Konec nadějí na kariéru, přednost bude mít Rom

Podle nového plánu romské integrace by se do roku 2020 měl zvýšit počer Romů na vysokých pozicích státní správy. Materiál ukládá tuto problematiku řešit průběžně. Ovšem nutno si přiznat, že nedokázal vysvlětlit, jak přesně.

Jaká by mohla být praxe, si lze těžko představit. Materiál, který ministerstvům tak trochu přikazuje nadržovat při výběrových řízeních Romům, tak například ukládá oslovovat střední a vyšší odborné školy s vysokým počtem rosmkých studentů. 

Praxe by mohla být různá, ale většinou by šlo o jasnou záležitost. Dva lidé mají stejné vzdělání. Jeden má praxi v oboru, druhý je Rom a protože Roma každý diskriminuje, jednoduše dostane přednost. Předsedové romských komunit a Romové již ve vysokých postech pracující podporují takový krok s odstupem a dodávají, že je to pouze rasizmus, který žene k takovým krokům.

Otázkou však zůstává, jak je tedy možné, že přes veškeré předsudky se i dnes Romové na vyšší post dostanou. Ono hypotéz by se mohlo najít více. Ta nejpravděpodobnější spočívá v tom, že ten člověk studuje, snaží se, absolvuje pohovor nebo trnitou cestu vzhůru a uspěje. Může to být Čech, Rom, Vietnamec, ale pořád rozhoduje spíše vzdělání, výkonnost, znalost oboru a tak dále. Nyní hrozí diskriminace. Vyhraje pouze zástupce menšiny.

Rozhodně existuje mnoho podniků, kde se při pohovoru jsou schopní zeptat uchazeče, při určitém podezření, jestli je Rom. Ovšem stejný problém mají například mladší ženy. Podnik se obává toho, že za pár let otěhotní a půjdou na mateřskou dovolenou. To, že nebudou přijaty pouze z tohoto důvodu a buď vyhraje starší žena již po dětech nebo muž, ale naše média nezajímá. 

S rostoucí kvalitou vzdělání pak nyní vzniká další "motivace" k tomu vzdělávat se dál. Nikdy není pozdě vymýtit opravdu extrémistické skupiny, které by byly shopné pro dosažení svého jít "přes mrtvoly", ovšem začínám nabývat pocitu, že konkrétně Romská komunita má v naší zemi na uplatnění příležitostí dost. Mají totiž přesně tolik šance a přesně podle toho, jak jsou schopni.

Jsem přesvědčen, že i podnik, který se ptá na národnost, by byl schopen přijmout někoho, ať by to byl kdokoliv, který by prokázal mimořádné schopnosti. Problém je totiž jinde. Náš stát Romy nemotivuje k tomu, aby to zkusili. I když se snažím myslet jinak, pořád si myslím, že soicální systém Romy podporuje tak štědře, že pro ně není problém se uživit bez práce. Například zvýšení porodného či obnovu porodného za druhé a další dítě ocení přeci pouze oblasti s vysokou porodností, což nahrává Romům.

Nic komunitě ani na věhlasu nepřidá prostředí, ve kterém jsou schopni žít. Mnoho informací o napadení Romy pak v člověku budí částečně i strach. Osobně při každém setkání spartou Romů mám oči na pozoru a pokaždé se od nich dočkám nějaké provokace. Jejich chuť k násilí je tak podporována stále dalšími a dalšími výhodami, které pramení z našeho údajného rasizmu. A nyní krom všech těch narážek a strachu o zdraví nám přibude i starost o to, aby inteligentní vzdělaný člověk našel práci dle své kvalifikace.

Možná spíše než odpírání pracovních příležitostí ostatním by se měla romská komunita spíše doprovázet ke vzdělání.

Možnosti podpory vzdělání tu jsou. Od jednostlivců, kteří jsou ochotni to poskytovat zdarma až po celé instituce. Nedávno byl na Idnes.cz vydán článek o úřednici, která jedno romské dítě zdarma doučuje. Bez nároku na mzdu s ním tráví hodiny svého času, protože se intelektuálně řadí na hranici normální a "zvláštní" školy. Jeho matka ho poslala o té zvláštní a tak nyní potřebuje více pozornosti. Z mého pohledu je to spíše nějaký způsob zviditelnění, protože "bílé" děti se pomoci zdarma těžko dočkají, ale je to rozhodně trochu více inteligentní krok. 

Znalosti jsou přeci velice důležité. Nemůžeme je Romům ani žádné jiné menšině u nás odepírat. Dobrou zprávou je, že to tak neděláme. Velmi hloupé je však celou generaci odsuzovat jako rasistickou a kvůli takto smyšlené informaci, kterou si vymýšlí hlavně naše média pak komukoliv práci odpírat. Tohle je z mého pohledu rasizmus více. Tohle je pozitivní diskriminace.

Autor: František Kubásek | úterý 3.6.2014 14:00 | karma článku: 27,15 | přečteno: 1985x