Císař Xi Jin Ping

Většina Číňanů očekává, že prezident Xi zůstane u moci i na třetí funkční období. Zvolen bude samozřejmě jednomyslně. Co dál si ale obyčejní lidé myslí?

Právě probíhá 20. národní kongres komunistické strany Číny. Podle mnohých je to také jeden z důvodů, proč se letos v Číně děje tolik malérů a mnoho věcí se žene do extrémů. Více jsem psala tady: https://krumpalova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=787786 Nedávno jsem narazila na rozhovor se sinoložkou paní Olgou Lomovou. Premium jsem si nezaplatila, takže jsem bohužel nedočetla, ale zarazil mě i ten kousek, který byl přístupný:

 

“… prezident je spíš jen ozdoba a reprezentace navenek. Problémem, že Si ve své funkci skončí, se zabývá spousta mezinárodních expertů a všichni říkají, že Si Ťin-pching má tak silné pozice, že je krajně nepravděpodobné, aby na blížícím se sjezdu nezískal svoji funkci na doživotí. Zároveň když sledujete, co se dělo v Číně v posledním roce, tak se tam odehrává jeden malér za druhým. Počínaje brutálními antikovidovými lockdowny, přes necitlivé zásahy do ekonomiky až po kolaps trhu s realitami, říkáte si, jak tohle může generální tajemník přežít.”

Zdroj:https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-spekulace-prezident-sinolozka-olga-lomova-rozhovor.A220924_193549_domaci_pukk

 

Funkce prezidenta může být v některých zemích pouze okrasnou, v Číně to tak rozhodně není. Prezident Xi Jin Ping není jen nějakou loutkou, která reprezentuje svou zemi, zatímco moc tříme v rukou někdo jiný. Nechápu, jak to může, zejména sinolog, tvrdit. Zároveň hned poté dodává, že prezident Xi má tak silnou pozici, že ho s největší pravděpodobností nikdo nesesadí… Americký časopis Time dokonce uvedl jeden ze svých článků na toto téma nadpisem: “Nejmocnější osobou na světě je čínský prezident” (https://time.com/6211110/china-xi-jinping-world-power/). V zahraničním tisku i u nás se objevovala spousta spekulací, ale obyčejní Číňané mají jasno. Prezidenta Xi nikdo nesesadí, bude zvolen jak jinak než jednomyslně na třetí období, ze kterého se stane období “do smrti”. Že by byl v nějakém domácím vězení? Určitě ne. Většinu svých protivníků nechal pochytat, “ztratit” nebo je má v hrsti jinak. Aspiruje na to, aby se stal podobně důležitým vůdcem národa, jako byli Mao Ze Dong a Deng Xiao Ping, nejlépe ještě větším. Xi Jin Ping chce být novodobým císařem a zdá se, že ho asi nic nezastaví. Alespoň za jeho vlády, protože než zemi a její vládu doženou všechny ty vnitřní problémy (např. v realitkách, v bankovním sektoru, stárnutí populace), tak tady Xi asi už nebude. Výroční kongres tak asi nic moc zajímavého nepřinese, protože i když se promění někteří z vedení, směr je už dlouho jasný. Po nějaké době se obětuje několik vytipovaných zástupců s tím, že za současnou krizi, špatně nastavený přístup k nákaze covidu a jejímu řešení, mohou právě oni. 

 

Daleko zajímavější je, že se lidé už delší dobu ke svému vedení obracejí zády. Jak už jsem psala, veřejně si na internetu dělali legraci ze zástupců vlády, vyjadřovali se ke lžím, kde se vlády opět snažila přesvědčit občany o tom, že covid zvládají na jedničku, že si Čína dál upevňuje svou pozici atd. Ozývalo se mnoho Číňanů. V tak velkém národě je samozřejmě ovcí a nevzdělaných lidí, kteří uvěří zprávám vydaných vládou, samozřejmě více, takže se v dohledné době nic nezmění, ale i tak je to něco docela nevídaného. K tomu protest v Pekingu na mostě ve čtvrti Haidian, kde se doslova psalo, že lidé nechtějí být otroky, nýbrž občany. Mnoho lidí se skutečně vidí jako otroky strany, které na obyčejných lidech vůbec nezáleží. Proč prý Peking tak dobře vyřešil problém s ovzduším ve městě? Jídlo i vodu si mohou vůdci zajistit své a skutečně, mají svá políčka a svůj dobytek, na který nikdo jiný nemá nárok, ze těch se jim připravuje strava. Ale vzduch? I prezident Xi dýchá ten samý vzduch jako všichni ostatní. Nemůže přeci chodit ven s kyslíkovým přístrojem… kvalita ovzduší se tak vyřešila

Autor: Kateřina Krumpálová | pondělí 17.10.2022 9:26 | karma článku: 23,06 | přečteno: 730x