Vše dobré přichází po dvou

S blížícím se datem 2.2.2020 mi to nedá nezastavit se u symboliky čísel po čínsku. I v moderní čínské společnosti hrají čísla důležitou roli.

Už koncem loňského roku začaly vycházet zprávy předpovídající únorovou svatební horečku. Bohužel druhý únorový den tak nějak smolně spadá na neděli, a tak se spousta párů rozhodla kontaktovat místní úřady s žádostí o zařazení tohoto dne do pracovního kalendáře, aby tak měly ve své svatební knížečce to správné datum. Zatím to vypadá, že většina úřadů vyjde svým občanům vstříc. V Číně se nejdříve zapisuje rok, poté měsíc a naposledy den: 20200202. Vidíte tu souměrnost? Souměrnost je pro Číňany velice důležitá, věří, že “vše dobré přichází v párech”. Mnoho dekorací či nápisů se vystavuje po dvou, například velká červená přání do nového roku se lepí po obou stranách domovních dveří . Na svatbách nesmí chybět?(shuang xi), jedná se o kombinaci dvou stejných znaků?(xi), tedy “štěstí”. Bývá na svatebních stolech, květinách, bonbónech, dekoracích, někdy i na oblečení. Co dál vdavekchtivé páry přitahuje na tomto dni? Pro Číňany 2020 zní velice podobně jako “miluji tě, miluji tě”. Posuďte sami:

2020: er líng er líng

??: ai ni

Stejný význam nese také velice oblíbené datum20. května, tedy 520 wu'er líng = Wo ai ni (já tě miluji). Že to tam moc neslyšíte? Já taky ne, ale s přihlédnutím k tomu, že spousta Číňanů má problém s odlišením samohlásek “n” a “l”, tak to dává smysl. Lukas mi kdysi ohlásil, že bude mít zápas v “Helan” (??), což je Nizozemí. Připomněla jsem mu, že by se tedy měl nechat vyfotit, protože na žádost o vízum bude určitě potřebovat fotku. Vytřeštil na mě oči s tím, že Zhengzhou (hlavní město čínské provincie Henan??) je přeci v Číně, tak nač vízum? Od té doby si z něho občas utahuji a ptám se, kdy pojedeme do Nizozemí, že v Henanu jsme už byli. 

Dalším zajímavým datem je11.11., na které připadá čínský Single’s Day (???Guanggun jié), tedy Den nezadaných, jako protiklad k svátku všech zamilovaných. V roce 2009 tento den nabyl ještě další význam - šílená nákupní horečka. Od tohoto roku totiž spustil Tmall, dříve znám jako Taobao Mall, patřící známé společnosti Alibaba, časově limitované nákupní akce online. Během let se celý koncept tak nafoukl, že závratné slevy začínají přibližně dva týdny předem a trvají i několik dní po daném datu. Kromě klasických slev jsou zde také slevy komplikovanější, například v podobě aukce nebo hromadného nákupu (snížení ceny v případě, že si daný produkt koupíte dohromady s určitým počtem lidí). Abych řekla pravdu, vůbec se v tom nevyznám. Lukasův tatínek pracuje jako kurýr expresních dodávek a během listopadu většinou jezdí sedm dní v týdnu, každý den od šesté hodiny ranní do hluboké noci. Letos s rozvážením pomáhala dokonce i maminka, protože prostě nestíhali. Pamatuji si, jak mě jednou spolubydící z Thajska vytáhla na slevovou akci v obchodním domě kousek od naší univerzity. Rozhodně to byl zážitek. Celé šílenství mělo začít úderem půlnoci. Během dne jsme si tedy trochu zdřímly, abychom měly dostatek sil a před dvanáctou hodinou se vydaly do ulic. Dvě naivky. Číňanky se řadily v dlouhých nepřehledných frontách před obchody, některé tam musely stát opravdu hodiny. Jakmile se otevřely dveře, rozeběhly se jako stádo divé zvěře, fronta nefronta. Předbíhaly se, strkaly se u regálů, přebíraly se haldami oblečení… Spolubydlící se odhodlaně vnořila do davu, přeci jen měla asijskou náturu. Já raději čekala před obchodem a hlídala tašky. Pokud vám po listopadové nákupní horečce zbudou peníze, můžete je buchnout hned následující měsíc, protože12.12. se spouští další velké slevy. Tentokrát dává Alibaba příležitost hlavně malým a středně velkým značkám.

A co ostatní čísla?

Asi nejvíce se mluví o čísle čtyři?(si), protože zní velmi podobně jako zemřít?(si). V minulosti se Číňané tomuto číslu vyhýbali, jak mohli, a v některých provincicích tomu tak je dodnes. Ve velkých městech toto číslo však už není tak démonizováno. Za celých devět let života v Číně jsem se setkala jen jednou s tím, že by v budově chybělo čtvrté patro. Stejně tak v nemocnicích jsou pokoje se čtyřkou. Nicméně, když si Číňan může vybrat, určitě dá přednost jakémukoliv jinému číslu, protože co kdyby… Čísla zde slouží i k vyjádření určitých zpráv a emocí. Číňané si místo dárků dávají červené obálky s penězi - na narozeniny, na svatbě, na nový rok, při příležitosti zahájení podnikání a podobně. Na naší svatbě nám jedna teta dala do obálky 400 RMB. To jste měli vidět ten poprask. Z její strany se jednalo o velmi nepřejícnou zprávu, čínská maminka s ní do teď nemluví. V obálce jsme měli většinou alespoň 200 RMB. Není to moc ani málo, a jak už jsem psala, vše dobré chodí po dvou. Často jsme dostávali obálky se 600 RMB, protože 6?znamená úspěch a štěstí, zní totiž podobně jako?(liú), což znamená “téct” (o vodě). Když dnes chcete někomu napsat, že je fakt třída, tak mu prostě naťukáte: 666! Můj čínský Mistr si koupil jak telefonní číslo tak SPZ se samými šestkami a říkalo se, že se narodil 6.6. Když se chtěl někdo ukázat a plácnul se přes kapsu, dal nám 800 RMB. 8?zní prý podobně jako?(fa), což znamená bohatství, štěstí, prosperitu. Tohle číslo najdete všude. Pekingské Olympijské hry se pořádaly 8. 8. 2008 v čase 8 hodin a 8 minut.

Ukaž to na prstech!

Když přijela moje rodina poprvé do Číny, snažila jsem se jim povyprávět všechny možné zajímavosti a ukázat jim toho co nejvíce. Zapomněla jsem jim však říct, že se v Číně na prstech počítá jinak než u nás. My začínáme od palce, který značí číslo 1. Pro Číňany to však znamená “ok”, začínají totiž od ukazováčku. Dvojka je vztyčený ukazováček s prostředníčkem. Nevyplatilo se nám to hned dvakrát. Táta si chtěl u stánku koupit knedlíky a prodejci ukazoval palec a ukazováček, jako že chce dva. Prodejce vrtěl hlavou s tím, že nemá. Přitom měl na pařáčku vyskládaných knedlíků asi šest. Zklamaně se vrátil za mnou s tím, že mu to nechtěli prodat. Bratranec si stejným způsobem řekl o maso na špejli, dostal jich však hned osm. Pro Číňany palec a ukazováček totiž znamená osm, ne dva…

K číslům se někdy zase vrátím!

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Krumpálová | pondělí 20.1.2020 9:59 | karma článku: 27,10 | přečteno: 1621x