Co vědí v Kostnici o Husovi? Dost!

Kostnice, město, o kterém jsme se učili ve škole, ale nedovedli jsme si ho představit. Vždycky se mi zdálo, že tam haraší kosti. Jak vypadá a co tam o Husovi vědí? Vydal jsem se hledat místo, kde upálili českého mučedníka.

Kostnice je 80 tisícové malebné lázeňské město. Potkáte tam turisty ze Švýcarska, Španělska i domácí Němce. V létě je tam k zalknutí. Staré město, lemované Bodamským jezerem a řekou Rýn, se dochovalo takřka netknuté. Jan Hus je vidět na každém kroku – na reklamních plachtách, plakátech, letácích, mapách. Husovské akce jsou součástí čtyřleté kampaně k připomenutí koncilu v letech 1414-1418, nejdůležitější události v dějinách města. Loni byl rok krále Zikmunda, letos je rok husovský. Na českého reformátora a koncil upozorňují výstavy, přednášky a koncerty. Přestože Kostnice je katolické město, o Husovi tu vědí všichni. Prý k tomu přispěl i papež František, který se v červnu o Husovi pochvalně vyjádřil.

Míst, která Husa pamatují, je v Kostnici několik. Tak třeba Dominikánský klášter – dnes luxusní hotel, v jehož věži byl reformátor v mizerných podmínkách vězněn nejdéle. V roce 1415 na přímluvu krále Zikmunda Jana Husa přesunuli do Františkánského kláštera, který také dosud stojí. Posledním místem jeho věznění těsně před smrtí byl hrad Gottlieb, který je za městem. Místo Husovy smrti připomíná tzv. Husův kámen. Zde byl o rok později upálen také Jeroným Pražský. Od roku 1862 jsou jejich jména vytesána do asi 2m vysokého pískovcového balvanu. Řeka Rýn, kam byl vysypán Husův popel, je odtud kupodivu dost daleko. A konečně chrám Panny Marie Sněžné, zvaný Munster. Tady si Jan Hus 6. července 1415 ráno vyslechl rozsudek církevního tribunálu a odtud byl odveden na hranici. Lavice, v nichž zasedali biskupové a preláti vypadají, že jsou původní.

Stopy po Husovi najdeme také v místním muzeu Rosengarten. V 300 stránkové kronice Ulricha Richentala, očitého svědka koncilu, je Husovi a Jeronýmovi dedikováno 7 stran. Stejně tak dokumentární film o koncilu. V muzeu se třeba ještě dozvíme, že procesů s kacíři bylo na koncilu víc. V plamenech skončili tři z nich, z toho dva Češi. Asi nejčeštějším místem je Husovo muzeum na Hussenstrasse 64. Zde měl Hus pobývat od 3. do 27. listopadu 1414, tedy před svým zatčením. Dům patří od roku 1922 českému státu, od roku 1923 je tu muzeum. Pozdějším výzkum nicméně dospěl k závěru, že Hus byl ve skutečnosti ubytován v Hussenstrasse 22, tedy na druhém konci ulice. Buď jak buď, muzeum ochraňuje dva exponáty, s mučedníkem údajně přímo spojené, a sice kamenný okenní rám a dřevěná vrátka z věže Dominikánského kláštera, kde byl zadržován.

Český poutník může být spokojen. Husa v Kostnici znají a dovedou bezchybně vyslovit jeho jméno. Visí na všech sloupích. Viděl jsem ho dokonce i na graffiti. Oba čeští reformátoři mají ve městě své ulice – Hussenstrasse a Hieronymusgasse, které se táhnou napříč městem. To král Zikmund tam má jen malou uličku.

Autor: Miroslav Krupicka | pondělí 20.7.2015 11:28 | karma článku: 15,39 | přečteno: 574x
  • Další články autora

Miroslav Krupicka

Amy Winehouse - film bomba

29.7.2015 v 11:17 | Karma: 14,36

Miroslav Krupicka

Dejte na pejska

1.4.2015 v 11:59 | Karma: 21,28

Miroslav Krupicka

Most přes řeku Kwai

13.2.2015 v 10:43 | Karma: 26,94

Miroslav Krupicka

Žijeme v Čechii?

29.12.2014 v 11:04 | Karma: 18,79