že nidko neví, co se v Děčíně v roce 2011 stalo. Tedy skoro nikdo, jen ti, kteří přihlíželi masakru.

V tehdejším utkání s týmem Loko Děčín se stalo něco, co nemá obdoby. Romský tým, dnešní Junior Roma, napadl soupeře, ale jak... Vzali do ruky vše, čím se dalo mlátit a běželi do kabin. Mnoho hráčů soupeře to odneslo těžkými zraněními. Mohlo se mluvit o štěstí, že všichni přezili, protože se, podle svědeckých výpovědí, mlátilo vším. A také létala slova "bílé svině" a podobná. 

Rád bych zdůraznil fakt, že o tomto napadení jsou na iDnes.cz dva články, z toho jeden ukazuje lítost nad tím, že romskému týmu po pokutě hrozí zánik. A v tom druhém článku nenajdete výpovědi svědků. Jen se prostě odehrála rvačka, žádné napadení. Naprosto zkreslené. 

O tom, že s týmem nikdo nechce hrát, je již publikováno pět článků, přičemž se jedná pouze o akt strachu. Strachu z toho, že se hráči soupeře tentokrát domů vrátit nemusejí vůbec. Je vůbec důvod se jim divit? 

Surově zbití manželé

Manželé si tak šli v Duchcově po městě. Večer. Když vtom je slovně a rasově napadl jeden z Romů. (podle výpovědí obětí). Můž se otočil a slovně se bránil. A tím to začalo. Vrho se na ně pět až deset Romů a za doprovodu urážek byli oba dva zmláceni. Surově. Do ženy, ležící na zemi, brutálně kopali, do hlavy, do břicha. Jeho zmlátili minimálně dva muži. 

Následek? Romové nedostali více než dva roky vězení. Výtržnictví. Bohužel, smutná realita. Proč? Rasový motiv nebyl prokázán. Romové se vesměs omluvili. A to jim bohužel stačilo. A soudu ani nevadí, že žena nyní trpí poruchou, má strach z otevřených prostor, nemůže chodit do práce a léčí se. A žádná tak vysoká podpora od státu, jaká se dostala rodičům Natálky z Vítkova. 

Počet článků na iDnes.cz? Jako v případu Vítkova, téměř dvacet. Bohužel, o minulosti romských útočníků a útočnic jsme se ale nic nedozvěděli. Naopak, iDnes.cz prokazuje obrovskou lítost. Nad útočníky, kteří to tak nemysleli a teď mohou mít zkažený život.  

A nedozvěděli jsme se o žádné minulosti žádného z Romů, kteří někoho takhle zbili. Asi by je to štvalo a poštvali by jiná média proti médiu, které by tato fakta uvedla, za rasismus. Jiný důvod mě ne a ne napadnout. Mimochodem, sám jsem byl Romy napaden. A, světe, div se, byl jsem bílá svině. Tehdy jedenáctiletá bílá svině, které ukopli zub čtyři patnáctiletí Romové. Trest je nečekal. Neexistoval důkaz, že to byli oni. Má identifikace nestačila. O to méně chápu, proč je tato skupina lidí neustálě mediálně zvýhodňována. Metr má být vyrovnaný a to platí i o tobě, vážený soude. 

Dva roky za surové zbití s možná doživotními psychickými následky jedné z obětí, jsou výsměch té části obyvatelstva, která je ždímána daněmi, z nichž se tato sebranka násilníků platí. Ať ve vězení, či dávkami proto, že nepracují. 

A nekončí to Romy, poslední dobou iDnes.cz miluje islám

Romové ale nejsou jediná mediálně zvýhodňovaná skupina lidí na tomto serveru. Od "Šátkové aféry" a také od té teplické, je hodně probírané slovo islám. Tato diktatura, která své přívržence rozkazy vede k násilí a zabíjení lidí, kteří nejsou muslimové a jejíž ideologie byla vymyšlena násilnickým dobyvatelem, je ale neustále protlačována na iDnes.cz. Jak se to dělá? 

Rozhovory pouze se zastánci. Například pan Alrawi nebude nikdy mluvit o islámu jako o diktátorské a násilné ideologii. Je to totiž velitel místní muslimské komunity. V rozhovoru naznačil, že jsou Arabové nepřizpůsobiví, takže se máme na co těšit. To, že to uvedl bez jakékoliv reakce novináře, je jasné nadbíhání islámu. Když se ho totiž ptali, proč je v Teplicích nepořádek v noci a tak dále, řekl "Takhle to u nás chodí". Žádné přizpůsobení, ale zničení naší kultury. 

Déle pak rozhovory s arabisty. Všemi, kteří se islámu zastávají nebo dokonce s arabisty - muslimy. Otázky jsou mírné. S nadhledem by se dalo říct, že jsou vedeny následovně: 

"Takže islám je v pohodě, ne?" nebo "Takže od islámu nám nic nehrozí, že? Je to tak?"...

A následují tři články, které tuto pro-islámskou rétoriku iDnes.cz potvrzují. Články o rasisticko-populistické ODS, která se, podle nadpisu "ujala" islámu. Následuje rozbor odborníka (nevím, kde ho vzali, asi v mešitě), který jim to jen potvrdí. ODS jsou rasisté a populisté. Populismus tam být může, ale nutno přiznat, že řekli pravdu. Nevím, jeslti to ODS myslí vážně, ale to, že "islám je hrozba" je pravda. 

Pak článek, který článek starostky Prahy 8, popisuje jako útok na práva muslimů. Takže podle iDnes.cz je likvidače českých tradic naprosto v pořádku. Ta likvidace nás evidentně čeká. Potvrzují to případy z Evropy i ze světa. Všude, kde je islám, je likvidována tamní tradice, kultura a zkreslují se dějiny. V Keni zlikvidovali muslimové pod záštitou islámu tamní cestovní ruch brutálním střeleckým útokem, kdy povraždili přes šedesát lidí. A Boko Haram, působící v Nigérii, vraždí po stovkách. A ve Francii, Dánsku, Británii, Švédsku a dalších zemích, je muslimové podporují. 

Ještě tu máme jeden článek. Rozhovor se zastupitelkou Teplic. A to je teprve nářez. Jednostranný rozhovor nám má podvědomě naznačit, jak je zastupitelka zlá. Malá ukázka otázek z rozhovoru:

Proč jste tento kontroverzní návrh přednesla?

Ale ten návrh populisticky zní.

Dobře, ale jak souvisí zahalování obličeje s odpadky?

Nejde o trest ve smyslu „vy u nás děláte nepořádek, tak my se vám pomstíme tím, že vás svlékneme“?

Nepořádek ale nedělají všichni Arabové. Je spousta těch, kteří respektují pravidla a jsou zahalení. Proč trestat i je?

Nemáte pocit, že příliš zasahujete do práv těch zahalených žen? Dodržovat pořádek je jedna věc, tradice a kultura druhá.

K té poslední otázce jen dodávám. Zahalování není právo muslimek, ale jejich POVINNOST! Zastupitelka zasahuje pouze do islámu a jeho diktaturu chce návrhem o omezení zahalování pouze přizpůsobit muslimy naší kultuře. Což je v pořádku. 

Závěrem pro redakci:

Milé iDnes.cz. Jsem velmi rád, že existuje tak obsáhlá mediální internetová stránka. Ale nebuďte jako například Česká telelvize. Prosím Vás o rozhovory čistě objektivní, prosím Vás o více rozhovoru s lidmi, kteří umí s rozvahou a nadhledem vysvětlkit, proč je islám hrozbou a vysvětlete svým novinářům, že ne každý útok na Roma je rasismus a naopak, že "bílá svině" či "bílá hlava" na rasismus jednoznačně ukazuje. 

Zatím ve mě i v mnoha čtenářích vzbuzujete vlnu zklamání, a to především z posledních několika měsíců. Nebuďte tak jednostranní, protože tím škodíte v podstatě jen sami sobě. Zklamaný čtenář se k vám už vracet nemusí. Přečtěte si diskuse. Ty slušně vedené příspěvky i ty příspěvky, které dosvědčují Vámi ne vždy málo zkreslené informace. Děkuji.

 

 

Autor: František Kubásek | pondělí 29.9.2014 9:52 | karma článku: 28,85 | přečteno: 1099x
  • Další články autora

František Kubásek

Liberálové, proč se tak divíte, když někdo aplikuje vaši vlastní medicínu?

Poslední reakce na docela trapné bilboardy Andreje Babiše, varujícími před válkou, mě utvrdily v tom, že liberální demokraté, kterým já říkám "libtardi", nemají ani trochu sebereflexe a od Babiše se neliší vůbec v ničem.

18.1.2023 v 11:49 | Karma: 39,16 | Přečteno: 1431x | Diskuse | Média

František Kubásek

IZRAEL vs. HAMÁS: jak to začalo a kde Hamás bere rakety

Tohle je můj článek se zdroji, které najdete dole v mnoha odkazech. Snažil jsem se popsat, jak začal současný konflikt Izraele a Hamásu.

18.5.2021 v 9:53 | Karma: 38,00 | Přečteno: 1700x | Diskuse | Politika

František Kubásek

"Turnaj se povedl" aneb šílené lži kolem mistrovství světa juniorů

Byly časy, kdy česká hokejová reprezentace pravidelně bojovala o nejvyšší příčky. Byly časy, kdy jsme byli smutní, že naše reprezentace do dvaceti let prohrála ve čtvrtfinále. A teď máme být šťastní za prohru 0:3? Co to sakra je?

3.1.2021 v 13:26 | Karma: 35,52 | Přečteno: 1683x | Diskuse | Sport

František Kubásek

(Koróna) pozitivní deník - den 1 až 3

Je zajímavé, jak se nemoc vyvíjí. Následující poznatky jsou jedním z asi dvou set tisíc případů jen v ČR, a tak předpokládám, že každý to má trochu jiné.

17.12.2020 v 14:33 | Karma: 25,20 | Přečteno: 942x | Diskuse | Věda

František Kubásek

(Koróna) pozitivní "deník" - Den minus 3 až 1

Říkal jsem si, že záznamy jednoho pozitivně testovaného třicetiletého jinak zdravého muže může někoho zajímat. Následující zkušenosti tedy berte jako jeden z mnoha případů, jak to může probíhat. Ale taky nemusí.

15.12.2020 v 15:54 | Karma: 40,27 | Přečteno: 4998x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Muž pobodal partnerku. Žena je ve vážném stavu, podezřelého obvinili z vraždy

22. července 2024  15:03,  aktualizováno  23.7 17:40

Policie od pondělního rána prošetřuje incident mezi mužem a ženou žijících v obci na...

Liberty propustí více než polovinu zaměstnanců. Chce zavřít koksovnu

23. července 2024  15:42,  aktualizováno  17:33

Přes dva tisíce lidí by mohlo přijít o práci v krachující společnosti Liberty Ostrava. Odborářům to...

Nová tvář Motoristů Gregor: opustil Svobodné, řečnil na akcích proti vládě

23. července 2024  17:27

Motoristé sobě, kteří přivedli do vysoké české politiky kometu eurovoleb Filipa Turka, získali...

Z Pardubic na Vysočinu už jezdí všechny objednané RegioFoxy, kraj chce další

23. července 2024  17:07

Cestujícím v Pardubickém kraji slouží na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu sedm nových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 179
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2697x
www.incorrect.cz

Odpůrce nespravedlnosti
Podle pana Kohouta dokonce filozof