Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak učitele vnímají v Číně?

Nedávno jsem dostala otázku na to, jaké postavení mají učitelé v čínské společnosti. V čínském školství se pohybuji již deset let, mám zde spoustu kolegů, tak jsem se dala do zkoumání.

Kromě toho jsem si vzala k ruce publikaci Globální status učitele od nadace Varkey, která byla vydána v roce 2018, a zahrnula data z celkem 35 zemí. Celkem se rozepsali na 205 stránkách. Většinu jsem z toho pročetla, ale uvedu tady jen opravdu pár věcí. Pokud vás toho zajímá více, můžete nahlédnout zde: https://www.varkeyfoundation.org/media/4790/gts-index-9-11-2018.pdf

Z jejich výzkumu vyplývá, že nejlepší postavení ve společnosti mají učitelé v Číně, v Malajsii a na Taiwanu. Učitelé u nás se umístili na celkem třicátém místě, dvě místa za Ugandou. Na konci zůstala viset Brazílie s Israelem. Ve srovnání s rokem 2013, kdy provedli vůbec první podobnou studii, se v Číně postavení učitelů nijak nezměnilo. V Česku si učitelé výrazně polepšili. Alespoň na papíře. A jak učitelé vyšli ve srovnání s dalšími profesemi, jako jsou lékaři, právníci, sociální pracovníci, policisté, knihovníci, tvůrci webových stránek apod.? Po zprůměrování ze všech zemí jim vyšlo, že učitelé se v žebříčku 14 různých profesí řadí na 7 místo. Třídní učitelé nepřekvapivě sklízí největší respekt. Jedinou zemí, kde získali učitelé základní školy více bodů než učitelé střední školy, bylo Turecko. Ve Spojených státech, Kanadě a Francii jsou na tom tito učitelé podobně. Povětšině se učitelé vidí respektovanější, než jak je vnímá veřejnost. Naopak je to pouze v USA, Maďarsku, Španělsku a ve Francii, kde učitelé své postavení poněkud podceňují.

Učitele prý respektují více hlavně:

  1. Starší lidé
  2. Lidé s maturitou
  3. Muži
  4. Rodiče či lidé, kteří se starají o děti (ve srovnávní s bezdětnými)
  5. Etnické minority
  6. Muslimové

Z vlastní zkušenosti v Číně musím říct, že hodně záleží na tom, zda je učitel cizinec či Číňan, jestli se jedná o soukromou nebo veřejnou školu, uznávanou nebo “nic moc” školu, o školu ve městě nebo na vesnici. A ovlivňujících faktorů bude určitě víc.

Několik měsíců jsem učila angličtinu v městečku Taizhou v provincii Zhejiang, ve škole mého Mistra. Mistr investoval do internátní školy ve svém rodišti, kterou vystavěl z ničeho v malém údolí mezi horami. Tenkrát ji od města dělilo asi 15 minut autem, teď už je i ta oblast zastavěná, ale škola je stále hodně na kraji. Funguje tady školka, základní i střední škola. Děti jsou tady tak od malých capartů a odchází kolem 18. roku věku. Na výběr jsou tady dva směry - obecný a bojová umění. Žáci obecného směru mají klasickou výuku a místo tělocviku mají trénink bojových umění. Ta druhá skupina má více méně normální výuku a k tomu dvakrát denně trénink. Děti chodily v řadách jako vojáci, ale volno si také uměly užít. Nicméně, byl tam naprostý respekt k učitelům a všem pracovníkům školy. Pokud byl nějaký problém s chováním nebo studiem, učitelovou nejlepší pákou bylo promluvit s trenérem dané skupiny studentů. Trenéři už nemohli použít fyzické tresty jako kdysi, měli ale jiné metody, jak studenty přivést k rozumu. Takže si děti velice dobře rozmyslely, jak se mají chovat a jestli ten domácí úkol dopíší nebo ne. Rodiče měli v učitele naprostou důvěru, alespoň tak to na mě působilo. Velkou roli hrála také osobnost Mistra, který byl místním hrdinou a čínskou celebritou.

Poté jsem přesídlila na soukromou dvojjazyčnou školu na předměstí Šanghaje. Škola funguje naprosto chaoticky. Nakonec jim to vždycky všechno vyjde asi proto, že přijde společnost, která školu vlastní, a napumpuje do ní další peníze. A také proto, že tady spousta učitelů otročí. Někdo tvrdí, že školu tady udělali proto, aby si snížili daně apod. Škola plánuje velkou expanzi, potřebuje tak každého studenta a hlavně peníze jejich rodičů. To znamená, že sem přijmou kohokoliv a dovolí jim téměř cokoliv, jenom aby tady zůstali a nezastavil se tak přítok financí. Zažila jsem tady toho už opravdu spoustu. U nás na škole bych řekla, že nejde ani tak o to, jestli je učitel Číňan nebo cizinec, ale o studenta samotného. Pokud je slušný a má úctu k učiteli, tak je slušný ke všem. Pokud je zvyklý otvírat si pusu, tak je jedno, kdo ho zrovna učí. Rodiče mají z větší části k učitelům úctu a nemluví jim do práce, co učitel řekne, je svaté. Hodně z rodičů si také myslí, že nejen vzdělávání ale celkovou výchovu jejich dětí mají mít na bedrech učitelé, a tak cokoliv se stane, musí vyřešit učitel. Není neobvyklé, že mají někteří studenti bližší vztah se svými učiteli, než s rodiči, které přes pololetí vidí den a půl o víkendu. Učitelé zejména na internátních školách často suplují osobu rodiče. Bylo pár studentů, ze kterých třídní nevypáčili, co se děje, zjistili, že mají důvěru ve mě, a tak jsem také musela řešit spoustu osobních trablů svých žáků. A to s každou třídou mám pouze hodinu týdně. Zjistlili jsme například, že jednoho chlapečka doma otec mlátí a nikdo se ho nezastane, a tak potom ve škole vyvádí. Odpovědí školy bylo pozvat rodiče na workshopy a hodiny jen pro rodiče, kde jim učitelé povídali o výuce a výchově jejich dětí a učili je, jak být lepšími rodiči.

Všemocnost učitele je v Číně nejvíce znát na univerzitách. Tam je váš život závislý na tom, kdo je vaším učitelem, jaké má plány, jak moc má času, jakou má náladu… jste mu/jí na pospas. Učitele jen tak nevyhodí, studentů je ale přespříliš. Můžete si o svém učiteli myslet, co chcete, ale ve vlastním zájmu se s ním musíte naučit vycházet, nejlépe mu podkuřovat. Jak tak nad tím přemýšlím… jedná se tedy o úctu a o respekt k učitelské profesi? A nebo spíš o to, že budoucnost dětí je po mnoha stránkách v učitelových rukou? Čína je stále ještě v stádiu, kdy věří, že studium je středobodem světa, univerzita jasným cílem - protože přinese pracovní příležitosti, tzn. dobrý plat, který zabezpečí rodinu. I když už jsou i lidé, kteří poukazují na to, že spousta vysokoškoláků s diplomy a zahraničními praxemi má podobný či nižší plat než někteří lidé bez diplomu.

Jak je to na českých školách dnes netuším, jaké máte zkušenosti? U nás na základce to bylo na každém učiteli, jaký respekt mu/jí studenti prokazovali. Nešlo ani tak o důležitost předmětu ani o pohlaví kantora. Jedna učitelka matematiky, kterou jsem měla docela ráda, odcházela z naší třídy často rudá a s pláčem. Učitelka na dějepis měla třídu dobře pod kontrolou, prostě věděla, jak na nás, a měla během hodin klid.

Autor: Kateřina Krumpálová | pondělí 12.4.2021 16:22 | karma článku: 24,48 | přečteno: 694x
  • Další články autora

Kateřina Krumpálová

Strasti v Číně: tlustá moc i málo

V Číně, zejména na jihu, bývá velký problém sehnat oblečení ve větších velikostech, než je M. Přitom M je spíš naším S. Kalhoty jsem si v Šanghaji většinou neměla šanci pořídit. Kult štíhlosti frčí všude.

7.1.2023 v 15:28 | Karma: 34,16 | Přečteno: 4823x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak moc je anketa Sportovec roku opravdu objektivní?

Letošní výsledky ankety Sportovce roku už jsme měli možnost si prostudovat, v mnoha komunitách určitě vyvolaly vášnivé diskuze, a ani v MMA tomu není jinak.

1.1.2023 v 23:52 | Karma: 14,45 | Přečteno: 687x | Diskuse| Sport

Kateřina Krumpálová

Jak se teď mají lidé v Číně?

Začátkem prosince se najednou začalo rozvolňovat a covid se chová více než vzorně. Už není vůbec tak nebezpečný, jak se tvrdilo - něco jako obyčejná chřipka. Přesně podle rozhodnutí vlády. Obyčejní lidé to ale vidí trochu jinak.

18.12.2022 v 13:41 | Karma: 36,73 | Přečteno: 6699x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Protivládní protesty v Číně - právě teď!

Ve čtvrtek ve městě Urumuqi uhořelo 10 lidí. To bylo poslední kapkou, kterou čínský pohár trpělivosti přetekl. Lidé vycházejí do ulic a požadují odstoupení vlády i prezidenta.

26.11.2022 v 22:06 | Karma: 27,20 | Přečteno: 853x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Projížďka čínským fárem značky Hongqi

Auta značky Hongqi brázdí silnice od roku 1958 a přezdívá se jim Rolls Royce Číny. Jezdí jím zahraniční návštěvy, politici a hlavně čínský prezident Xi. V Evropě jich moc nenajdete, my měli tu možnost projet se jím v Abú Dhabí.

25.11.2022 v 15:55 | Karma: 16,62 | Přečteno: 557x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

2. května 2024  12:49,  aktualizováno  15:38

Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  15:35

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

Emigrantovi v USA pomohl s důchodem archiv StB, našli v něm doklad o zaměstnání

2. května 2024  15:15

Seniorovi žijícímu v USA pomohl s důchodem v ČR archiv Státní bezpečnost (StB). Právě v něm totiž...

U Prahy vykolejil v zatáčce osobní vlak. Jel 100 km/h, strojvedoucí v něm nebyl

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  15:13

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 203
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1517x
V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Seznam rubrik