Multikulturní Oskaři?

Při včerejším předávání Oskara jsem si tolik nevšímal toho, kdo jaké dostal ocenění. Všiml jsem si narážek na to, že snad i akademici, kteří rozhodují o nominacích a vítězích, jsou genderově a rasově nespravedliví. Multikulturní propaganda, zdá se, nyní proniká i do světa filmu.

Jak k tomu dochází? Moderátor Patrick Harris, kterého znám coby představitele v seriálu Jak jsem poznal vaší matku, na úvod řekl něco jako toto: "Vítejte v nejbělejším, tedy nejzářivějším..." A v průběhu ceremoniálu docházelo i k narážkám na to, že v nominacích je málo žen, že je to tam samý běloch, že by to chtělo trochu "obohatit". Ano, tohle slovo tam přímo nezaznělo, nicméně definuje atmosféru. Celé to korunuje například ocenění "nejlepšího" filmu Birdman, jehož režisér je mexický imigrant. Nechci vypadat jako někdo, kdo si řekne, že je snědý a tak je špatný, nicméně Birdman má oproti jiným kandidátům o třídu slabší hodnocení po celém internetu, včetně CSFD.CZ.

"Příliš bílí" Oskaři jsou jakoby jen vrcholem multikulturní propagandy, která se zdaleka netýká jen islámu. To sahá mnohem dál. Po všech rasistických aférách v historii i minulého století cítí někteří členové společnosti jakousi povinnost odstranit veškeré zbytky takové rasové nenávisti i za cen drobné či silnější diskriminace "bílých". Ona ta "diskriminace" je prý úplně všude, kde se neprosazují rasové, náboženské, názorové, pohlavní a všelijaké jiné menšiny. A to je tragický omyl.

Problém je v rozlišování. Pokud by existoval opravdu nějaký silný film, v jehož hlavní roli vystoupí nějaký černoch, který předvede naprosto unikátní a překvapivý výkon a cena se nedostaví, lze reálně počítat s nějakými předsudky. Vzhledem k tomu, že Oskara vyhrál gay, černoch či kdokoliv jiný, je ale takové podezření nesmyslné a nikdy k němu nedošlo. V případě filmu Birdman, při porovnání s hodnocením diváků po celém světě, se dá vlastně spíše uvažovat o opaku.

Umění, jako je film, je závislé na schopnostech, předpokladech, talentu, intelektu, kreativitě a všech ostatních vlastnostech těch, kteří jsou nazývání umělci. Pokud ocenění začne dostávat více žen pouze proto, aby ocenění dostávalo více žen, stane se takové ocenění naprostým paskvilem. Pokud bude na úkor skutečně dobrých tvůrců například na Oskara nominováno více zástupců různých menšin, stane se takové ocenění naprosto bezcenným.

Nebuďme rasisté. Rasismus je projevem, který škatulkuje všechny lidi na základě povrchního dojmu, který ne vždy prokáže svojí pravdivost. Je ale na místě si dávat sakra pozor na to, aby rasismus nepřešel z jedné strany na druhou. Je potřeba proti němu bojovat na všech frontách. Tohle ti, kteří prohlašují "více žen na Oskarech!" nebo "více ne-bělochů mezi nominovanými", momentálně jaksi nepobírají a jejich aktivismus se stává hloupým vtipem. 

Autor: František Kubásek | pondělí 23.2.2015 22:33 | karma článku: 27,02 | přečteno: 1279x