Nové případy koronaviru v Pekingu

Zatímco v Šanghaji už většina zařízení funguje v normálním režimu, Peking se opět uzavírá. Nové případy nákazy se objevily i v dalších provinciích, ale zatím se vše daří sledovat a všichni čekáme, co bude dál.

Začátkem týdne mi kolegové hlásili, že se v Pekingu objevily asi čtyři nové případy nakažení virem COVID-19. Podle dnešních oficiálních čísel je to už mnohem více - 137 pacientů bylo zatím hospitalizováno. Stránka PandaGuides před pár hodinami informovala, že se potvrdily případy nakažení v devíti z jedenácti čtvrtí hlavního města. Virus tentokrát pochází z prý z trhu Xinfandi, kde se prodával syrový losos. Lososa prý ale přivezli z trhu s mořskými potvorami Jingshen. Za pár dní budeme možná i vědět, kde přesně plaval, než ho ulovili. Ve čtvrtek se potvrdila nákaza prvního pacienta, který trh navštívil. Než ho poslali do nemocnice, stačil si zajít do nákupního centra a za zábavou, takže těžko říct, kolik nových případů se objeví. Mezi prvními nakaženými jsou také dva kolegové pracující v centru zaměřeném na výzkum masných výrobků, kteří si na trh zašli pro vzorky masa. V mrazáku máme lososa z šanghajského Makra, ale i tak přemýšlíme, jestli se do něj pustíme. Ve spojitosti s Pekingem se totiž virus objevil také v dalších čtyřech provinciích: Hebei, Zhejiang (kousek od Šanghaje), Liaoning a Sečuán. Lidé, kteří žijí v blízkosti zmíněného trhu teď nemůžou opustit hlavní město. V nejnutnějších případech je jim to povoleno poté, co se prokážou negativním testem, který není starší sedmi dní. Ve většině provincicíh teď žádají všechny, kteří tam v posledních dvou týdnech přijeli z Pekingu, aby se nechali testovat, doufají, že se tím zabrání dalšímu šíření.

 

Od středy 17. června se školy uzavřely a začalo se opět vyučovat online. Stejně tak se doporučuje pracovat z domova a raději nevycházet ven. Od středy se také zrušilo přes tisíc letů z a do Pekingu, stejně tak se vrací lístky na vlak a autobusy. Pro návštěvu muzeí, galerií a podobných veřejných prostor je teď potřeba registrace a počet návštěvníků se omezil na 30 %. Pořádání sportovních a kulturních akcí se opět pozastavilo. Většina článků, na které jsem dnes narazila, se snažila situaci uklidnit s tím, že výskyt nových případů je normální, nejedná se o nic strašidelného a díky předchozím zkušenostem a v časnému zásahu bude vše pod kontrolou. Chinadaily na druhou stranu citovala jednoho vládního zastupitele, který tvrdil, že Peking čelí velmi vážné epidemii. Tak těžko říct…

 

V Šanghaji se na první pohled zatím nic nezměnilo. Do MHD se smí pouze s rouškou přes pusu a nos. Když metro zastaví na stanici, zaměstnanci často nakouknou dovnitř a případně upozorní neposlušné cestující, aby si roušku nasadili. Na ostatních místech je situace různá. Většina lidí roušky nosí, ale pokud ji nemáte, nikdo na vás nebude házet zlé pohledy. Při vstupu do fitness center a dalších zařízení je opět nutná registrace - zapsat naměřenou teplotu, jméno, telefonní číslo, a ukázat zdravotní kód. Spousta mých přátel provozuje různá sportovní centra. Většina z nich první karanténu přežila. Zkrachovali spíš ti, kteří se specializovali na výuku malých dětí a nebo otevřeli v nedávné době. Nicméně pro většinu by byla druhá karanténu už opravdu likvidační.

 

Na stránkách ChinaWire jsem objevila článek informující o tom, že se v provincii Guangzhou několik lidí nakazilo odpadní vodou z prasklé trubky v domě. Přes trhlinu v trubce se voda dostala do bytu v nižším patře. Během silných dešťů, které jsou pro toto období typické, se nákaza rozšířila také do okolních domů.

 

Až se objeví nějaké nové informace, dám vědět.

Autor: Kateřina Krumpálová | středa 17.6.2020 10:51 | karma článku: 22,44 | přečteno: 747x