Svátky středu podzimu

Čínské oslavy spojené s měsíčními koláčky jsou jedny z mých nejoblíbenějších, protože zdůrazňují rodinu a pospolitost. A také proto, že je všude spousta dobrého jídla.

V prvních letech v Číně mi přišlo trochu zvláštní, že zatímco venku chodíme stále v krátkých rukávech, Číňané už slaví střed podzimu (???). Letos to s počasím ale vyšlo, protože už asi dva týdny je velice těžké odhadnout, co si vzít na sebe. Chvilku je 26 stupňů a horko, potom začne foukat studený vítr, přijde liják, za hodinku už zase svítí sluníčko a večer už je celkem zima. 

 

Podle tradičního čínského kalendáře připadají tyto svátky na 15. den 8. měsíce, letos je to tedy 1. října. Měl by to být den, kdy je měsíc nejzářivější a nejkulatější v roce. Slaví se v mnoha státech Asie, i když každý má samozřejmě trochu jiné tradice a zvyky. Po horkém létě každoročně následují silné deště, které trvají i dva týdny, a poté přichází mírný podzim. Tradiční Čína byla pevně spjatá se zemědělstvím a právě tohle období bylo časem sklizní a hojnosti. To je samozřejmě dost dobrý důvod k oslavám, které si Číňané užívali podle některých zdrojů už dlouho před naším letopočtem. Místní lidé si plodnost spojují s Měsícem a jeho cykly, a tak kdysi v tomto období uctívali Měsíc a měsíční bohyni Chang E. Ve škole nám o ní učitelé vyprávěli krásnou legendu:

 

Chang E žila po boku velmi zdatného lukostřelce jménem Hou Yi. Hou Yi na žádost krále Yao pochytal spoustu nebezpečných bestií, proslavil se však ještě jiným skutkem. Kdysi dávno prý existovalo deset sluncí, která se na nebi střídala. Jednou se však stalo, že se na nebi objevilo všech deset sluncí současně a země chřadla horkem. Hou Yi dostal za úkol problém vyřešit. Když neuspěl ani domluvou ani zastrašováním, nezbylo mu nic jiného, než devět sluncí sestřelit. Za svou statečnost a přínos lidstvu byl odměněn pilulkou či elixír nesmrtelnosti. Hou Yi nadevše miloval svou ženu, kterou nechtěl opustit, a tak jí pilulku dal, aby ji schovala. Tady se jednotlivé verze trochu liší, ale stalo se, že se jeho známý o pilulce dozvěděl a vloupal se k nim domů, zatímco byl Hou Yi na lovu a Chang E doma sama. Ta jim vzácný dar odmítla vydat a raději pilulku sama spolkla. Stala se tak nesmrtelnou. A protože nechtěla být od svého milovaného příliš daleko, odletěla na blízký Měsíc, odkud na něj každou noc shlížela. Když se to manžel po návratu domů dozvěděl, byl velice smutný a na oltář jí položil ovoce a koláčky, které měla ráda. Podle jiné legendy elixír Chang E svému muži ukradla a schovala se na Měsíc, aby ji nenašel, tak těžko říct. Nicméně, žije tam už přes 4000 let sama, pouze ve společnosti bílého nefritového zajíce, se kterým společně připravují elixír nesmrtelnosti (Měsíc = plodnost, obnovení atd.).

 

Poetické je, že Čína po této bohyni pojmenovala své měsíční sondy, které k Měsíci vyslala v letech 2007, 2010, 2013 a naposledy v loňském roce. Aby to bylo úplně dokonalé, třetí a čtvrtý sonda na Měsíc doručila ještě robotické vozítko Yutu (v překladu Nefritový zajíc). V jedné čínské velice populární online střílečce, kterou se s manželem v poslední době bavíme, je teď festivalový update, kde místo v autech a na motorkách brázdíme mapy na bílích zajících, kteří hopkají na mrkvový pohon, a házíme po sobě měsíčními koláčky.

 

Jak se slaví tento svátek dnes? Jde hlavně o rodinnou oslavu, během které se rodina sejde u jednoho stolu, dávají si do nosu, povídají si a obdivují kulatý měsíc. U většiny čínských svátků jde v současné době hlavně o jídlo. Tradičně se konzumují měsíční koláčky, které si dnes doma už připravuje jen málokdo. Svým tvarem se podobají měsíci a symbolizují (nejen rodinnou) pospolitost. Klasickou náplní jsou červené boby, lotosová semínka, oříšky, vepřové, ovoce a nasolený vajíčkový žloutek. Jinak je dnes ale seženete v nepřeberných variantách a dokonce i tvarech. Kavárna Starbuck má svou vlastní exkluzivní řadu koláčků a například výrobce zmrzliny Haagen-Dazs překvapuje úžasnými zmrzlinovými příchutěmi. Musím se přiznat, že jsem koláčkovmu šílenství nikdy nepropadla. Na mě je venkovní krusta trochu moc suchá. Navíc v začátcích jsem si ne vždy byla schopná přečíst, o jakou náplň se vlastně jedná, a nezdřídka se mi stalo, že jsem si koupila něco opravdu zvláštního jako kořeněné vepřové zabalené v nasládlé krustě. Dál všude najdete pokrmy s/z dýní a květu osmanthus (nejsem si jistá, jak se nazývá česky), kachny na různé způsoby, krabi, ovoce pomelo, na jihu se prý konzumují malí šneci, je toho spousta.

 

Letos tak trochu nešťastně připadá tento svátek na den založení Čínské lidové republiky, takže máme o volný den méně.

Autor: Kateřina Krumpálová | středa 30.9.2020 7:09 | karma článku: 18,25 | přečteno: 374x