Svátek práce v Číně

Svátek práce je v posledních letech v Číně hlavně o utrácení a cestování. A tak to bylo i letos. Jako ke spoustě dalších svátkům k tomu patří i prohazování dnů v kalendáři. Abychom neodpočívali zase příliš.

Zatímco u nás máme státní svátky jednodenní, v Číně si volno často prodlužují. Na oslavy založení lidové republiky, tzv. Zlatý týden, připadá většinou celý týden. Další minimálně týden máme během Jarních svátků, tedy oslav nového čínského roku - ve školách je to asi měsíc. Na Svátek práce jsme byli doma hned pět dní - od soboty do středy. Jenže to nebylo zadarmo. V dubnu nás kvůli delšímu květnovému volnu vcelku nahnali do práce ještě v sobotu 24.4. 1. květen připadl letos na sobotu, a tak jsme odpočívali sobota, neděle, pondělí, úterý a středa. Ve čtvrtek jdeme do školy a vše je dnes normálně. V pátek budeme mít středu. Do školy jdeme také v sobotu, kdy budeme mít páteční rozvrh. Opravdu volno jsme tak měli pouze tři dny. Nebylo by snadnější k tomu víkendu přidat jeden den navíc - pátek nebo pondělí? Asi to vidím moc jednoduše. Kamarád Číňan se loni vrátil po deseti letech v USA do Šanghaje, a když zjistil, jak se květnový kalendář naplánoval, dlouho nadával.

 

Asi to bude tím, že pět dní je na cestování lepší než tři. Zvlášť v Číně, kde je všude daleko a ne každý si může dovolit letenky. Spousta kamarádů a známých volno využila a odjela ze Šanghaje. Hned několik jich zamířilo do autonomní provincie Ujghursko, Laura skákala do bazénu v Yangshuo, Monica mi poslala fotky z pláže v Sanya. Internetem se opět šířily fotky a videa ze známých čínských památek, které byly v obležení davů. No, my zůstali v Šanghaji, protože se manžel připravuje na soutěž a nemůže teď nikam cestovat. Jeden den nás napadlo, že zajdeme do zahrady Yuyuan na čínské speciality - nejrůznější knedlíčky, rolky a další různé malé chuťovky. Z hladu nám nedošlo, že je to v centru a že tam budou davy. Před vstupy se táhly dlouhé fronty na cokoliv - na vstup do zahrady, na zmrzlinu, na čaj, na hamburger v McDonnaldovi. Na nejslavnější pěší zóně, ulici Nanjing, stáli na přechodech vojáci, kteří dohlíželi na to, že lidé neskáčou do silnice na červenou a že je všude klid. Vojáci byli i v jiných místech, kde se očekávaly tlačenice. Nevadí, popojedeme metrem o pár stanic dál. Dostat se do metra, to bylo taky o nervy. Neskutečné fronty už na eskalátorech před vstupem do metra. Číňané obecně rádi předbíhají a tlačí se. Teď do centra města přijeli ještě lidé z okolních vesnic a předměstí, takže to bylo znatelně horší. Několik stanic v centru města, jako například Západní Nanjingská ulice, byly během svátku raději uzavřeny a metro těmito stanicemi projíždělo bez zastavení. Takhle je to během většiny velkých svátků. Takže pokud jste v Šanghaji, je lepší zůstat doma a nebo se pohybovat po předměstích. Celé centrum, většina pamětihodností, parků, zábavních center atd. bude s největší pravděpodobností v obležení lidí.

 

Vyjet z města? Jízdenky (i zpáteční) rozhodně s předstihem. Pronájem auta během těch pár dní výrazně podražil, na dálnicích dopravní zácpy, cena za pokoj v našem oblíbeném hotelu v horách u Suzhou byla jednou taková, všude davy… Během podobných svátků tak raději zůstáváme doma, maximálně jedeme na návštěvu za rodiči či známými. Ještě nás čeká Festival dračích lodí, který připadá na pondělí 14. června.

Autor: Kateřina Krumpálová | čtvrtek 6.5.2021 4:03 | karma článku: 17,45 | přečteno: 381x