Kolik si vydělá zápasník MMA?

Jako téměř všechno, i životní výdaje zápasníka jsou hodně subjektivní. Jinou částku potřebuje Pepík z Horní Dolní, který trénuje podle videí. Jinou profesionální zápasník, který žije v hlavním městě a trénuje na plný úvazek.

Myles Jury (pérová váha) zápasil v UFC celkem jedenáckrát, z toho osmkrát zvítězil. Nyní je zapsán pod organizací Bellator s bilancí 2 výher a 1 prohry. Doporučuji sledovat jeho Youtube kanál, kde se často vyjadřuje k zákulisí MMA zápasů, zveřejňuje přesná čísla (výplaty, náklady) a další zajímavé informace. V jednom z videí spočítal, kolik si přibližně odnese domů začínající zápasník UFC a rozhodně to není nic závratného. Něco jiného je, pokud do UFC přestupujete z jiné organizace, kde se vám dařilo nebo jste dokonce získali pás šampiona jako například náš Jiří Procházka. Ten za účast ve svém prvním UFC zápase dostal 50 000 dolarů, za výhru 50 000 a k tomu ještě bonus za nejlepší výkon večera, dalších 50 000 dolarů. K tomu ještě 3500 dolarů za mediální povinnosti. Celkem tedy něco kolem 3,6 milionu korun. Z tohoto úhlu pohledu se někdy vyplatí nepospíchat, sbírat zkušenosti a pásy různých organizací a poté s velkou pompou a vyšším honorářem přestoupit do UFC. Teď mám ale na mysli zelenáče zápasníka, který nastupuje poprvé ve velké organizaci.

 

Tak například Myles, ten poprvé nastoupil v UFC v roce 2012, na hodně dobré kartě. Za účast měl automaticky 8000 USD, a protože vyhrál, dostal dalších 8000 USD, tedy 16 000 USD. UFC dává svým zápasníkům ještě peníze mimo, “za zavřenými dveřmi”, tenkrát dostal 5000 USD. V té době ještě UFC nepodepsalo smlouvu s Reebokem, a tak mohl mít své vlastní sponzory, kteří mu tenkrát dali 10 000 USD. Celkem tedy 31 000 USD za první zápas. A teď náklady:

 

Manažerovi zaplatil 20 % (5200 USD) ze všech získaných pěněz kromě “tajného bonusu”, ze kterého tenkrát jeho manažer podíl nechtěl. Své tělocvičně odvedl 10 % (1600 USD), za další trenéry dal přibližně 1000 dolarů a asi 500 dolarů za ostatní náklady (masáže, lékařské prohlídky atd.). Celkem 8300 dolarů. Zbylo mu tak tedy 22 700 dolarů, ze kterých ještě musel zaplatit daně - přibližně 3400 dolarů = domů si tedy opravdu odnesl 19 300 dolarů (přibližně 416 996 Kč).

 

V roce 2020 se základní výplata posunula o 2000 dolarů výše. David Dvořák nastoupil poprvé loni v březnu a dostal 10 000 + 10 000 + 3500 = 23500 USD, něco kolem 550 000 Kč. Stejně si za svůj zápas odnesl také první Slovák v UFC, Ludovit Klein. Oba dva naštěstí vyhráli. Pokud by prohráli, dostali by o 10 000 dolarů méně, a to je znát. Dana White tenhle systém nastavil tak proto, aby udržoval zápasníky “hladové”. Aby se jen tak neváleli po kleci s tím, že svoje peníze mají jisté, proč by se měli nějak více snažit a nechat se zbít. Takhle mají motivaci dostat dvojnásobek a k tomu ještě třeba bonus za KO večera, submisi večera, nejlepší výkon večera - 50 000 USD, tedy přibližně 1 079 855 Kč. To je pro obyčejné zápasníky, kteří normálně nastupovali za pár tisíc korun obrovská motivace. Myles Jury v jednom z rozhovorů uvedl, že pro něj první zápas v UFC (pokud nedostanete těch 50 000 dolarů) nebyl o penězích. Když si rozpočítal celkové náklady za dobu mezi zápasy, vyjde mu to přibližně jako běžné zaměstnání (bez sponzorů). Jde spíš o to, že se vám otevřou dveře k tomu postupovat výš a výš, navázat důležité kontakty, získat nové příležitosti. O penězích je to spíš až později.

 

Jak je to s finančním ohodnocením v ČR vím pouze z toho, co jsem četla, protože jsem dlouhodobě v zahraničí, spousta z vás bude mít určitě detailnější informace. Navíc, u nás není zrovna zvykem o penězích mluvit tak otevřeně jako jinde. Ale jen pro představu. V rozhovoru pro sport.cz v roce 2019 prozradil promotér organizace Oktagon, Ondřej Novotný, že si začínající zápasníci v ČR přijdou na přibližně 5000 Kč za zápas, ti nejlepší pak na přibližně 200 - 250 000 Kč. Dokážu si ale představit, že si ty největší hvězdy typu Vémola dokáží nasmlouvat i vyšší honoráře. Když se na loňský zápas s Vémolou připravoval Vašek Mikulášek, prozradil, že do příprav padlo přibližně 210 000 Kč. Nakonec ho Vémola uškrtil v prvním kole. Zatímco někteří považují honoráře u nás za dostačující, Atilla Végh po zápasu s Vémolou v roce 2019 zhodnotil, že českoslovenští zápasníci dostávají opravdu málo: “Je pravda, že my bojovníci nejsme dostatečně ocenění. Na československé půdě vůbec. Když beru jen přípravu, že se člověk musí připravovat 3 měsíce, jet na kemp, držet stravu, chodit na tréninky, tak ta příprava vyjde šestkrát víc, než dostanete za ten zápas.” (zdroj: https://sport.tn.nova.cz/clanek/vegh-naznacil-kolik-dostal-za-zapas-stoleti-tomu-neuverite.html) Makhmud Muradov, zápasník z Uzbekistánu žijící v ČR, prozradil, že několika měsíční příprava v roce 2020 na zápas, který se nakonec nekonal, mu vyšla na přibližně půl milionu korun. Napřed mi to číslo přišlo ohromné, ale když jsme si k tomu s manželem sedli a spočítali si, kolik bychom mimo Čínu utratili za jeho přípravu, pokud bychom chtěli opravdu vysoký standard, dostali jsme se na podobné číslo.

 

A co třeba Conor?

 

Když se McGregor v roce 2016 připravoval na odvetu s Nate Diazem, na tréninkovou přípravu podle jeho slov prý padlo přibližně 300 000 dolarů - tělocvičny, auta, přeprava, létání, ubytování… Za ten zápas si ale odnesl něco kolem 3 milionů dolarů. To už je jiná. :-) Server distractify.com spočítal, že si za celou svou kariéru vydělal přibližně 15 022 000 dolarů - asi 323 845 778 Kč (nezahrnuje jeho poslední zápas s Dustinem Poirierem - za ten si odnesl oficiálně asi 3 miliony, ale za ppv a další určitě dostal také pěkně tučnou částku). Nicméně, za zápas s boxerem Floydem Mayweatherem dostal 130 milionů dolarů (zahrnuje ppv a další). McGregor je velký obchodník a je zřejmé, že za všechny své aktivity mimo klec si už dávno vydělal daleko víc než za všechno své zápasení

Autor: Kateřina Krumpálová | pondělí 8.2.2021 16:49 | karma článku: 15,92 | přečteno: 569x